grudnia 2, 2020

Kilkudziesięciu przedstawicieli branży turystycznej, hotelarzy restauratorów, właścicieli innych firm żyjących z turystyki wzięło udział w proteście, który miał miejsce dzisiaj w Karpaczu. Była trumna symbolizująca pogrzebową atmosferę w branży, były emocjonalne wystąpienia gestorów, głos zabrali też politycy opozycji.

listopada 26, 2020

Samorządowcy z górskich gmin nie ustają w walce o zmianę obostrzeń covidowych dotyczących ferii zimowych. Właśnie wspólnie wystosowali do premiera pakiet propozycji dotyczących złagodzenia ograniczeń z równoczesnym zachowaniem protokołów sanitarnych w gastronomii i hotelarstwie. Postulują ponadto wydłużenie ferii zimowych do 14 marca. Samorządy górskie mówią jednym głosem: walczymy o przetrwanie.

listopada 25, 2020

Mają ciągle nadzieję, że najgorsze nie nastąpi i rząd wycofa się z decyzji dotyczących ferii zimowych. Bo na razie jest tragicznie. Widmo bankructwa zagląda w oczy hotelarzom, właścicielom wyciągów, wytwórcom pamiątek, restauratorom, instruktorom narciarskim i innym osobom związanym z branżą turystyczną na Dolnym Śląsku. Kryzysu nie zażegnała ostatnia decyzja wicepremiera Jarosława Gowina, który ogłosił, że nie zamkną wyciągów narciarskich.

listopada 10, 2020

Rozmowa z Anną Marią Konieczyńską, liderką protestów przeciwko orzeczeniu TK Julii Przyłębskiej

listopada 9, 2020

W najbliższą niedzielę (15 listopada) mieszkańcy Bogatyni wybierać będą, w przedterminowych wyborach, burmistrza gminy. O stanowisko ubiega się sześciu kandydatów.

listopada 8, 2020

Krystyna Pawłowicz i Marta Lempart – kobiety po przeciwnych stronach barykady, których nazwiska w ostatnim miesiącu wymieniano tysiące razy. I które niewiele łączy. Może skłonność do dosadnego wyrażania poglądów i studia prawnicze. Także to, że obie pochodzą z naszego regionu.

listopada 7, 2020

Coraz więcej osób trafia na kwarantannę. To kłopot dla pracodawców, którym zaczyna brakować rąk do pracy, ale często także dla pracowników, którym nie podoba się utrata jednej piątej wynagrodzenia.

listopada 6, 2020

Oddział z 60 łóżkami dla chorych na covid ma powstać w kowarskim, powiatowym szpitalu Bukowiec. Zdaniem władz miasta to bardzo nietrafiona decyzja.

października 30, 2020

Jeleniogórski samorząd krytykuje rządowy program Wspieraj Seniora – Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. - I tak wszystko pozostaje na barkach władz samorządowych, a informacje na temat programu wprowadzają zamieszanie i dezorientują seniorów i ich rodziny – słyszymy w UM Jelenia Góra. W MOPS w Szklarskiej Porębie wskazują z kolei na plus rządowej inicjatywy – gminy dostają 80 proc. środków na pomoc dla potrzebujących z tego programu. Kilka dni po starcie do samorządów zgłosiły się pojedyncze osoby. 

października 30, 2020

W piątek 30.10.2020 w Jeleniej Górze zaplanowany jest kolejny protest w obronie praw kobiet. Organizatorzy spodziewają się bardzo dużej frekwencji. Zmieniona została trasa „spaceru”, w stosunku do wcześniejszych wydarzeń. Utrudnienia ruchu mogą się pojawić przed godziną 17.00. Manifestanci zbierają się na parkingu przed Galerią Sudecką (na placu przed Leroy Merlin) o godzinie 17.00.

października 30, 2020

Ani deszcz, ani wiatr, ani groźby rządzących nie przestraszyły protestantów w Jeleniej Górze. Młodzi ludzie znowu wyszli na ulice miasta. Tłumy manifestantów zbierały się przed Galerią Sudecka, aby podążyć Aleją Jana Pawła II w stronę Castoramy. Po drodze odbyły się oczywiście postoje, podczas, których można było wysłuchać kilku mówców.

października 27, 2020

Około 2,5 mln zł już zwróciła gmina Nowogrodziec spółce wydobywczej z powodu nienależnie pobranych podatków, a w kolejnych latach przychody budżetu będą o ponad pół mln zł niższe. Gmina Osiecznica ma do zwrotu 2,5 mln zł, a roczny ubytek przychodów szacuje na 800 tys. z.

października 26, 2020

O wojnie domowej wypowiedzianej przez PiS kobietom i całemu społeczeństwu mówili działacze Platformy Obywatelskiej na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed jeleniogórskim ratuszem. 

października 26, 2020

Czwartego dnia protestu przeciwko orzeczeniu tzw. Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji w sytuacjach nieodwracalnych wad płodu jeleniogórzanki i jeleniogórzanie wyszli protestować w liczbie niewidzianej w tym mieście od dziesięcioleci. To było kilka tysięcy osób. Przeważała młodzież, przeważały kobiety.

października 26, 2020

Bolesławiec, Bogatynia, Gryfów, Jelenia Góra, Lubań, Lwówek, Zgorzelec, Kamienna Góra – w tych wszystkich miasta odbyły w ten weekend mniej lub bardziej liczne protesty przeciwko wyrokowi tzw. Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przerwanie ciąży ze względu na wadę genetyczną jest niezgodne z konstytucją.

października 23, 2020

Spontaniczne protesty - bardzo liczny w Jeleniej Górze i mniej liczny w Zgorzelcu – odbyły się dzisiaj w naszym regionie przeciwko wyrokowi tzw. Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przerwanie ciąży ze względu na wadę genetyczną jest niezgodne z konstytucją.

października 22, 2020

Od północy z piątku na sobotę osoby podróżujące z Polski do Niemiec będą musiały okazać negatywny test na obecność koronawirusa albo poddać się obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantannie.

października 21, 2020

To kolejne nowe składy, po elektrycznych Elfach 2, które niedługo wyjadą na tory Dolnego Śląska. Będą szybkie, wygodne, nowoczesne i ekologiczne. Wartość sześciu elektryczno – spalinowych pociągów to prawie 170 mln zł. Według zapewnień producenta, firmy NEWAG S.A., pierwszymi z nich podróżni pojadą już w przyszłym roku. 

października 13, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 13 października 2020 r. m.in.:

października 7, 2020

Czy wiceminister Marzena Machałek, posłanka PiS z Jeleniej Góry, utrzyma stanowisko po rekonstrukcji rządu? Decyzje jeszcze nie zapadły. 

października 6, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 6 października 2020 r. m.in.:

października 4, 2020

Duża grupa mieszkańców, samorządowcy z powiatu lwóweckiego i nie tylko, politycy od lewa do prawa (ale bez przedstawicieli partii rządzących) spotkali się w Mirsku na kilkugodzinnym wiecu. To był sprzeciw wobec metody rekultywacji wyrobiska po kamieniołomie w Rębiszowie. Pokopalniany dół zasypywany jest odpadami przywożonymi z Niemiec.

października 1, 2020

Czeskie władze złożyły formalną skargę do Komisji Europejskiej ze skargą na działalność i rozbudowę Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Uważają, że przez powiększające się wyrobisko na przygranicznych terenach brakuje wody. Skarżą się też na hałas i pyły. Polska odpowiada niezależną ekspertyzą wykluczającą te zagrożenia i zapowiedziami izolacji złoża.

września 29, 2020

W najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 29 września 2020 r. m.in.: