W KPSW zajęcia będą miały charakter stacjonarny. Już rozpoczęły się w ograniczonym zakresie i choć organizacja pracy uczelni z uwagi na wymogi sanitarne była bardziej skomplikowana niż w poprzednich latach, w najbliższych dniach zajęcia będą prowadzone w pełnym zakresie.
– Mogliśmy zdecydować o prowadzeniu zajęć w trybie stacjonarnym, bo mamy bazę dydaktyczną na tyle obszerną, że jesteśmy w stanie zapewnić zachowanie dystansu społecznego – tłumaczą w KPSW. Oczywiście wprowadzone zostaną rozwiązania, które dodatkowo mają zabezpieczyć studentów i wykładowców. To przede wszystkim mniejsze grupy dydaktyczne, ograniczenie liczby sal, w których prowadzone będą zajęcia, obowiązek dezynfekowania rąk i w ograniczonym zakresie noszenia maseczek. Nasi studenci nie będą mieć problemów bytowych, bo mamy tak dużą bazę noclegową w akademikach, że nie ma problemów z pokojami jednoosobowymi, które w większości wybierają. Ewentualne inne decyzje dotyczące organizacji semestru zimowego będą podejmowane w zależności od sytuacji, a 19 października zapraszamy na inaugurację raku akademickiego – mówi Krzysztof Langer z KPSW.
Na studiowanie w KPSW, i to właściwie na wszystkich kierunkach, jeszcze można się zdecydować, bo rekrutację przedłużono do 8 października. Na uczelni przyznają, że w tym roku zgłosiło się około 10 proc. mniej kandydatów na studentów niż w latach wcześniejszych. To skutek nietypowych okoliczności bezpośrednio i pośrednio związanych z epidemią. Spora jest grupa tegorocznych maturzystów, którzy zdecydowali o wstrzymaniu się ze studiowaniem w pandemicznych warunkach. Efektem pandemii jest też rekordowy odsetek niezdanych matur, co oznacza, że potencjalnych studentów jest znacznie mniej niż wcześniej. W KPSW są jednak przekonani, że podczas przedłużonej rekrutacji zgłoszą się maturalni poprawkowicze i ostatecznie studentów pierwszych lat będzie tyle co zwykle.
Rekrutację przedłużono także w jeleniogórskiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego. Tam wprawdzie na I rok studiów przyjęto już podobną ilość, jak w latach poprzednich, sa jednak jeszcze ciągle miejsca na niektórych kierunkach.
Tu zmiany są znacznie dalej idące. Inauguracji roku akademickiego w Jeleniej Górze nie będzie wcale. Władze uczelni uznały, że wystarczyć musi wrocławska (zdalna) inauguracja. Zajęcia odbywać będą się wyłącznie zdalnie. Wprawdzie przewidziano, że na wniosek wykładowcy niektóre zajęcia laboratoryjne mogą odbywać się stacjonarnie, ale z uwagi na specyfikę kierunków prowadzonych w Jeleniej Górze, u nas nie będzie to potrzebne. Zupełnie inaczej wyglądają dni adaptacyjne dla studentów I roku, które dziś i jutro także prowadzone są zdalnie. Ewentualne przywrócenie zajęć stacjonarnych.
– Oczywiście to nie znaczy, że studenci nie będą mieli wstępu na teren uczelni w Jeleniej Górze. Działa choćby biblioteka, choć wypożyczenia prowadzone będą według określonych zasad. No i każdy może przyjść pogłaskać „jelonka – ekonomka” przed wejściem głównym na uczelnię. To gwarantuje studentom pomyślną sesję, a mieszkańcom Jeleniej Góry pomyślność finansową – zaprasza Robert Kurek, prodziekan jeleniogórskiej filii.
W jeleniogórskiej filii Politechniki Wrocławskiej jeszcze inaczej, bo tu obowiązuje tryb hybrydowy: część zajęć zdalnych, część stacjonarnych. I o ile studenci I roku większość zajęć odbędą zdalnie, tak drugoroczniaków mogą się spodziewać zajęć podzielonych po połowie na zdalne i stacjonarne, a studenci III roku większość zajęć odbędą stacjonarnie.