Na najwyższym szczycie Karkonoszy 10 sierpnia spotkają się pielgrzymi, ratownicy i przewodnicy z Polski oraz Czech i Niemiec. W dniu św. Wawrzyńca, patrona ludzi gór wezmą udział w polowej mszy. Ta tradycja ma już 41 lat.
Msza święta tradycyjne odprawiana jest na Śnieżce o godz. 12 i gromadzi na szczycie setki wiernych. Uroczystości kończą się w Kotle Łomniczki, modlitwą przy symbolicznym cmentarzyku Ofiarom gór.
Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest w tym dniu bezpłatny. We mszy wezmą udział biskupi z Polski oraz Czech, pielgrzymi, ratownicy górscy, przewodnicy.
Piękna tradycja
W 1981 roku, w trzysetną rocznicę poświęcenia kaplicy na szczycie Śnieżki, ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich – Jerzy Pokój przedstawił wniosek o ustanowienie w dniu 10 sierpnia święta przewodników sudeckich. Z upływem lat ze świętem zaczęli utożsamiać się także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, służby Karkonoskiego Parku Narodowego, a dzień odpustu stał się wspólnym świętem ludzi gór.
Święto św. Wawrzyńca
10 sierpnia to święto św. Wawrzyńca patrona ludzi gór (przewodników, GOPR-owców) oraz wszelkich zawodów związanych z ogniem w tym oczywiście walońskich górników i hutników. Postać świętego symbolizuje męstwo, odwagę i prawość czyli te cechy które są szczególnie wartościowe.
Za darmo do KPN
10 sierpnia nie będziemy pobierać opłat za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. W dniu św. Wawrzyńca na Śnieżce odbywa się nabożeństwo w intencji wszystkich ludzi, którzy związali swe zawodowe życie z górami. W latach 80-ych XX wieku zainicjowali te obchody przewodnicy sudeccy. Z czasem za swoje uznali je też związani z Karkonoszami ratownicy, leśnicy, pracownicy parku narodowego. Tego dnia na szczycie bywa naprawdę tłoczno – czytamy na FB KPN.
FOT. FB KPN
3 komentarze
No to jak za dario to I na take więcej kapnie
Czyz to nie rzypomina pogańskich wierzeń i świąt?
Ależ to właśnie są pogańskie wierzenia i święta.