Znaleziona bomba jest ogromna. Waży ponad 100 kg i zawiera ok 50 kg materiału wybuchowego. Ma średnicę 30 cm oraz prawie metr długości (bez staecznika). Została zrzucona podczas walk w Lubaniu i okolicach przez lotnictwo radzieckie. Wyposażona jest w dwa różne, ciągle aktywne zapalniki, a jej stan techniczny wykluczył możliwość transportu na miejsce detonacji. Saperzy z patrolu saperskiego 23. pułku artylerii w Lubaniu zdecydowali o neutralizacji bomby na miejscu metodą deflagracji, czyli wypalenia materiału wybuchowego wewnątrz bomby.
Sposób nie wyklucza zagrożenia, że deflagracja przejdzie w detonację, dlatego zapowiadano, że ewakuacja przeprowadzona zostanie w promieniu aż 1000 m. Objęła by kilka tysięcy mieszkańców aż po obwodnicę, sąd i szpital. Ewakuacja szpitala, pełnego pacjentów, także covidowych, skłoniła saperów do poszukiwania innego rozwiązania.
– Władze miasta oraz służby zwróciły się do nas z prośbą o zmniejszenie strefy ewakuacji z uwagi na szpital oraz osoby przebywające na kwarantannie i chorujące na Covid-19. Jako patrol przychyliliśmy się do prośby. Potrzebujemy jednak więcej czasu na przygotowanie zabezpieczenia miejsca, w którym bomba będzie neutralizowana – tłumaczył st. chor. szt. Radosław Mazur z patrolu saperskiego.
Zdecydowano o budowie sarkofagu.
– Zastosowane zostaną specjalne osłony ziemie i gumowe, tak aby działania były bezpieczne dla mieszkańców. Ważne jest jednak to, że dzięki tak zakrojonym działaniom, uda się ograniczyć promień ewakuacji nawet do 300 metrów od miejsca znaleziska – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.
Prace przy budowie sarkofagu trwały prawie dwa tygodniach. Brało w nich udział ośmiu saperów oraz dziesięciu żołnierzy z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca, jedenastu żołnierzy z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, trzech operatorów z 5. Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego oraz dwóch z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Neutralizacja bomby ma być przeprowadzona będzie we wtorek.
„Strefa niebezpieczna wynosi 300 m (ewakuacja mieszkańców, oraz zakaz parkowania pojazdów na wolnym powietrzu). Dodatkowo w strefie do 500 m będzie ogłoszony zakaz przebywania osób na wolnym powietrzu). Nasze prace minersko-pirotechniczne przy bombie rozpoczną się od godz. 9.00. Do godziny 9.00 wszyscy mieszkańcy znajdujący się w strefie niebezpiecznej będą ewakuowani – informuje patrol saperski.
O szczegółach ewakuacji informuje urząd miasta.
– Osoby objęte ewakuacją mają możliwość skorzystania z transportu, który będzie dostępny przy ul. Kopernika 1 (koło Specjalnego Szkolnego Ośrodka Wychowawczego) oraz przy ul. Esperantystów (parking sklepu Biedronka).
Ostatni wyjazd autobusów do strefy bezpiecznej będzie o godzinie 8:50. Osoby obłożnie chore mogą pozostać w domu (w pomieszczeniach, których okna nie wychodzą na stronę OSS SG) pod warunkiem przebywania pod opieką.
Osoby potrzebujące pomocy przy ewakuacji oraz osoby wymagające transportu medycznego proszone są o kontakt – w dniu 14.12.2020 r. w godz. 7:30 – 14:00 – pod numerem telefonu 75 646 44 27 z Piotrem Sajdą, pracownikiem Urzędu Miasta Lubań. W dniu 15.12.2020 r. telefon 75 646 44 27 będzie czynny od 7:30 do czasu odwołania ewakuacji.
15.12.2020 r. w godz. 9:00-16:00 lub do odwołania w promieniu 500m od Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, ul. Wojska Polskiego 2 będzie obowiązywał zakaz przebywania osób na wolnym powietrzu.
Rozpoczęcie ewakuacji oraz jej zakończenie będzie ogłoszone na terenie zagrożonym przez megafony oraz na stronie www.luban.pl.
Prosimy o bezwzględne stosowanie się do komunikatów przekazywanych przez funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i straży pożarnej.
W godzinach 9:00-16:00 specjalistyczne służby będą neutralizować niewybuch.
Przewidywany czas trwania akcji planowany jest do godz.16:00 lub do odwołania.