Minął kolejny rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju, w tym też w Jeleniej Górze. Dzięki analizie zgłoszeń lokalnej społeczności, a wpłynęło ich w 2023 roku ponad 1700 wiemy, że spełnia ona swoje zadanie, a policjantom pozwala szybko i trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Jeleniej Góry i okolic oraz turystów.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. To właśnie mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia, wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.
W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej – prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.
Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń. W roku 2023 policja jeleniogórska odnotowała 1722 zgłoszenia dotyczące naruszeń ładu i porządku. Najwięcej dotyczyło:
- Przekraczania dozwolonej prędkości – 592,
- Nieprawidłowego parkowania – 376,
- Niewłaściwej infrastruktury drogowej – 164,
Spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 158, - Dzikich wysypisk śmieci – 87,
W wyniku podejmowanych przez jeleniogórskich funkcjonariuszy działań, zarówno na etapie weryfikacji zagrożeń jak i w trakcie ich eliminacji, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów także w wielu innych obszarach, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają każde zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w regionie jeleniogórskim.
Jeleniogórscy policjanci zachęcają do korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu, wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a funkcjonariuszami skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.
Podkreślamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Fot. i info. KMP Jelenia Góra (Edyta Bagrowska)