Nie mieli spokojnego dnia widzowie wczorajszych (8.03) seansów na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ZOOM- ZBLIŻENIA. Dwa seanse – ”Powrót do tamtych dni” oraz „Córka” poruszająco mówiły o ważnych, współczesnych problemach. Takich, które często zamiata się pod dywan i udaje się, że wszystko jest w porządku.

Konrad Aksinowicz, reżyser „Powrotu do tamtych dni” mówił po projekcji na spotkaniu z widzami w jeleniogórskim kinie LOT, o misji tego obrazu. Przez bardzo prywatną historię swojego życia z ojcem alkoholikiem, zwraca uwagę na bardzo powszechny problem. – Jeśli ten film pomoże podobnym do mnie ludziom, którzy przeżywają to samo i jest nadzieja, że pójdą na terapię, jak ja to zrobiłem, to moje zadanie będzie kompletne – mówił reżyser. Nie ukrywał, że film był dla niego jak terapia. Odtworzył swoje mieszkanie z lat.90, pokój, ubrania, zabawki, klocki Lego i uczciwie opowiedział, co przeżywał jako 14-latek, gdy pijany ojciec wracał do domu. Fabuła jest prosta: czternastoletni Tomek wraz z matką (Weronika Książkiewicz) mieszka na jednym z wrocławskich osiedli. Podobnie jak wielu rówieśników, chłopiec wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Pewnego dnia jednak Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w progu rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście rodziny nie trwa jednak długo, bo wraz z powrotem ojca odżywają dawne problemy. Narastają, gdy sięga po kolejną flaszkę. Film, sprawnie zrobiony i dobrze zagrany, nie pozostawia widzów obojętnymi. To kino, które daje pole do rozmów i dyskusji.

Podobnie, jak drugi obraz wczorajszego wieczoru „Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal. Zwłaszcza młode kobiety będą utożsamiały się z bohaterką. Dlaczego? Bo to one słyszą pytania o posiadanie dzieci. Czy to źle jeśli ich nie chcą? A jeśli je mają, czy mogą pozwolić sobie na irytację, odejście od rodziny? Pytania zadawać będą także także mężczyźni siedzący obok w kinie. Co to znaczy „być matką”? Co to znaczy „być dobrą matką”? Czy warto mieć odwagę, by odrzucać schematy, które narzuca kobiecie kultura i społeczeństwo, normy? Film jest popisem gry aktorskiej Olivia Colman, w roli Ledy, amerykańskiej wykładowczyni i tłumaczki Ledy oraz Dakoty Johnson w roli jej sąsiadki Niny. To odważny i dobrze zrobiony przez debiutującą w roli reżyserki Maggie Gyllenhaal (także autorkę scenariusza na motywach powieści Eleny Ferrante).

9 marca na ZOMM ZBLIŻENIA

Dzisiaj na 25. ZOOM ZBLIŻENIA o godz. 17.00 obejrzycie „Piosenki o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego. Film to opowieść o uczuciu między muzykiem i młoda piosenkarką. To także opowieść o kobiecej walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Debiutująca w kinie wokalistka „The Dumplings”, Justyna Święs, wykreowała postać, która łączy niesamowity talent z równie potężnym brakiem wiary w siebie. Ale „Piosenki o miłości” śpiewane są w duecie: Święs i świetny w roli pogubionego chłopaka Tomasz Włosok tworzą elektryzującą parę, między którą emocje przeskakują jak iskry.

O godz. 20.00 „Zdarzyło się” reż.Audrey Diwan. Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży.

Specjalnie dla dzieci

Wczoraj jeleniogórskie przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas podstawówek oglądali filmy dedykowanego specjalnie dla nich konkursu filmu animowanego dla dzieci. Jury dziecięce wybierze swojego zwycięzcę tej kategorii.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.