Nie mieli spokojnego dnia widzowie wczorajszych (8.03) seansów na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ZOOM- ZBLIŻENIA. Dwa seanse – ”Powrót do tamtych dni” oraz „Córka” poruszająco mówiły o ważnych, współczesnych problemach. Takich, które często zamiata się pod dywan i udaje się, że wszystko jest w porządku.
Konrad Aksinowicz, reżyser „Powrotu do tamtych dni” mówił po projekcji na spotkaniu z widzami w jeleniogórskim kinie LOT, o misji tego obrazu. Przez bardzo prywatną historię swojego życia z ojcem alkoholikiem, zwraca uwagę na bardzo powszechny problem. – Jeśli ten film pomoże podobnym do mnie ludziom, którzy przeżywają to samo i jest nadzieja, że pójdą na terapię, jak ja to zrobiłem, to moje zadanie będzie kompletne – mówił reżyser. Nie ukrywał, że film był dla niego jak terapia. Odtworzył swoje mieszkanie z lat.90, pokój, ubrania, zabawki, klocki Lego i uczciwie opowiedział, co przeżywał jako 14-latek, gdy pijany ojciec wracał do domu. Fabuła jest prosta: czternastoletni Tomek wraz z matką (Weronika Książkiewicz) mieszka na jednym z wrocławskich osiedli. Podobnie jak wielu rówieśników, chłopiec wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Pewnego dnia jednak Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w progu rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście rodziny nie trwa jednak długo, bo wraz z powrotem ojca odżywają dawne problemy. Narastają, gdy sięga po kolejną flaszkę. Film, sprawnie zrobiony i dobrze zagrany, nie pozostawia widzów obojętnymi. To kino, które daje pole do rozmów i dyskusji.
Podobnie, jak drugi obraz wczorajszego wieczoru „Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal. Zwłaszcza młode kobiety będą utożsamiały się z bohaterką. Dlaczego? Bo to one słyszą pytania o posiadanie dzieci. Czy to źle jeśli ich nie chcą? A jeśli je mają, czy mogą pozwolić sobie na irytację, odejście od rodziny? Pytania zadawać będą także także mężczyźni siedzący obok w kinie. Co to znaczy „być matką”? Co to znaczy „być dobrą matką”? Czy warto mieć odwagę, by odrzucać schematy, które narzuca kobiecie kultura i społeczeństwo, normy? Film jest popisem gry aktorskiej Olivia Colman, w roli Ledy, amerykańskiej wykładowczyni i tłumaczki Ledy oraz Dakoty Johnson w roli jej sąsiadki Niny. To odważny i dobrze zrobiony przez debiutującą w roli reżyserki Maggie Gyllenhaal (także autorkę scenariusza na motywach powieści Eleny Ferrante).
9 marca na ZOMM ZBLIŻENIA
Dzisiaj na 25. ZOOM ZBLIŻENIA o godz. 17.00 obejrzycie „Piosenki o miłości” w reżyserii Tomasza Habowskiego. Film to opowieść o uczuciu między muzykiem i młoda piosenkarką. To także opowieść o kobiecej walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Debiutująca w kinie wokalistka „The Dumplings”, Justyna Święs, wykreowała postać, która łączy niesamowity talent z równie potężnym brakiem wiary w siebie. Ale „Piosenki o miłości” śpiewane są w duecie: Święs i świetny w roli pogubionego chłopaka Tomasz Włosok tworzą elektryzującą parę, między którą emocje przeskakują jak iskry.
O godz. 20.00 „Zdarzyło się” reż.Audrey Diwan. Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży.
Specjalnie dla dzieci
Wczoraj jeleniogórskie przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas podstawówek oglądali filmy dedykowanego specjalnie dla nich konkursu filmu animowanego dla dzieci. Jury dziecięce wybierze swojego zwycięzcę tej kategorii.