Dzięki Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu do polskich rodzin trafiło już prawie 730 milionów złotych – to efekt ponad 470 tysięcy złożonych dotychczas wniosków o świadczenie. Wkrótce ruszy drugi filar programu obejmujący dzieci korzystające ze żłobków.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to wsparcie dla rodziców najmłodszych dzieci. Wypłaty po 500 złotych przez 24 miesiące lub 1000 złotych przez 12 miesięcy to dwa warianty, o które można wnioskować od początku roku. Łącznie 12 000 złotych przysługuje bez względu na dochód w rodzinie, dotyczy jednak drugiego i każdego kolejnego dziecka w przedziale wiekowym 12-36 miesięcy. Z obsługiwanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia skorzysta w 2022 roku ponad pół miliona gospodarstw domowych. Według informacji przekazanej we wtorek przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wypłacono już 727 milionów złotych.

????‍????‍????‍???? Do rodzin w ramach rządowego programu Rodzinny #KapitałOpiekuńczy trafiło ponad 727 mln zł.

???? Wnioski o świadczenie można składać online za pośrednictwem:
➡ portalu Emp@tia MRiPS,
➡ PUE @zus_pl oraz
➡ bankowości elektronicznej. pic.twitter.com/bah6e6kRh1

— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) March 8, 2022

[removed][removed]

Kolejne wypłaty w kwietniu

Pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, które nie załapało się na comiesięczne wypłaty, również skorzysta z programu rządowego. Od 1 kwietnia ruszą wypłaty dofinansowań do żłobków, klubów malucha i podobnych instytucji sprawujących opiekę nad malcami. Kwota – maksymalnie 400 złotych miesięcznie – nie trafi jednak na konto rodziców, a wprost do placówki. Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia. Rozwiązanie to obejmie około 110 tysięcy dzieci.

Jak wnioskować?

Wniosek o przyznanie prawa do RKO można złożyć jedynie drogą elektroniczną, wybierając jeden z trzech dostępnych kanałów:

– rządowy portal Emp@tia,
– Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
– bankowość elektroniczną.

Ustalenie prawa do świadczenia nastąpi w ciągu maksymalnie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.