W tym tygodniu odbywają się w Jeleniej Górze uroczystości upamiętniające 70-lecie powstania Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej – poprzedniczki słynnej, Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, pierwszej uczelni wyższej w dziejach naszego miasta, która wywarła znaczący wpływ na życie społeczne stolicy Karkonoszy.

Z tej okazji, w budynku Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej 81 otwarto dziś (12 maja br.) wystawę poświęconą dziejom szkolnictwa wojskowego w Jeleniej Górze – począwszy od powołanej w r. 1952 w Beniaminowie pod Warszawą Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, która pod koniec sierpnia 1955 r. została przeniesiona do Jeleniej Góry, poprzez powstałą na jej bazie w 1969 r. Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną, aż po Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, rozformowane w 2004 r.

– Wystawa została pomyślana tak, aby odbiorca w łatwy sposób zorientował się w historii OSR i jej kontynuatorek – mówił Stanisław Wilk, szef Muzeum Historii i Militariów. – Treści związane z dziejami tych szkół wyeksponowaliśmy na zróżnicowanych kolorystycznie planszach – beżowe opowiadają o latach 50-tych i 60-tych, czyli dziejach Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej; na zielonym tle znajdziemy informacje o Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej, a na białym – fakty związane z Centrum Szkolenia Radioelektronicznego.

Wystawę uzupełnia spora liczba artefaktów w gablotach. Są tam dokumenty, odznaczenia, plakietki… Stanisław Wilk podkreślił, że duża liczba tych pamiątek pochodzi ze zbiorów płk. Marka Gołębiowskiego – prezesa Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, które też obchodzi okrągłą, bo 20. rocznicę istnienia, a jest strażnikiem pamięci o szkolnictwie wojskowym w Jeleniej Górze. Członkowie „Radaru” Ściśle współpracując z Muzeum Karkonoskim (Muzeum Historii i Militariów funkcjonuje w jego strukturach), współorganizowali wystawę, którą będzie można zwiedzać przez 4 miesiące.

W inauguracji uczestniczyło szacowne grono: szefowa Muzeum Karkonoskiego Julita Zaprucka wraz z pracownikami Muzeum Historii i Militariów, prezes honorowy „Radaru” gen. bryg. Bronisław Peikert, prezes JSŻR „Radar” płk Marek Gołębiowski, władze Jeleniej Góry, reprezentowane przez przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Chadżego oraz wiceprezydenta Janusza Łyczkę i wielu innych luminarzy jeleniogórskiego życia społecznego. Przybył też senator Krzysztof Mróz oraz mjr Tomasz Słotwiński reprezentujący 3. Brygadę Radiotechniczną z Wrocławia – jednostkę ściśle współpracującą zarówno z „Radarem”, jak i Muzeum Karkonoskim. Szczególnie serdecznie dziękowano Zbigniewowi Ładzińskiemu, w którego zakładzie wykonano metaloplastyczne artefakty dla jeleniogórskiego skansenu uzbrojenia – znaki wojsk radiolokacyjnych oraz artyleryjskich, tzw. korpusówki.

Inauguracja wystawy zapoczątkowała uroczystości, których kulminacja przypadnie w sobotę 14 maja. Przybyli na nie złożą kwiaty w miejscach upamiętniających jeleniogórskie szkolnictwo wojskowe – pod tablicami na bramie dawnych koszar „Pod Jeleniami”, przy „Dębie Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego Garnizonu Jelenia Góra” oraz przy „Jelonku Radiotechniku”. Zaplanowano też spotkanie pokoleń radiotechników.

(ika)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.