Co to są cebulki kwiatowe?
Cebulki kwiatowe to nic innego jak po prostu przekształcony pęd podziemny, który pełni funkcję spichrzową i przetrwalnikową. Są zarówno organami rozwoju jak i magazynem substancji zapasowych. Ich główną część stanowią liście. Dzięki cebulom rośliny mogą szybko rozpocząć wzrost, wytworzyć części nadziemne w stosunkowo krótkim czasie i zgromadzić zapasy pokarmowe na kolejny sezon. Rośliny cebulowe to w znacznej większości kwiaty ozdobne, które mają ogromne znaczenie w kwiaciarstwie.
Jak wybierać i kupować cebulki kwiatowe?
Zakup cebul wbrew pozorom nie jest prostą sprawą, istnieje bowiem ryzyko że nie znając się na rzeczy wybierzemy cebule słabej jakości, chore czy uszkodzone. Jeśli takie posadzimy to prawdopodobnie rośliny nie rozwiną się tak jak powinny, a nasz wysiłek włożony w przygotowanie i sadzenie pójdzie na marne. Jak więc nie dać się oszukać?
Przede wszystkim robiąc zakupy wybierajmy sprawdzone sklepy ogrodnicze. Tutaj szczególnie wymienić należy sklep: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/ Kupując przez Internet należy wybierać te sklepy które znamy i które mają dobre opinie. Z całą pewnością wymieniony powyżej spełnia te kryteria Warto również upewnić się, że towar będzie odpowiednio zapakowany do wysyłki. Cebule powinny być w zapakowane w opakowania przepuszczające powietrze. Wybierajmy tylko zdrowe okazy, które są jędrne, bez przebarwień i uszkodzeń. Od razu wykluczajmy cebule uszkodzone, pokryte nalotem, plamami czy gnijące.
Jak przygotować podłoże?
Przygotowując podłoże przed posadzeniem roślin cebulowych warto najpierw dowiedzieć się więcej o wymaganiach poszczególnych gatunków i odmian. Ważne jest to czy lubią miejsca słoneczne czy cieniste, jaka wilgotność gleby jest dla nich najlepsza, jakie pH i struktura.
Większość kwiatów cebulowych dobrze rośnie na glebach żyznych, lekkich i przepuszczalnych. Bardzo gliniaste możemy zmieszać np. z piaskiem, natomiast zbyt piaszczyste wzbogacić kompostem lub torfem odkwaszonym. Przed posadzeniem cebul każdą glebę musimy odchwaścić, przekopać, wyrównać i wzbogacić nawozem.
Termin sadzenia cebul
Kwiaty cebulowe sadzimy głównie w dwóch terminach: wiosennym i jesiennym. Rośliny posadzone wiosną zakwitną latem i jesienią. Są one zazwyczaj bardzo wrażliwe na mróz, dlatego na zimę trzeba je wykopywać. Natomiast te posadzone w terminie jesiennym będą kwitły wiosną. Wyjątkiem są zimowity jesienne, które możemy zakupić w sierpniu i od razu posadzić, a już we wrześnią tego samego roku zakwitną.
W kwietniu i maju do gruntu sadzimy begonie, dalie, frezje, kroksomie, mieczyki, tygrysówki pawie. Natomiast we wrześniu i październiku sadzimy rośliny tj. cebulica syberyjska, hiacynt, narcyz, rannik zimowy, szafirek, krokus, śnieżnik, tulipan, lilia, zawilec, przebiśnieg, czy śnieżyca wiosenna.
Sadzenie kwiatów cebulowych
Głębokość sadzenia cebul kwiatowych zależy od ich wielkości. Przyjmuje się ogólną zasadę, że powinna ona odpowiadać podwójnej lub potrójnej wysokości cebuli. Najmniejsze bulwy mają krokusy, cebulice, przebiśniegi, śnieżyce czy kosaćce. Średniej wielkości są cebule tulipanów czy narcyzów. Natomiast największe okazy to lilie i szachownice.
Technika sadzenia cebul jest bardzo ważna, ponieważ niewłaściwe ich posadzenie może skutkować tym, że rośliny nie osiągną pożądanej wysokości. Najpierw wykopujemy dołki odpowiedniej wielkości, pamiętając o spulchnieniu ziemi na ich dnie. Następnie umieszczamy w nich cebule, zawsze piętką do dołu. Odstępy pomiędzy nimi powinny odpowiadać około 2-3 szerokości cebul. Wykonanie dołka w ziemi może ułatwić nam specjalna sadzarka do cebul, która służy do wydrążania otworu w glebie. Dla początkujących i mniej wprawnych polecane są także metalowe kosze do sadzenia.
Niewielkie cebulki najlepiej sadzić w grupach, po kilka a nawet kilkadziesiąt sztuk. Te większe możemy sadzić rozproszone pomiędzy innymi roślinami. Roślin cebulowych nie powinno sadzić się na brzegach rabat, ponieważ ich usychające liście szpecą wygląd całej rabaty.
Rośliny cebulowe możemy uprawiać również w doniczkach. Do tego celu wybieramy szeroki oraz głęboki pojemnik z odpływem na dnie. Na dnie usypujemy warstwę drenażową, a na nią warstwę ziemi. Następnie układamy jedną warstwę cebulek i przysypujemy ziemią. Na to możemy umieścić kolejną warstwę cebul.