Od ponad trzech miesięcy w powiecie karkonoskim funkcjonuje realizowany przez starostwo program wsparcia dla osób niepełnosprawnych „Karkonoskie door-to-door”. Bus kursuje codziennie, a do starosty ze łzami dzwonią osoby niepełnosprawne, które dzięki inicjatywie po raz pierwszy od lat mogły wyjść z własnego mieszkania.

Organizowane przez powiat bezpłatne przewozy osób niepełnosprawnych w ważnych życiowo celach to praktyczna realizacja projektu projektu „Wsparcie mobilności mieszkańców powiatu karkonoskiego”. Za środki własne (150 tys. zł) i dotację PFRON-u (500 tys. zł) starostwo zakupiło specjalistycznego busa z windą, zatrudniło kierowcę oraz koordynatora i teraz przewozi niepełnosprawnych w pilnej potrzebie „od drzwi do drzwi”.

– Możliwości korzystania z usługi jest naprawdę wiele. To nie tylko dowóz w tak podstawowych sprawach, jak wizyta u lekarza, czy w urzędzie, ale także pomoc w dotarciu po zakupy, albo udział w wydarzeniu kulturalnym, bo to przecież też ważne cele życiowe – tłumaczy starosta Krzysztof Wiśniewski. – Usługa jest świadczona na terenie całego powiatu (a w uzasadnionych przypadkach pozwala dojechać poza powiat)i dla każdego niepełnosprawnego z obciążeniami utrudniającymi poruszanie. Jednym formalnym wymogiem jest posiadanie orzeczenia niepełnosprawności.

Usługę najlepiej zamówić z wyprzedzeniem, bo zainteresowanie jest duże (regulamin mówi o trzech dniach, ale oczywiście, jeśli jest akurat wolne auto to przejazd można zorganizować nawet natychmiast; zwykle czeka się dwa dni). Robi się to w formie elektronicznej formularza zgłoszeniowego na adres: pomoc-d2d@powiatkarkonoski.eu lub dzwoniąc pod dedykowany numer telefonu: 500 060 146 w godzinach od 8.00 do 14.00 od poniedziałku do piątku.

Ważne, aby mieszkaniec zainteresowany usługą zaplanował wcześniej swoją wizytę i przynajmniej 3 dni wcześniej, złożył na nią zapotrzebowanie oraz otrzymał potwierdzenie o możliwości realizacji usługi w planowanym terminie.

– To był strzał w dziesiatkę – nie kryje starosta Wiśniewski. Bus kursuje codziennie po kilka razy. Zainteresowaie jest ogromne, ale dobra organzacja sprawia, że bardzo rzadko musimy komuś odmawiać, choć zdarza się 2-3 dniowa kolejka – mówi starosta. Przyznaje też, że – choć zdawał sobie sprawę jak potrzebne jest tego typu wsparcie dla niepełnosprawnych – to nie sądził, że z aż takim rekacjami będzie się to wiązać.

Niejednokrotnie dzwonili do mnie niepełnosprawni, którzy płacząc dziękowali, że ta usługa pozwoliła im znowu cieszyć się załatwianiem codziennych spraw, że dzieki niej mogli – czasem po latach – znowy wyjśc ze swojego domu, czy mieszkania.

„Karkonskie door-to-door” realizowane będzie do 1 kwietnia 20203 r.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.