W poniedziałek (11 października) oficjalnie zostanie otwarta będzie nowa atrakcja w hucie szkła kryształowego „Julia” w Piechowicach (można już ją zwiedzać od maja). Krystalium to centrum edukacyjne całkowicie poświęcone szkłu kryształowemu: jego historii, tradycji i znaczeniu w karkonoskiej kulturze.

Karkonoskie hutnictwo szkła powstało w XIII wieku, dzięki bogactwu naturalnemu gór oraz rozwojowi umiejętności średniowiecznych szlifierzy kamieni szlachetnych. Wtedy rozpoczęto wytop szkła w tzw. “leśnych hutach”, czyli piecach opalanych tutejszym drewnem. Z biegiem czasu zamożni arystokraci i członkowie rodziny królewskiej wsparli tutejsze manufaktury, gwarantując tym samym rozwój hutnictwa. To był piękny początek, a kolejne kamienie milowe na osi czasu doskonaliły unikalne kryształowe wzornictwo. Zarys całej historii oraz portrety osób, które miały ogromny wpływ na rozwój huty Julia, zostały obrazowo przedstawione w Krystalium.

Krystalium dzieli się na dwie strefy. W parterowej części króluje wiedza, która została przedstawiona w obrazowy, ale i estetyczny sposób, aby łatwo było przyswoić informacje. W tej strefie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Krystalium zabiera nas do XIX wieku, następnie do czasów około wojennych, przez czasy PRL-u oraz lat 90-tych, aż do dnia dzisiejszego. ​

Obecni są również hutnicy i ich ogromna rola w procesie unikalnego wytwarzania kryształu. W Krystalium mamy instalację poświęconą zawodowi hutnika. Profesja ta liczy już 700 lat i została pokazana na ścianach Krystalium.

Krystalium to prawdziwa machina czasu! Kto pamięta kryształowe ryby w kredensach i na komodach u naszych dziadków? W dolnej części Krystalium jest więc ławica ryb, które można podziwiać z każdej strony. Ryby mniejsze i większe, o różnych kształtach, wzorach i kolorach. To najprawdziwsze pamiątki PRL-u, do których niektórzy podchodzą z uśmiechem, inni z sentymentem.

Druga strefa Krystalium mieści się na pierwszym piętrze budynku. W tej części króluje wyobraźnia! Cała przestrzeń jest podzielona na wiele interaktywnych stanowisk, na których możecie uwolnić ciekawość. Każde stanowisko pokazuje inny aspekt, cechę bądź właściwość szkła. Elementy, które są przy instalacjach są całkowicie interaktywne: można przyciskać guziki, przesuwać i układać komponenty, czy zmieniać kolory. Sposób działania instalacji jest opisany w instrukcjach, zamieszczonych przy każdym stanowisku. Strefa eksperymentalna Krystalium to dobra zabawa i świetnie spędzony czas. Doskonale czują się tu dzieci i młodzież, ale również dorośli. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach można poczuć się jak zdobnicy, hutnicy czy dekoratorzy!

Czasy PRL-u… przez jednych uwielbiane, przez innych wspominane z nostalgią. Niektóre potrawy, desery, meble czy naczynia z tego okresu świetnie się utrzymały na fali popularności. Fotele “uszak”, “tulipan” czy “lisek” przeżywają renesans i podobnie jak kryształ, powróciły do naszych domów. W Krystalium odtworzono klimat PRL w inscenizacji, z której w pełni można korzystać! Jest to strefa, gdzie można poczuć klimat tamtych lat, rozsiąść się wygodnie i zasmakować przeszłości, robiąc przy okazji pamiątkowe zdjęcia.

Zwiedzanie Krystalium, w przeciwieństwie do zwiedzania huty, odbywa się bez obecności przewodnika. Każdy wchodzi o dowolnej porze i spędza w Krystalium tyle czasu, ile potrzebuje. Niektórzy rozpoczynają zwiedzanie od przejścia przez ścieżkę w hucie, inni od eksperymentów w centrum edukacyjnym Krystalium.

Krystalium jest czynne codziennie, również w weekendy, w godzinach 9:00 – 17:00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 27 zł, ulgowy do 15 lat 21 zł, a dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.

Fot. huta szkła „Julia”

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.