Zbliża się ta noc, podczas której przestawimy zegarki. Naukowcy i ekonomiści od lat powtarzają, że trzeba odejść od tej praktyki. Właśnie padły nowe informacje w tej sprawie.

Wskazówki zegarków przestawiamy dwa razy w roku. Dzieje się tak w ostatni weekend marca (przejście na czas letni) i pod koniec października (na czas zimowy). Właśnie zbliża się ten moment, w którym kolejny raz doświadczymy zmiany. W nocy z 30 na 31 października przestawimy zegarki z godziny 3 na 2.

Zmiana czasu to pewnego rodzaju tradycja gospodarcza sięgająca 1916 roku, mająca wydłużyć dzień pracy i pomóc zaoszczędzić energię elektryczną. Chodziło o m.in. robotników w fabrykach, którzy mogli wykonywać swoje zadania dłużej przy świetle dziennymi. Jednak już od lat ekonomiści podkreślają, że ten powód się współcześnie wyczerpał. Także naukowcy i lekarze twierdzą, że zmiana czasu jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Przez krótki okres po przestawieniu zegarów można odczuwać szereg dolegliwości. Od zmęczenia, znużenia przez brak koncentracji po rozdrażnienie. Mowa jest także o częściej występujących zawałach serca.

Dlatego Unia Europejska chce odejść od tej praktyki. Parlament Europejski zgodził się na to już w 2019 roku. Jednak wspólnotowe przepisy wskazują, że zanim nowe rozwiązania wejdą w życie, muszą je zaakceptować wszystkie kraje członkowskie. W UE liczono, że uda się wszelkie procedury zakończyć szybko, aby zmiana w marcu tego roku była tą ostatnią. Jednak przez pandemię ten temat w wielu państwach zszedł na dalszy plan. Jednym z krajów, które jeszcze nie zajęły się tematem, jest Polska.

Wydaje się jednak, że teraz sprawa przyśpieszy. Politycy PSL nalegają, aby sejm zajął się zmianą czasu już na najbliższym posiedzeniu. „Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym.” – powiedział właśnie dziennikowi „Fakt”, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, Karol Karski. UE chce, aby urzędowy czas środkowoeuropejski był tożsamy z obecnym czasem letnim.

News4Media/ fot. iStock

1 Komentarz

  1. Jeśli jakieś barany ustawią czas zimowy na zawsze to będziemy mieli krótsze dni i ja się dopiero załamię i dostane depresji. Będzie to największy powód dla którego nie będę już chciał mieszkać w tym kraju. Ja to bym dodał jeszcze jedną godzinę do letniego żeby w zimę się robiło ciemno o 17-18 a nie jak teraz o 16, a w lato czym dłużej jasno tym lepiej, koniektura będzie się lepiej kręcić, ludzie będą aktywniejsi. Każde inne myślenie to idiotyzm.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.