Współczesny rynek pracy, jak wiadomo, zdecydowanie różni się od tego sprzed kilku dekad. Na przestrzeni ostatnich lat również wiele się zmieniło, zwłaszcza jeśli mowa o mijającym roku i sytuacji w dobie pandemii Covid-19. Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, zauważalne są różnice w systemie pracy oraz inaczej kształtuje się sam układ rynku. Popularne dotychczas metody rekrutacji, zastąpione zostały wersją online, zaś tryb wykonywania obowiązków, nierzadko przybrał formę zdalną. Dzieje się tak, chociażby w Jeleniej Górze, gdzie kandydaci, ubiegający się o dane stanowisko, muszą zmierzyć się z szeregiem nowych wyzwań, a także obecnymi oczekiwaniami pracodawców.
Poszukiwanie pracy w 2021 roku- jak wyglądało
Największym powodzeniem wśród poszukujących pracy, cieszyły się w tym roku znane internetowe portale z mnóstwem interesujących ofert, jak: https://www.gowork.pl/praca/jelenia-gora;l i serwisy społecznościowe, opierające się na budowaniu kontaktów zawodowo- biznesowych. Szczególnie jeśli mowa o młodych ludziach, wybierających dopiero ścieżkę kariery, podobne strony obfitowały w propozycje płatnych praktyk, czy staży. Jelenia Góra również postawiła na rozwój jobboardów w tymże zakresie i aktywne wyjście naprzeciw pracownikom, poprzez liczne ogłoszenia w mediach społecznościowych.
Poza tym, z racji wprowadzanych obostrzeń, związanych z koronawirusem, modyfikacji uległo podejście do organizacji rozmów kwalifikacyjnych oraz spotkań z przełożonymi i zespołem poprzez wideokonferencje. Stąd, e-meetingi na specjalnych platformach, służących do komunikowania się ze sobą w sieci stały się już codziennością.
Zawody deficytowe i nadwyżkowe w 2021 roku
Chcąc natomiast podjąć pracę w Jeleniej Górze lub też w całym powiecie, dobrze jest opierać się na bieżących wynikach badania Barometr Zawodów, przeprowadzanym na podstawie danych z GUS i urzędów pracy. Ich dokładna analiza, pomoże nam zrozumieć specyfikę rynku i oszacować zapotrzebowanie na konkretne zawody. Co ciekawe, w mijającym roku, nie zanotowano w mieście zawodów nadwyżkowych, a większość profesji znajduje się w równowadze propozycji zatrudnienia oraz chętnych do pracy. Należy wiec, interpretować te fakty, jako dobrą prognozę na przyszłość dla starających się o etat.
Notuje się także deficyt chętnych do pracy i zarazem osób posiadających odpowiednie kwalifikacje. Chodzi tu o przedstawicieli ponad dwudziestu grup zawodowych, z wielu branż, a głównie: budowlanej, transportowej, handlowej i opieki zdrowotnej. Pracodawcy potrzebują betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, a także pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. Poza tym zbyt mało jest również kierowców autobusów, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców. Oferty pracy czekają ponadto na pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i opiekunów osób starszych lub z niepełnosprawnościami. Tak samo sprawa wygląda w przypadku branży gastronomicznej, finansowej, administracyjnej i H.R., zaś wyraźny deficyt zauważalny jest też u fryzjerów oraz pracowników służb mundurowych.
Możliwości rozwoju kariery zawodowej w Jeleniej Górze i okolicach
Jako że Jelenia Góra jest jednym z większych miast Dolnego Śląska, miasto ma masę atutów inwestycyjnych i naprawdę można rozwinąć tu skrzydła. Przedsiębiorcy, w równej mierze, co pracownicy mają więc spory wachlarz możliwości, obrania właściwej ścieżki kariery. Choć Jeleniogórski rynek pracy to w większości małe zakłady, stanowiące 97,2% ogółu tutejszych jednostek gospodarczych, zatrudnienie znajdą również osoby, liczące na stanowiska w dużych zakładach. Mimo trwającej w dalszym ciągu pandemii Jelenia Góra to zatem nadal idealne miejsce do życia.