Od 2022 roku Muzeum Sportu i Turystki w Karpaczu będzie finansowane wspólnie przez gminę Karpacz oraz samorząd województwa dolnośląskiego. Umowę podpisano dzisiaj (16 grudnia).

Współpraca samorządu województwa i gminy Karpacz umożliwi jeszcze lepszy rozwój tej ważnej instytucji kultury, znajdującej się u stóp Karkonoszy – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Historia Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu sięga lat 30. XX wieku, co czyni tę instytucję jedną z najstarszych na Dolnym Śląsku. Zgromadzone liczne eksponaty przybliżają m.in. historię Karkonoszy oraz codzienność i życie społeczne mieszkańców tego regionu. Ślady dawnej turystyki karkonoskiej i narodzone wtedy tradycje możemy podziwiać na niepowtarzalnych rycinach, obrazach czy też oryginalnych eksponatach, jakich jak lektyki i sanie rogate. Niewątpliwie szczególne miejsce zajmują również pamiątki wybitnego poety i dramaturga – Tadeusza Różewicza.

Umowa została podpisana przez marszałka Cezarego Przybylskiego oraz burmistrza Karpacza, Radosława Jęcka. Od przyszłego roku obie instytucje będą ponosić koszty związane z prowadzeniem placówki.

Budynek, w którym mieści się Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu został wzniesiony społecznie przez jego mieszkańców na terenie przekazanym przez gminę w latach 1932-36. Od początku przeznaczony on był na cele wystawiennicze, znajdowało się tutaj Muzeum Regionalne. Krótko po wojnie obiekt przeznaczono na cele mieszkalne, jednak wielu mieszkańców Karpacza starało się o to, by znów ustanowić w nim muzeum.

Finalnie otwarcie Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy w Karpaczu, jako filii Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie nastąpiło 3 września 1974 roku.

Od 1 stycznia 2003 r. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest samodzielną Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.