12 kwietnia w Muzeum Karkonoskim zostanie otwarta wystawa prezentująca dorobek i życie Józefa Gielniaka, jednego z najważniejszych artystów związanych z naszym regionem.

Józef Gielniak urodził się we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Przez lata żył i pracował w sanatorium „Bukowiec” koło Kowar. Twórczości graficznej podjął się pod opieką prof. Stanisława Dawskiego, rektora wrocławskiej uczelni. Bardzo szybko jego prace zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach międzynarodowych. Mimo ciężkiej choroby, przez piętanście lat spod jego dłuta wyszło 68 grafik.W swoich linorytach w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki graficznej, wypracowując przy tym swój bardzo indywidualny styl nie znajdujący wielu analogii.

Wydanie katalogu oraz zorganizowanie wystawy poświęconej temu wybitnemu twórcy wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Gielniakowskiego, związanego z przypadającą w 2022 roku 90. rocznicą jego urodzin i 50. rocznicą śmierci.

Wystawa prezentuje życie i dorobek artysty. Pokazujemy około 60 prac graficznych. W przeważającej mierze są to linoryty, jednak znajdą się tu również pojedyncze przykłady mezzotinty i akwaforty. Muzeum Karkonoskie posiada pełną kolekcję prac Gielniaka oraz liczne pamiątki, takie jak oryginalne płyty graficzne, fotografie, zapiski czy zawartość biblioteczki.

Uroczysty wernisaż odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 17.00 w salach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wystawa czynna będzie do 19 czerwca 2022 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.