Zmywarka to funkcjonalne i skutecznie ułatwiające codzienne życie urządzenie, które staje się wyposażeniem coraz większej liczby polskich domów. Pozwala ona na szybkie i niezwykle efektywne mycie naczyń, właściwie bez naszego udziału. Tym, co skutecznie powinno przekonać osoby wciąż sceptycznie patrzące na zmywarki, jest jednak nie tylko wyjątkowa wygoda wynikająca z ich posiadania, ale także możliwość znacznego ograniczenia zużycia wody.
Oszczędzanie wody ze zmywarką
Światowe Forum Ekonomiczne uznało niedobór wody za jedno z pięciu najpoważniejszych zagrożeń globalnych. Problem ten dotyka co czwartą osobę na świecie, a jego skala może się powiększyć. Każdy z nas powinien więc w miarę własnych możliwości oszczędzać wodę i ograniczać jej zużycie do optymalnego minimum. Zmniejszenie ilości zużywanej wody korzystnie wpływa zarówno na nasze środowisko, jak i kondycję naszego portfela. Mniej wylanych w ciągu miesiąca litrów wody to niższe rachunki.
Z pomocą nowoczesnej zmywarki znaczne ograniczenie zużywania wody jest bardzo proste. Szacuje się, że jednorazowe, ręczne mycie naczyń wiąże się ze zużyciem nawet 80 litrów wody, podczas gdy takie samo mycie w zmywarce pozwala na zużycie nawet kilkakrotnie mniejszej ilości wody. Bez szczegółowych opisów czy obliczeń można jasno stwierdzić, że posiadanie zmywarki to ogromna, podwójna korzyść.
Parametry zmywarki wpływające na zużycie wody
Podstawowym parametrem, który wpływa na ilość zużywanej przez zmywarkę wody, jest jej pojemność, uzależniona także poniekąd od gabarytów sprzętu. Pojemność zmywarki wyrażana jest w ilościach kompletów naczyń. Jeden komplet naczyń to pełne nakrycie stołu dla jednej osoby, a więc duży, głęboki oraz mały talerz, filiżanka, szklanka, literatka oraz zestaw sztućców. Najmniejsze zmywarki, o szerokości 45 centymetrów, to urządzenia o pojemności nawet 10 kompletów. Zaś kompaktowe zmywarki mogą pomieścić 6 kompletów.
Zmywarki o pojemności 10 do 12 kompletów to jedne z najczęściej wybieranych sprzętów, optymalne dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny. Listę zamykają urządzenia o największej pojemności, sięgającej 15 kompletów naczyń. Takie możliwości ma zmywarka 60 cm – wolnostojąca lub do zabudowy.
Na poziom zużycia wody duży wpływ mają także nowoczesne funkcje i programy, w jakie może być wyposażona zmywarka. Jeżeli posiada ona możliwość pracy w trybie eko oraz program połowy załadunku, należy do urządzeń charakteryzujących się stosunkowo niewielkim zużyciem wody. Wybierając zmywarkę, warto zwracać uwagę na informację na temat ilość wody zużywanej podczas jednego mycia w programie eko. Parametr ten także może powiedzieć nam wiele o klasie urządzenia.
Ile litrów wody zużywa zmywarka?
Nowoczesna zmywarka o szerokości 60 centymetrów i pojemności w granicach 10 do 12 kompletów naczyń zużywa w trakcie jednego mycia około 10 litrów wody. Węższe urządzenia o nieco mniejszej pojemności zużywają natomiast około 8–9 litrów. Zakładając, że każdego dnia urządzenie wykonuje jedno mycie, możemy łatwo obliczyć, że w ciągu roku zużyje ono około 3650 litrów wody. Myjąc tę samą ilość naczyń metodą tradycyjną, czyli ręcznie, zużyjemy w ciągu jednego dnia 50 do 80 litrów wody, co daje nam roczne zużycie co najmniej 18250 litrów.
Warto także wspomnieć, że zmywarka – myjąc naczynia w znacznie mniejszej ilości wody – jednocześnie myje je zdecydowanie skuteczniej. Użycie wysokich temperatur oraz myjek wypuszczających strumienie pod ciśnieniem daje zmywarce znaczną przewagę nad tradycyjnym myciem. Co więcej, w czasie kiedy urządzenie wykonuje powszechnie nielubianą pracę, my mamy czas na inne domowe obowiązki lub odpoczynek.