W Jeleniej Górze  święta obchodzą wierni Parafii Prawosławnej Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, należącej do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko – szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Parafia liczy niewielu wiernych, ale cerkiew przy ulicy 1 Maja na stałe wpisała się pejzaż miasta. Proboszczem parafii jest ks. Bazyli Sawczuk.

Drugi ośrodek prawosławny w Jeleniej Górze znajduje się w uzdrowiskowej części miasta, w Cieplicach. Jest to Dom Opieki Św. Stefana, przy ul. Cieplickiej, zbudowany w latach 70.- 80. XX wieku. Przy nim funkcjonuje filialna Cerkiew Św. Męczennika Stefana.

W Zgorzelcu wierni modlą się w cerkwi pod wezwaniem Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny.

Grekokatolicy najliczniej świętują Wielkanoc w gminie Gromadka, gdzie we wsi Patoka znajduje się cerkiew greckokatolicka Opieki Matki Bożej.

Wczoraj (30 kwietnia) przypadała uroczystość Wielkiego Piątku. Wielkanoc potrwa do 4 maja. 

Święta w różnych terminach

Dlaczego prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a w obrządkach wschodnich dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików i prawosławnych. W innych latach może być od jednego do aż pięciu tygodni różnicy.

Jutrznia paschalna z soboty na niedzielę

Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w sobotę w nocy. Wierni spotkają się na Jutrzni paschalnej. Podobnie, jak w tradycji katolickiej, święcone są również koszyczki, w których nie brakuje pisanek, masła, białego sera, wędlin, paschy. Do koszyczków wkłada się również świeczki. Święcenie pokarmów w katedrze greckokatolickiej odbywało się w sobotę.

Wielkanoc u wiernych obrządków wschodnich trwa trzy dni. W drugi dzień prawosławni i grekokatolicy odwiedzają groby swoich bliskich.

Ilu wiernych?

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450–500 tys., z czego około połowa mieszka w północno-wschodniej Polsce. Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na 50 tys. wiernych. Mieszkają oni m.in. w województwach podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.