Jeden zastrzyk co sześć miesięcy zamiast codziennego łykania pigułek na nadciśnienie? To możliwe, czego właśnie dowodzą brytyjscy naukowcy.

Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia z 2019 roku w Polsce z nadciśnieniem boryka się ok. 10 milionów osób. Jego główne przyczyny to otyłość, nadmierne spożywanie sodu, długotrwały stres i czynniki genetyczne.

Eksperci z Queen Mary University w Londynie i szpital Barts Health NHS mają dla tych osób dobre wiadomości. Prowadzą właśnie badania nad nowym lekiem w formie zastrzyku, który może zastąpić codzienne przyjmowanie tabletek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce wystarczą dwa szczepienia w ciągu roku. Kluczową substancją jest Zilebesiran, który ma zapobiegać zwężaniu się naczyń krwionośnych.

„Naukowcy chcą przetestować długo działające podejście oparte na wstrzyknięciach na około 630 pacjentach na całym świecie, ze 100 pacjentami w Wielkiej Brytanii. Badanie jest finansowane przez Alnylam Pharmaceuticals, a Barts Health NHS Trust jest jego wiodącym podmiotem. Przedsięwzięcie potrwa około 3 lata i jest wspierane przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR)” – czytamy w komunikacie Queen Mary University w Londynie.

Brytyjscy eksperci podkreślają, że przełomowe sposoby leczenia mogą wpłynąć na jego zasięg. Co istotne, choroba może nie dawać objawów. Wielu pacjentów nie jest wobec tego zdiagnozowanych i nie otrzymuje stosownej pomocy. Zaniedbanie nadciśnienia prowadzi z kolei do częstszego występowania m.in. zawałów serca czy udarów.

Dlatego warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i samodzielnie kontrolować stan ciśnienia, żeby odpowiednio szybko wdrożyć ewentualne leczenie.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.