W tym tygodniu odbywają się w Jeleniej Górze uroczystości upamiętniające 70-lecie powstania Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej – poprzedniczki słynnej, Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, pierwszej uczelni wyższej w dziejach naszego miasta, która wywarła znaczący wpływ na życie społeczne stolicy Karkonoszy.

Z tej okazji, w budynku Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej 81 otwarto dziś (12 maja br.) wystawę poświęconą dziejom szkolnictwa wojskowego w Jeleniej Górze – począwszy od powołanej w r. 1952 w Beniaminowie pod Warszawą Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, która pod koniec sierpnia 1955 r. została przeniesiona do Jeleniej Góry, poprzez powstałą na jej bazie w 1969 r. Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną, aż po Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, rozformowane w 2004 r.

– Wystawa została pomyślana tak, aby odbiorca w łatwy sposób zorientował się w historii OSR i jej kontynuatorek – mówił Stanisław Wilk, szef Muzeum Historii i Militariów. – Treści związane z dziejami tych szkół wyeksponowaliśmy na zróżnicowanych kolorystycznie planszach – beżowe opowiadają o latach 50-tych i 60-tych, czyli dziejach Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej; na zielonym tle znajdziemy informacje o Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej, a na białym – fakty związane z Centrum Szkolenia Radioelektronicznego.

Wystawę uzupełnia spora liczba artefaktów w gablotach. Są tam dokumenty, odznaczenia, plakietki… Stanisław Wilk podkreślił, że duża liczba tych pamiątek pochodzi ze zbiorów płk. Marka Gołębiowskiego – prezesa Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, które też obchodzi okrągłą, bo 20. rocznicę istnienia, a jest strażnikiem pamięci o szkolnictwie wojskowym w Jeleniej Górze. Członkowie „Radaru” Ściśle współpracując z Muzeum Karkonoskim (Muzeum Historii i Militariów funkcjonuje w jego strukturach), współorganizowali wystawę, którą będzie można zwiedzać przez 4 miesiące.

W inauguracji uczestniczyło szacowne grono: szefowa Muzeum Karkonoskiego Julita Zaprucka wraz z pracownikami Muzeum Historii i Militariów, prezes honorowy „Radaru” gen. bryg. Bronisław Peikert, prezes JSŻR „Radar” płk Marek Gołębiowski, władze Jeleniej Góry, reprezentowane przez przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Chadżego oraz wiceprezydenta Janusza Łyczkę i wielu innych luminarzy jeleniogórskiego życia społecznego. Przybył też senator Krzysztof Mróz oraz mjr Tomasz Słotwiński reprezentujący 3. Brygadę Radiotechniczną z Wrocławia – jednostkę ściśle współpracującą zarówno z „Radarem”, jak i Muzeum Karkonoskim. Szczególnie serdecznie dziękowano Zbigniewowi Ładzińskiemu, w którego zakładzie wykonano metaloplastyczne artefakty dla jeleniogórskiego skansenu uzbrojenia – znaki wojsk radiolokacyjnych oraz artyleryjskich, tzw. korpusówki.

Inauguracja wystawy zapoczątkowała uroczystości, których kulminacja przypadnie w sobotę 14 maja. Przybyli na nie złożą kwiaty w miejscach upamiętniających jeleniogórskie szkolnictwo wojskowe – pod tablicami na bramie dawnych koszar „Pod Jeleniami”, przy „Dębie Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego Garnizonu Jelenia Góra” oraz przy „Jelonku Radiotechniku”. Zaplanowano też spotkanie pokoleń radiotechników.

(ika)

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.