Tegoroczne Forum Ekonomiczne organizowane w Karpaczu na Dolnym Śląsku odbywa się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa. Forum Ekonomiczne to największa konferencja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej. W wydarzeniu udział bierze blisko 5 tysięcy gości ze świata polityki, nauki, biznesu, kultury oraz mediów, którzy debatują między innymi na temat skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę, zmian polityki gospodarczej Unii Europejskiej, czy sposobów na zatrzymanie rosnącej inflacji.

Przez trzy dni trwania tegorocznego Forum Ekonomicznego odbędzie się około 300 wydarzeń, w tym wielotematyczne panele dyskusyjne poruszające najważniejsze zagadnienia polityczne, społeczne i gospodarcze. Wśród ścieżek programowych znajdują się między innymi: Europa i Świat, Polityka Międzynarodowa, czy Bezpieczeństwo.

– Już po raz drugi Forum Ekonomiczne odbywa się w Karpaczu na Dolnym Śląsku. Jako Województwo Dolnośląskie zobowiązaliśmy się do organizacji tego niezwykle ważnej konferencji na najwyższym poziomie i poprzednia, jubileuszowa edycja pokazała, że stanęliśmy na wysokości zadania. Jestem przekonany, że obecność wydarzenia tak wielkiej rangi na Dolnym Śląsku zaowocuje jeszcze dynamiczniejszym rozwojem województwa oraz międzynarodową promocją wizerunku naszego regionu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Forum Ekonomiczne to wyjątkowe na skalę europejską miejsce debat i spotkań przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. To duże wyróżnienie dla Dolnego Śląska, że kolejny raz możemy być gospodarzami tak prestiżowego wydarzenia. W czasie tegorocznej edycji poruszonych zostanie wiele istotnych kwestii związanych z najważniejszymi wyzwaniami, przed którymi stoi Europa, możliwymi rozwiązaniami oraz kierunkami rozwoju na przyszłość – dodaje Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem Forum Ekonomicznego od początku jego istnienia jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich, z którym współpracują trzy samorządy – Województwo Dolnośląskie (główny partner), Miasto Karpacz oraz Miasto Wrocław wspierane przez Port Lotniczy Wrocław oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.

Region Dolnego Śląska zdecydowanie wyróżnia się pod względem poziomu innowacyjności i różnorodności. Na jego siłę składa się potencjał gospodarczy i edukacyjny, zaplecze infrastrukturalne oraz wysoka jakość kapitału ludzkiego. W najbliższej przyszłości nie przewiduję żadnych przeszkód, ponieważ Karpacz zapewnia nam świetne warunki i na ten moment współpraca układa nam się bardzo dobrze. Zarówno z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Miastem Wrocław, jak i samym Miastem Karpacz – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Ważne dyskusje u stóp Śnieżki

Przez trzy dekady swojego istnienia Forum Ekonomiczne stało się ważną platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii oraz miejscem spotkań liderów politycznych, biznesowych, czy przedstawicieli świata nauki i kultury. Podczas konferencji podejmowane są tematy trudne, ale niezwykle ważne dla rozwoju Europy.

Rozmowy dotyczą między innymi: wojny w Ukrainie i jej konsekwencji dla relacji polsko-ukraińskich, ukraińsko-europejskich oraz europejsko-rosyjskich; możliwych i koniecznych zmian europejskiej polityki „Zielonego Ładu”, skutków pandemii koronawirusa i związanych z nią trudności w wymianie i światowym handlu, dalszych relacji na linii Warszawa – Bruksela oraz sposobów na zatrzymanie rosnącej na całym świecie inflacji i cen paliw.

Cyfryzacja tematem pierwszego dnia forum

W dyskusjach toczonych pierwszego dnia tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego udział weźmie wicemarszałek Grzegorz Macko. Zabierze głos w panelu pt. „Rozwój cyfryzacji administracji publicznej, a potrzeba świadczenia cyfrowych usług publicznych”, który dotyczy wyzwań stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie budowy i utrzymania systemów informatycznych, cyberbezpieczeństwa, wpływu funduszy zewnętrznych oraz tworzenia e-usług dla obywateli.

– Forum Ekonomiczne to przestrzeń do prowadzenia wielu dyskusji i debat. Porozmawiamy o nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych nie tylko w biznesie, ale również w administracji publicznej. Im większa cyfryzacja usług, tym mniejsza biurokracja. Dlatego tak istotnym z punktu widzenia mieszkańców i administracji jest szerszy dostęp do usług online – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W tegorocznym forum uczestniczy 5 tysięcy gości

W tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu bierze udział wielu znamienitych gości z Polski i zagranicy: premier rządu RP Mateusz Morawiecki, Alexander MacDonald z NASA, Andrew Hamilton rektor New York University, Barbara Kolm wiceprezes Austriackiego Banku Narodowego, Kolinda Grabar-Kitarovi Prezydent Chorwacji w latach 2015-2020, Magdalena Rzeczkowska Minister Finansów RP, Michal Klíma Pełnomocnik czeskiego rządu ds. Mediów i Dezinformacji oraz Mykola Solskyi Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy.

Konferencja, ze względu na swoją rangę, często przez dziennikarzy nazywana jest Polskim Davos. Forum Ekonomiczne zawsze przyciąga media o krajowym i międzynarodowym zasięgu. Szacuje się, że przez trzy dni na temat wydarzenia powstaje nawet kilkanaście tysięcy publikacji. W każdej z nich pojawią się informacje o Karpaczu i Dolnym Śląsku, co z pewnością wpłynie na jeszcze lepszą rozpoznawalność regionu wśród turystów i inwestorów.

2 komentarze

  1. Zjazd darmozjadów za państwowe pieniądze. Kilkudniowe bicie piany, żarcie, picie i p…olenie. Jaki kraj, takie Davos.

  2. G..no burza z której nic nie wynika oprócz licznych utrudnień dla mieszkańców i turystów. Na Nowogrodzką do Naczelnika wypad.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.