Zwolnienie lekarskie przez Internet jest opcją przydatną, gdy pacjent nie może dostać się na stacjonarną wizytę u specjalisty lub nie czuje się na siłach, by do niego dotrzeć. Czy jednak przysługuje ono każdemu, kto tylko się po nie zgłosi? A może trzeba spełnić pewne warunki? Sprawdzamy, jak załatwić L4 online oraz ile tak naprawdę to kosztuje.
Co to jest L4 i komu przysługuje?
Zwolnienie lekarskie (L4) to wystawione przez lekarza potwierdzenie niezdolności do pracy osoby, która objęta jest ubezpieczeniem chorobowym. Aby kwalifikować się do zwolnienia, należy przez określony w ustawie czas mieć opłacaną składkę chorobową, a także nie wykorzystać w roku kalendarzowym przysługującego limitu L4. Otrzymać mogą je osoby, których stan zdrowia nie pozwala czasowo świadczyć obowiązku pracy lub muszą zająć się członkiem rodziny, który wymaga opieki.
Zwolnienie lekarskie wystawić może nie tylko lekarz w czasie wizyty stacjonarnej, ale również lekarz w ramach konsultacji zdalnych, czyli odbywających się przez Internet. L4 online szczególną popularność zyskało w czasie pandemii, gdy wręcz konieczne było ograniczenie kontaktów społecznych do możliwego minimum. Jest to jednak również opcja praktyczna, gdy pacjent nie czuje się na siłach, by dojechać do lekarza, czy też nie może umówić się na wizytę w dogodnym terminie.
Jak załatwić L4 online? Czy to płatne?
„Załatwić” L4 online niestety nie da się legalnie – wystarczy spojrzeć na definicję w ustawie odnośnie tego, co to jest L4 i komu przysługuje. W razie trudności z dostaniem się na stacjonarną wizytę u lekarza można natomiast wybrać legalną opcję, jaką jest konsultacja online. L4 może być jej efektem, jeśli lekarz uzna, że pacjent kwalifikuje się do zwolnienia lekarskiego – taką opcję oferuje sporo podmiotów medycznych, w tym np. NaszaRecepta.pl. Jak sprawdzić L4 online, również nie będzie dla pacjenta problemem, ponieważ postępowanie w tym przypadku jest dokładnie takie samo, jak w przypadku L4 wystawianych na wizytach stacjonarnych.
L4 wystawiane online jest darmowe, podobnie jak zwolnienie lekarskie wystawiane stacjonarnie, czy też e-recepta lub e-skierowanie. Płatność jednak w niektórych przypadkach będzie konieczna. Dotyczy to sytuacji wyboru prywatnych konsultacji z lekarzem i obowiązuje zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Przewagą konsultacji zdalnych jest jednak w tym przypadku niższa cena i szybsza dostępność lekarza, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty, czy też dojazdu do przychodni.
Zwolnienie lekarskie online – o czym musisz pamiętać?
O fakcie otrzymania zwolnienia lekarskiego należy poinformować pracodawcę. Ten, o ile posiada profil PUE ZUS, dostanie automatyczną wiadomość systemową o chorobie pracownika, jednak nie stanowi to zwolnienia z obowiązku informacyjnego. Pracodawca nie musi znać bezpośredniej przyczyny zwolnienia L4 i informacja ta nie będzie dla niego widoczna z poziomu PUE ZUS. Informacje, które otrzymuje pracodawca, mają służyć prawidłowemu rozliczeniu za czas nieobecności pracownika.
Nie każdy wie, jak sprawdzić długość L4 otrzymanego przez Internet, a jest to bardzo przydatna umiejętność w wielu przypadkach. Swoje L4 online można szybko sprawdzić, wykorzystując osobisty profil PUE ZUS lub IKP. Aby się na nich zalogować, nie jest potrzebny profil zaufany – można to zrobić bez trudu, chociażby przez bankowość elektroniczną. W ten sposób sprawdzić można również zalecenia lekarza dotyczące zwolnienia (L4 leżące lub chodzące) oraz inne ważne informacje, jak np. ilość wykorzystanych dni zwolnienia w roku kalendarzowym.