Zbliża się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29 stycznia 2023 r. tysiące wolontariuszy będzie zbierać środki na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki sepsy. W regionie zarejestrowało się 26 sztabów organizujących. Do niektórych mogą się jeszcze zgłaszać chętni, którzy chcą pracować jako wolontariusze.

Efektem tegorocznego finału będzie zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, zakażenie którymi może doprowadzić do sepsy. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyśpieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. 

Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale już trwają aukcje internetowe, ruszyło wsparcie poprzez rozmaite kanały elektroniczne, odbywają się pierwsze imprezy. Za organizacje tych wszystkich działań odpowiadają miejscowe sztaby WOŚP. W naszym regionie powstało 26 takich sztabów. Są w dużych miastach i maleńkich miejscowościach.

W Jeleniej Górze już od wielu lat finał WOŚP organizują dwa sztaby – przy zespole szkół „mechanik” i przy Hufcu Karkonoskim ZHP. Nie zarejestrował się natomiast sztab w Lubaniu – mieście, gdzie finały bez przerwy były organizowane od pierwszej edycji WOŚP (w tym roku lubański sztab otrzymał Medal 30-lecia za nieprzerwaną organizację finałów). Tegoroczna przerwa to skutek zmęczenia dotychczasowego organizatora. W przeciwieństwie do innych, wieloosobowych sztabów, w Lubaniu organizacja finału od kilku lat spoczywała na barkach jednej osoby, w końcu nastąpiło więc zmęczenie materiału. Pan Jarosław poinformował kogo się dało o swojej decyzji, także lubański dom kultury, który wydawał się najbardziej predysponowany, żeby przejąć pałeczkę. Jedak ani MDK, ani nikt inny nie zarejestrował sztabu. Wolontariusze z Olszyny zapewniają, że zadbają także o finał WOŚP w Lubaniu.

Z miast w regionie sztab nie został zarejestrowany tylko w Szklarskiej Porębie, Piechowicach i Lubomierzu. Są za to niekiedy w bardzo małych miejscowościach, jak Chełmsko, Ruszów, Świętoszów, czy Krzeszów.

Większość sztabów ma już pełna obsadę na finał. W niektórych jednak wciąż potrzebni są wolontariusze. Zgłaszać się można do pracy w sztabach w: Bolkowie, Kamiennej Górze, Karpaczu, Kowarach, Krzeszowie, Lwówku Śląskim – OSP Płóczki, Węglińcu, Wleniu, Wojcieszowie, Zawidowie (we wszystkich on-line), Lubawce, Olszynie, Pieńsku, Ruszowie, Świerzawie, Świętoszowie (w siedzibie sztabu).

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.