Nieco ponad dwa miesiące po zawarciu pierwszego kontaktu na dostawę elektrycznych autobusów Yutong, Jelenia Góra sygnowała kolejną umowę na zakup pojazdów tej marki. Do 20 egzemplarzy modelu E12 dołączą trzy krótsze, 10-metrowe elektrobusy E10. Kontrakt na ich dostawę przez Busnex Poland – oficjalnego przedstawiciela Yutong Bus – podpisał Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze.

Do Jeleniej Góry dostarczymy łącznie 23 autobusy elektryczne w ramach dwóch kontraktów. Te liczby pokazują skalę zaangażowania miasta w rozwój transportu publicznego i elektromobilności. Yutongi E10, które zasilą lokalną komunikację miejską, są dobrze znane na Dolnym Śląsku. W Polkowicach, sercu Zagłębia Miedziowego, dziewięć takich elektrobusów już od blisko dwóch lat z powodzeniem służy pasażerom – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Yutong E10, którego trzy egzemplarze zakupił samorząd, to nieco ponad 10-metrowy autobus elektryczny. Na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów i posiada niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną również do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Elektrobusy dla Jeleniej Góry będą wyposażone w automatyczną klimatyzację, a także w system monitoringu z kamerami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Dla Jeleniej Góry wybór autobusów o napędzie elektrycznym jest naturalną konsekwencją naszych, wieloletnich już starań o poprawę czystości powietrza w Kotlinie – mówił Jerzy Łużniak, Prezydent Miasta. – Wprawdzie nasze auta z taboru MZK w komplecie spełniają wyśrubowane normy spalania, ale przecież napęd elektryczny jest nieporównywalnie korzystniejszy dla środowiska, stąd nasz wybór. Autobusy elektryczne – to fragment większej całości w staraniach o to, by mieszkańcy i przyjezdni (a liczba turystów w Kotlinie Jeleniogórskiej według danych GUS jest porównywalna do liczby osób odwiedzających Podhale) mogli dosłownie i metaforycznie „oddychać pełną piersią”. Usytuowanie miasta w głębokiej kotlinie śródgórskiej wymaga od nas w tych obszarach wyjątkowej staranności, a fakt, że najstarsze uzdrowisko polskie – Cieplice – jest częścią Jeleniej Góry, dodatkowo nas do tej staranności obliguje. Jestem głęboko przekonany, że ten zakup, wraz z towarzyszącymi urządzeniami przyniesie odczuwalne korzyści – dodał.

Yutongi E10 sprawdziły się już w Polkowicach, gdzie od 2021 r. jeździ 9 takich elektrobusów. Cztery kolejne obsługują bezpłatną komunikację miejską w Kętrzynie. W Jeleniej Górze nowe autobusy elektryczne wyjadą na linię 12, wytyczoną pomiędzy pętlami przy ulicach Podchorążych i Kalinowej. Zawarta umowa obejmuje dostawę 10-metrowych „elektryków” jeszcze w tym roku. Uwzględniając wcześniejszy kontrakt na 12-metrowe autobusy Yutong, z początkiem 2024 r. Jelenia Góra będzie dysponowała flotą łącznie 23 pojazdów tej marki.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 82 autobusy elektryczne dla 15 samorządów z 6 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

4 komentarze

  1. Widzę nadal głupota rządzi i rękami pana Łużniaka JG finansuje chiński zbrodniczy reżim wspierający ruskich.

    • P i e r d o l e n i e . Te autobusy jeżdżą w całej Polsce, UE i na całym świecie więc WSZYSCY finansują ten reżim!

      • Nie to nie jest pier..lenie tylko w końcu trzeba zmienić myślenie. Co z tego że jeżdżą wszędzie ? To co, wszyscy mamy zapier..lać łamiąc przepisy bo przecież większość tak jeździ ? Umysłowy dramat.

        • Jakie przepisy? O czym ty piszesz człowieku. Zapewne piszesz to z chińskiego telefonu bądź komputera więc głupota rządzi i wspierasz reżim taki jest twój umysłowy dramat. Firma wygrywa przetarg zgodnie z prawem i jej ofertę zgodnie z prawem trzeba przyjąć. Myślisz że gdyby przetarg wygrał MAN to tam są same niemieckie części? Obyś się nie zdziwił. Nie odetniemy się z dnia na dzień od chińskich części bo przestaniemy produkować praktycznie wszystko. Przystosowanie gospodarki będzie trwać latami.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.