Remont willi Maksa Erfurta (zwanej Zameczkiem) na jeleniogórskim Zabobrzu niezupełnie postępował według planów. Miał być zakończony jesienią ubiegłego roku, ale po opuszczeniu placu budowy przez wykonawcę, wszystko przeciągnęło się o kolejnych 12 miesięcy. Widać już jednak finał inwestycji – miasto wybrało dostawce wyposażenia dla obiektu, który ma być siedzibą domu kultury.
Do Zameczku przeniesie się Osiedlowy Dom Kultury, który aktualnie działa w nie najlepszych warunkach lokalowych, w obiekcie Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przenosiny ODK do Zameczku ogłoszono w 2011 r, gdy miasto przejęło willę Erfurta od politechniki wrocławskiej. Sporo wody musiało w Bobrze popłynąć zanim ta zapowiedź staje się rzeczywistością.
– Rozstrzygnęliśmy właśnie przetarg na dostawę sprzętu i wyposażenia tej placówki w nowej siedzibie. W ramach tego zadania wykonawcy dostarczą do Zameczku meble i wyposażenie, sprzęt i urządzenia IT, sprzęt i urządzenia AV. sprzęt i urządzenia AGD oraz wyposażenie pracowni witrażu. Zadanie to powinno zostać zrealizowane do końca października bieżącego roku. Na pokrycie kosztów powyższych zakupów miasto przeznaczy nieco ponad 770 tys. zł.
Wierzę, że w nowej siedzibie i z nowym wyposażeniem mieszkańcy Zabobrza oraz wszyscy korzystający z propozycji ODK otrzymają najwyższy standard usług, dzięki czemu jeszcze lepiej realizować będą mogli swoje zainteresowania i pasje kulturalne, artystyczne czy edukacyjne – poinformował prezydent miasta Jerzy Łużniak.
Zameczek to secesyjna willa. Zbudował ją około 1902 roku niemiecki przemysłowiec Max Erfurt, właściciel papierni w Strupicach (obecnie ulica Wiejska). W sąsiedztwie budynku jest półtorahektarowy park. W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Przez wiele lat był siedzibą Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Mieściła się w nim biblioteka naukowa. Miasto przejęło „zameczek” od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku. Na remont trzeba było czekać całą dekadę; przez ten czas obiekt stał pusty i niszczał . Inwestycja ruszyła w 2021 r. z bardzo szerokim zakresem prac obejmującym całość nieruchomości i niebagatelnym kosztem około 10 mln zł.
W budynku głównym przeprowadzono zostaną m.in.. roboty rozbiórkowe i demontażowe (ściany działowe, stropy, schody, kanały wentylacyjne), roboty budowlane wewnętrzne, wymianę instalacji: elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, c.o., ciepłej wody użytkowej, p.poż. Zamontowano też nową wentylację i klimatyzację.
Budynek gospodarczy doczekał się naprawy tynków wewnętrznych, wymiana i renowacji stolarki okiennej i drzwiowej, odnowienia elewacji, renowacji elementów drewnianych więźby dachowej, naprawy ubytków pokrycia dachowego. Szeroki był też zakres prac w altanie. To m.in. naprawa nowych tynków wewnętrznych w piwnicy, renowacja elementów drewnianych, impregnacja i malowanie, wymiana wtórnych elementów drewnianych na odpowiednie stylowe, wykonanie rynien i rur spustowych, renowacja podłogi drewnianej, renowacja wieżyczki w tym elementów stalowych.
Odnowiono cały półtorahektarowy parku wokół budynku. Powstało nowe ogrodzenie, odnowiono bramę wjazdową, alejki, wjazd główny do obiektu wraz z placem manewrowym. Zamontowano nowe oświetlenie.
Przedsięwzięcie miało trudny moment. Latem ubiegłego roku miasto rozwiązało umowę z wykonawcą, wrocławska spółką LK Inwest, a rozstanie było dość burzliwe. To wydłużyło prace o rok. Remont Zameczku kończy firma Pro Bud z Lwówka Śląskiego.
Teraz trwają ostatnie prace – remont ma się zakończyć w październiku. Wewnątrz trwają prace wykończeniowe oraz instalatorskie. W parku otaczającym budowlę trwają roboty porządkowe, brukowane są też alejki spacerowe.
Fot. FB prezydenta miasta