Montaż klimatyzacji znacząco poprawia komfort życia i zwiększa wartość nieruchomości, ale wiąże się też z koniecznością poniesienia sporych wydatków. Inwestorzy mogą zmniejszyć koszty przeznaczone na ten cel dzięki możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub dotacji z programu przeznaczonego na termomodernizację. Dofinansowanie do klimatyzacji odciąży budżet, ale skorzystają z niego tylko osoby spełniające konkretne warunki. Jakie są to wymogi i kto może liczyć na finansowe wsparcie?

Jak policzyć dofinansowanie do klimatyzacji

Czy można uzyskać dofinansowanie do klimatyzacji?

Pozyskanie dotacji na montaż urządzeń chłodzących jest możliwe w ramach ulgi termomodernizacyjnej lub dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Ulga i dotacja do klimatyzacji umożliwiają ograniczenie kosztów inwestycji polegającej na doposażeniu domu w nowoczesną instalację przy jednoczesnym wsparciu kondycji środowiska naturalnego. Oba rozwiązania są skierowane do właścicieli i współwłaścicieli wolnostojących, bliźniaczych i szeregowych domów jednorodzinnych, natomiast nie mogą z nich skorzystać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych czy lokali przemysłowych.

Zakup klimatyzacji, a ulga termomodernizacyjna

Wydatek na montaż klimatyzacji ściennej zostanie zakwalifikowany do ulgi termomodernizacyjnej, jeśli zakupione urządzenie będzie zbudowane jak pompa ciepła powietrze-powietrze lub w sytuacji, gdy taka pompa jest wbudowana w klimatyzator.W praktyce oznacza to, że warunkiem jest wybór jednostki z czynnikiem chłodniczym przenoszącym energię cieplną, np. klimatyzatora ściennego KAISAI ICE. Jeśli wybrane urządzenie nie będzie miało funkcji grzania (i czynnika chłodniczego), inwestor nie otrzyma dopłaty do klimatyzacji.

Klimatyzator ścienny KAISAI ICE (KLW/KLB)

– Montaż urządzenia zostanie zaliczony do ulgi termomodernizacyjnej tylko wtedy, gdy będzie to elementem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, co wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2022 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.1091.2021.3.AKU). Za takie przedsięwzięcie uznaje się różne działania remontowe, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Prace z tego zakresu zwykle polegają na wymianie stolarki otworowej oraz systemu grzewczego, a także dociepleniu ścian i wyposażeniu budynku w instalację fotowoltaiczną – mówi Piotr Materek, Kierownik ds. Technicznych w KAISAI.

Dotacja do klimatyzacji – wymagania dla beneficjentów ulgi

Inwestor planujący skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest też zobowiązany do spełnienia dodatkowych wymogów. Pierwszym jest odliczenie klimatyzacji w ciągu maksymalnie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z termomodernizacją, o ile środki na tę inwestycję nie mogły zostać zwrócone w innej formie.

Pamiętajmy też, że ulga termomodernizacyjna na prawidłowy montaż klimatyzacji w domu przysługuje wyłącznie w sytuacji, gdy ta inwestycja nie mogła być wliczona w koszty uzyskania przychodu ani sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Osoby starające się o dotację do klimatyzacji powinny mieć również świadomość, że rozliczenie kosztów montażu urządzenia jest przewidziane wyłącznie dla istniejących budynków. Nie ma natomiast możliwości uzyskania dotacji na dom w trakcie budowy lub dopiero planowany. Ta sama zasada dotyczy warunków programu Czyste Powietrze – wyjaśnia Piotr Materek.

Jak uzyskać dopłatę do klimatyzacji?

Z ulgi termomodernizacyjnej w postaci odliczenia od podatku inwestor skorzysta dopiero po zakupie spełniającego wymogi urządzenia. W pierwszej kolejności musi je nabyć i zamontować za własne pieniądze, a następnie wykazać to w rocznym zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniósł ten koszt.

Wydatek na zakup klimatyzacji należy wykazać w formularzu PIT 28, PIT 37 lub PIT 36 w specjalnym dodatku PIT/0, a dokładnie w części B, gdzie znajduje się rubryka Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Rozliczenie kosztu zakupu urządzenia będzie zależne od formy opodatkowania. Ulga może zostać przyznana w postaci odjęcia wydatku od dochodu lub od przychodu, a najłatwiej rozliczyć ją na podstawie faktury.

Dofinansowanie zakupu z programu Czyste Powietrze

Dopłata do klimatyzacji w ramach planu Czyste Powietrze jest niezależna od ulgi termomodernizacyjnej, ale beneficjent musi się liczyć z pewnymi ograniczeniami w zakresie jej uzyskania. Przede wszystkim konieczna jest też świadomość, że odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie będą podlegały koszty sfinansowane lub dofinansowane z dotacji, a także zwrócone podatnikowi w innej formie ze środków publicznych.

Wniosek o dofinansowanie do klimatyzacji rozpatrzony pozytywnie

– Jeżeli chodzi o dofinansowanie do klimatyzacji z programu Czyste Powietrze, to będzie ono dotyczyło wyłącznie tej części wydatków, która nie została dotowana w ramach ulgi. Ponadto, jeśli beneficjent po dokonaniu odliczeń w ramach ulgi otrzymał zwrot poniesionych kosztów w formie dotacji, powinien doliczyć kwoty poprzednio odliczone od dochodu za ten rok podatkowy, w którym otrzymał zwrot – dodaje ekspert.

TS

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.