Pracownicy KPN znacząco ograniczyli zniszczenia infrastruktury turystycznej w trakcie katastrofalnych opadów deszczu w dniach 13 – 15 września 2024 r.
W związku z katastrofalnymi opadami deszczu, które miały miejsce w Karkonoszach w dniach 13 -15 września 2024 r. dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego informuje:
Sumaryczne opady deszczu we wspomnianym okresie wg pomiarów prowadzonych w stacjach meteorologicznych KPN (Szrenica i Jagniątków) wyniosły ponad 400 mm na 1 m2.
Opadom deszczu towarzyszył w górach silny wiatr dochodzący do 160 km/h oraz duże zamglenia. Rzeki i potoki na całym obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego zarejestrowały silne wezbrania i w większości wystąpiły ze swoich koryt zalewając szlaki turystyczne i drogi wewnętrzne. Bardzo silny opad atmosferyczny powodował także samoczynny spływ powierzchniowy po zboczach górskich, naruszając stabilność masywu górskiego.
Jednocześnie wykonane w dniu 16 września wstępne inwentaryzacje rozmiaru skutków opadów atmosferycznych wykazały, że zakres zniszczeń na terenie Parku jest mniejszy niż przewidywano i zdecydowanie mniejszy w porównaniu ze skutkami powodzi w 1997 r.
Większość szlaków, pomimo nieznacznych uszkodzeń nadaje się do dalszego użytkowania i zostanie przywrócona dla ruchu turystycznego od 17 września 2024 r. Jedynie niektóre szlaki turystyczne, szczególnie te przebiegające przez tereny mocno eksponowane w kotłach polodowcowych i niszach niwalnych zostaną jeszcze zamknięte przez kilka dni, do momentu uzyskania całkowitej pewności, że są bezpieczne. Szczegółowy wykaz szlaków turystycznych dopuszczonych do ruchu turystycznego zostanie opublikowany w odrębnym komunikacie.
Na tak niski poziom szkód wpływ miały następujące czynniki:
- Jakość i solidność infrastruktury turystycznej KPN, budowanej z uwzględnieniem charakteru masywu górskiego i jego klimatu oraz z wykorzystaniem doświadczenia z poprzednich intensywnych opadów atmosferycznych, w tym z powodzi 100-lecia z 1997 r.,
- Duża rola retencyjna odbudowanych po 1997r. wielogatunkowych lasów KPN, porastających zbocza górskie i wydatnie spowalniających spływ wody do potoków,
- Zaangażowanie Służb KPN oraz firm wykonujących usługi na rzecz Parku w trakcie całego okresu opadów atmosferycznych, w zakresie patrolowania terenu, udrażniania przepływu wody w potokach, oczyszczania przepustów odprowadzających wodę, zabezpieczania terenu przed powstawaniem erozji wodnej oraz wykonywania innych czynności zapewniających ochronę infrastruktury Parku przed zniszczeniem,
- Stała ochrona przed zalaniem i innymi zniszczeniami obiektów KPN, szczególnie ośrodków edukacyjnych w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jagniątkowie i Sobieszowie, wykonywana przez Służby Parku.
W związku z powyższym, wszystkim pracownikom oraz współpracownikom zaangażowanym w prace ochronne na terenie Parku składam serdeczne słowa podziękowania. Osoby te, nie bacząc na warunki atmosferyczne, pracowały ciężko od świtu do późnych godzin nocnych, począwszy od czwartku – 12 września do niedzieli – 15 września. Byli to nie tylko pracownicy terenowi obwodów ochronnych i Straży Parku, ale także osoby z działów: udostępniania parku, ochrony przyrody, edukacji ekologicznej i administracji, a także pracownicy firm wykonujących usługi na rzecz Parku.
Serdecznie dziękuję również gospodarzom schronisk: Strzecha Akademicka, Samotnia, Dom Śląski, Szrenica, Hala Szrenicka i Pod Łabskim Szczytem za wsparcie naszych pracowników gorącym posiłkiem i napojami. Miastu Jelenia Góra i Karpacz dziękuję za stałe i nieograniczone udostępnianie worków z piaskiem do zabezpieczania miejsc newralgicznych na terenie parku.
Kolejny raz udowodniliśmy, że razem możemy działać z sukcesem na rzecz ochrony naszej „Małej Ojczyzny”. Jeszcze raz bardzo serdecznie Dziękuję.
Informacja: Andrzej Raj, dyrektor KPN