Umowę podpisali w poniedziałek, 25 listopada 2024 roku we Wrocławiu członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Leszek Stypułkowski oraz prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak; środki zostaną przeznaczone na wsparcie tzw. zielonej transformacji miasta i na realizację czterech inwestycji w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego.  

Zadanie pierwsze obejmuje przebudowę oświetlenia ulicznego na terenie miasta, w tym wymianę energochłonnych punktów oświetleniowych na wydajniejsze energetycznie światła w technologii LED (kwota pożyczki to prawie 10 milionów 900 tysięcy złotych).  

Pozostałe zadania objęte otrzymanymi środkami to: „Brzozowy Zakątek na Zabobrzu” – projekt realizowany w ramach JBO (370 tysięcy złotych), „Bezpiecznie i zielono przy ul. Konstytucji 3 Maja” – budowa sygnalizacji świetlnej i doświetlenie przejścia dla pieszych oraz nasadzenia zieleni – projekt zrealizowany w ramach JBO (397 tysięcy złotych) oraz „Rewitalizacja wieży widokowej na Sołtysiej Górze w Jeleniej Górze – Cieplicach” – projekt zrealizowany w ramach JBO (560 tysięcy złotych). 

– Jelenia Góra jest miastem, które od lat realizuje zadania związane z zieloną transformacją. To między innymi wymiana taboru Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego na elektryczne, zeroemisyjne autobusy czy wykorzystanie fotowoltaiki w miejskich budynkach użyteczności publicznej. Pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego udzielona w ramach Krajowego Planu Odbudowy pozwoli nam m.in. na realizację kolejnej ważnej „zielonej” inwestycji, jaką jest budowa energooszczędnego systemu oświetlenia miejskiego. To nie tylko ochrona środowiska, ale też realne, duże oszczędności w miejskiej kasie. Dzięki temu wsparciu możemy je zrealizować na bezpiecznych i korzystniejszych zasadach niż w przypadku standardowych ofert komercyjnych” – powiedział Prezydent Miasta Jerzy Łużniak. 

Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to instrument m.in. dla samorządów i spółek komunalnych. Środki można przeznaczać na zagospodarowanie terenów zielonych, termomodernizację, także na odnawialne źródła energii. Budżet tego instrumentu wynosi około 40 miliardów złotych.  

W ramach pożyczki wspierającej zieloną transformację miast do BGK wpłynęły już wnioski na ponad 500 projektów realizowanych przez ponad 70 różnych podmiotów, o łącznej wartości ok. 2 miliardów 200 milionów złotych. Dzięki podpisanej umowie pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Jelenia Góra stała się pierwszym dolnośląskim miastem, które otrzymało wsparcie finansowe w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO).   

Pożyczka jest udzielana na okres do 20 lat. Jej oprocentowanie wynosi od 0% do 1%.  Możliwe jest umorzenie 5 % jej kapitału, nie wiąże się ona z prowizją ani opłatami za jej udzielenie i obsługę; może pokrywać do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych netto (bez podatku VAT). 

Finansowanie może dotyczyć wyłącznie projektów zgodnych z zasadą Do No Significant Harm (DNSH), która oznacza, że żadne działania finansowane ze środków unijnych nie mogą pogarszać stanu środowiska naturalnego i nie mogą przyczyniać się do eskalacji kryzysu klimatycznego. 

Źródło: strona Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.