Pokolenie Z to osoby dorastające w czasach intensywnych zmian, zwłaszcza w świecie cyfrowym. Środowisko, którym otaczają się od najmłodszych lat, sprawia, że po ukończeniu szkoły średniej poszukują studiów dających im większe poczucie sensu i spełnienia. Czy do takich kierunków zalicza się także administracja? O tym dowiesz się z poniższego artykułu!
Administracja – stabilna praca i rozwój
Rynek pracy ulega ciągłym przemianom, w związku z czym wiele zawodów ewoluuje i przechodzi całkowitą lub częściową automatyzację. To sprawia, że na wagę złota staje się znalezienie profesji, która będzie stabilna, a jednocześnie zapewni ciągły rozwój i poszerzanie kompetencji. Jednym z takich obszarów jest administracja, szczególnie ta w sektorze publicznym. Pracując w służbach cywilnych czy urzędach, można liczyć na stabilność zatrudnienia oraz umowę o pracę, co czyni tę ścieżkę zawodową szczególnie atrakcyjną.
Administracja to nie tylko typowa praca za biurkiem, ale również udział w różnorodnych inicjatywach i projektach społecznych oraz realny wpływ na jakość życia obywateli. Zatrudnienie w tym obszarze daje także szansę na jasne ścieżki kariery i awansu, a ponadto umożliwia podnoszenie kompetencji dzięki licznym szkoleniom.
Wartości pokolenia Z a praca w administracji
Z raportu „Work War Z” opublikowanego pod koniec pierwszego kwartału 2025 roku wynika, że dla większości z 13 tysięcy ankietowanych, bardziej niż własna inicjatywa czy podejmowanie ryzyka kluczowe znaczenie ma stabilność. Dla przedstawicieli pokolenia Z niezwykle ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, co stanowi dla nich jedną z najbardziej cenionych wartości.
Z tego względu, absolwenci kierunku administracja mają duże szanse na znalezienie zatrudnienia spełniającego ich oczekiwania i odpowiadającego ich potrzebom. Ponadto praca w administracji publicznej zapewnia przejrzyste warunki zatrudnienia oraz lepsze dopasowanie do wymagań związanych z work-life balance.
Pokolenie Z ceniące rozwój osobisty i pasje z powodzeniem odnajdzie się na stanowiskach takich jak pracownik urzędu miasta, referent ds. obsługi klienta w samorządach, koordynator projektów społecznych czy specjalista ds. funduszy unijnych. Co ważne, aby wcześniej zdobyć niezbędne kompetencje do pracy na takich pozycjach, najlepiej postawić na studia z zakresu administracji publicznej.
Studia z duchem czasu – administracja publiczna w WSKZ
Wybór odpowiedniego kierunku studiów to nie wszystko. Aby w pełni wpisać się w oczekiwania i potrzeby pokolenia Z, uczelnie starają się proponować nowoczesne rozwiązania edukacyjne, które zapewniają większą swobodę i elastyczność.
Na szczególną uwagę zasługuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferująca swoim studentom naukę w oparciu o metody kształcenia na odległość. Uczelnia na szeroką skalę wykorzystuje platformę e-learningową, umożliwiającą dostęp do materiałów dydaktycznych przez całą dobę. Dzięki serwisowi online łatwiej jest nie tylko pogodzić naukę z pasją, ale również z pracą zawodową i życiem prywatnym.
Tekst sponsorowany