Od 11 do 13 lipca 2025 roku trwać będzie XXVI Lwóweckie Lato Agatowe. Przez trzy dni słynące tym wydarzeniem miasteczko nad Bobrem tętnić będzie świątecznym życiem wypełnionym spotkaniami poszukiwaczy skarbów natury i uliczną zabawą, pełną festynowych atrakcji. Impreza oficjalnie rozpocznie się w piątek o godz. 15.00. W sobotę i niedzielę agatowe atrakcje zaplanowano już od godz. 10.00.

Ulice Lwówka Śląskiego tradycyjnie wypełnią liczne stoiska Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich oraz jarmarku osobliwości, rękodzieła i produktów regionalnych, a także mnóstwa atrakcji współtworzących wielki festyn. Na scenie ustawionej na lwóweckim rynku odbywać się będą oficjalne ceremonie i koncerty najróżniejszych formacji muzycznych. Wśród gwiazd muzycznych wieczorów Louis Villain, Vix.N (piątek), Varius Manx & Kasia Stankiewicz (sobota), Andrzej Grabowski i Piotr Krakowski oraz Skolim (niedziela).

Co w mineralogicznym sercu imprezy?

Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich

Ponad 200 stoisk z minerałami i wyrobami jubilerskimi, na których wystawcy z 10 krajów zaprezentują kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata.

Wystawa główna – „Skamieniałości fliszu karpackiego”

Unikatowa wystawa okazów paleontologicznych znalezionych w Małopolsce, w formacji geologicznej zwanej fliszem. Na ekspozycji będzie można zobaczyć odciski flory i fauny oligoceńskiej, wśród nich jednego z najstarszych na świecie ptaków wróblowatych oraz największy w Polsce (prawie dwumetrowy) okaz ryby.

Sesja naukowa pod patronatem Dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych UWr dr hab. Magdaleny Matusiak-Małek – referaty:

piątek

„Paleontologia miejska – możliwości nowego rodzaju geoturystyki w Polsce” – Robert Niedźwiedzki

„Czy permskie buły agatowe z Nowego Kościoła (Góry Kaczawskie) można postrzegać jak skamieniałe protolitofizy, w których komorach wykształcił się chalcedon wstęgowany zwany agatem?” – Jan Rzymełka

sobota

„Archeocjaty z Gór Kaczawskich” – Dawid Białek

„Okazy skamieniałości w zbiorach Muzeum Geologicznego ING UWr – cenny materiał dla badań naukowych” – Stanisław Madej, Anna Setlik

Skamieniałości – ślady życia zapisane w skałach”.

Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre’a zobaczą Państwo różne skamieniałości roślin i zwierząt. Na podstawie wybranych okazów zaprezentowane zostanie, w jaki sposób różne procesy geologiczne prowadzą do powstania skamieniałości. Dowiedzieć będzie się można także, jak za pomocą skamieniałości odtworzyć środowiska i procesy kształtujące powierzchnię Ziemi w minionych epokach geologicznych. Do tego warsztat pracy geologa przygotowany przez Muzeum Geologiczne i Studenckie Koło Naukowe Geologów, obejmujący m.in. makroskopowe oznaczanie skał i minerałów, rozpoznawanie minerałów pod mikroskopem optycznym, binokularem oraz w świetle UV, punkt konsultacyjny dla zainteresowanych skałami i minerałami.

Prywatne wystawy kolekcjonerskie – ekspozycje mineralogiczne biorące udział w konkursie na najciekawszą kolekcję minerałów:

Petr Bilý – Fantazja w kamieniach

Dariusz Jończy – Dookoła świata z minerałami

Anna Machnikowska – Andradyty i kalcyty z Dalniegorska

Bożena Niemczyk – Agaty z mojej kolekcji

Krzysztof Poloński – XX lat Dąbrowskiej Arki

Jan Subin – Wołodarsk Ukraiński – kraina topazów i heliodorów

Katarzyna Wawrowicz – Piękno opali z Etiopii

Tetyana Zaporozhenko – Perły – sztuka bycia cenną

Dodatkowe atrakcje dla pasjonatów geologii:

pokazy cięcia i szlifowania agatów, pokazy polerowania bursztynu, bezpłatna wycena kamieni szlachetnych, ozdobnych i biżuterii, strefa geozabawy dla dzieci.

Szczegółowy program imprezy na lla.lwowekslaski.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

451620318

Zgłoś za pomocą formularza.