W tym roku obchodzony jest pod nowym hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.

– Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowym Dniu Ziemi mamy ku temu więcej okazji – mówiła Zofia Czernow, która z dziennikarzami spotkała się przed przed pryzmą ściętych drzew, tuż przed wejściem do lasu w okolicach sklepu Makro Cash w Jeleniej Górze. Wielu jeleniogórzan chodzi tu na spacery i nie może pogodzić się z tym, że cały czas trwa wycinka drzew.

– Dzwonią do mnie i proszą o interwencje. Podają kolejne przykłady – mówi posłanka. Chwali taką postawę i apeluje o dalszą aktywność.

– Zgłaszajcie, dokumentujcie miejsca wycinek, zniszczone trasy i ścieżki rowerowe – postuluje Zofia Czernow. Zapewnia, że wszystkie sygnały będzie gromadzić w archiwach sejmowych, by były dowody spustoszeń, jakich dokonuje się w lasach. Wyśrubowane plany sprzedaży drewna, jakie obowiązują w Lasach Państwowych, są jej zdaniem szkodliwe dla polskiej gospodarki i powodują spustoszenia w przyrodzie. – Co zostawimy naszym dzieciom i wnukom? – pyta. Pora na społeczne działania.

Światowy Dzień Ziemi

John McConnell, amerykański aktywista, był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Przedstawił go w 1969 roku podczas konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Ta idea spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody. W 1990 roku włączyła się do nich Polska. Przed pandemią 22 kwietnia sadziliśmy nowe drzewa, sprzątaliśmy lasy, parki i miejsca koło domów. W tym roku, jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie,  w trzeci weekend września planowana jest akcja Sprzątanie świata.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.