Cietrzewie wypuszczone na izerskie łąki

Fot. KPN

40 cietrzewi trafiło ostatnio z hodowli w Góry Izerskie. To kolejny etap akcji prowadzonej przez nadleśnictwo Szklarska Poręba dla ratowania populacji kuraków.

- To już drugi rok z rzędu kiedy do nadleśnictwa zostały wsiedlone młode osobniki cietrzewia. W Góry Izerskie przywieziono 40 sztuk młodocianych cietrzewi wraz z dwoma matkami. Przed wypuszczeniem (na początek do wolier adaptacyjnych) od ptaków zostały pobrane przez weterynarza próbki do badań parazytologicznych, bakteriologicznych, mikologicznych. Cietrzewie zostały także zaobrączkowane i pobrano od nich materiał genetyczny w postaci pióra, w celu poznania ich profilu genetycznego. Woliery i ptaki tak jak w tamtym roku mają całodobowy nadzór. Na osiem wybranych osobników zostały założone nadajniki telemetryczne, dzięki którym możliwe będzie prowadzenie obserwacji ich przemieszczania się w terenie. W przyszłym roku również planujemy wsiedlić 40 cietrzewi – informuje Elżbieta Gerega z nadleśnictwa.
Akcja ratowania zagrożonej wyginięciem populacji cietrzewi w Karkonoszach i Górach Izerskich, to efekt przystąpienia w 2017 r. przez nadleśnictwo Szklarska Poręba do projektu „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce”. W pierwszych latach udziału w programie leśnicy przygotowywali stanowiska dla bytowania ptaków. Od ubiegłego roku wzmacniają populację kolejnymi wsiedleniami.


 

Komentarze (1)

Lisy będą miały co jeść.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.