Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu

Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu

Trzy listopadowe wieczory z jazzem w Filharmonii Jeleniogórskiej zapowiada Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych SILESIA EUROPAEA. Już po raz czwarty organizuje festiwal JELENIOGÓRSKIE GWIAZDY JAZZU, na którym obok jazzmanów rodem z Jeleniej Góry: Marka Napiórkowskiego, Artura Lesickiego, Macieja Obary występują ich znakomici Goście.

W tym roku MAREK NAPIÓRKOWSKI zaprosił do projektu znakomitego trębacza jazzowego TOMASZA STAŃKO! Na JGJ Festival muzycy przygotowują specjalny repertuar. ARTUR LESICKI do Jeleniej Góry przywiezie MACIEJA BALCARA, wokalistę Dżemu, kompozytora, autora tekstów, aktora filmowego, znanego choćby z roli Indianera w filmie Jana Kidawy-Błońskiego „Skazany na bluesa”. Maciej Obara wystąpi w składzie z muzykami norweskimi.

- Tradycją w Polsce są jesienne festiwale jazzowe. Jelenia Góra wpisuje się w ten nurt dwoma festiwalami. Krokus Jazz Festiwal ma także charakter konkursowy, natomiast JGJ Festival jest przeglądem, w którym udział biorą muzycy stawiające swoje pierwsze kroki w Jeleniej Górze, dziś znane postaci polskich i międzynarodowych scen muzycznych oraz ich muzyczni partnerzy, największe gwiazdy jazzu i nie tylko. Staramy się organizować rozmaite koncerty, które łączy jedno: wszystkie są na bardzo wysokim poziomie artystycznym – zapowiada JGJ Festival Mirosław Salecki.

Każdy z wieczorów z jazzem w Filharmonii Jeleniogórskiej – 18 listopada, 19 listopada i 26 listopada - będzie miał inny charakter: od jazzu z najwyższej półki (Tomasz Stańko!), międzynarodowy projekt Macieja Obary po akcenty bluesowe (projekt Artura Lesickiego i Macieja Balcara!).

Koncertom w Filharmonii Dolnośląskiej towarzyszy projekt edukacyjny: muzycy jazzowi pochodzący z Jeleniej Góry poprowadzą w Szkole Muzycznej I i II stopnia warsztaty dla młodzieży.

 

W aktualnym wydaniu "Nowin Jeleniogósrskich" (z 12 listopada 2013)  przeczytać można rozmowę z współtwórcą Festiwalu JGJ Markiem Napiórkowskim - znakomitym gitrarzystą rodem z Jeleniej Góry.

 

Uwaga! Dla naszych czytelników wciaż mamy jeszcze po dwa dwuosobowe zaproszenia na festiwalowe koncerty, które odbędą się 18 i 19 listopada! Początkowo rozdać mieliśmy je już w czwartek 14 listopada. I zgodnie z zapowiedzią czekaliśmy przy redakcyjnym telefonie na zgłoszenia chętnych. Niestety, niespodziewanie pojawił się problem technicznny, który uniemożliwił nam realizację planów.  Na skutek zablokowania linii telefonicznej nie można było uzyskać połączenia ze wskazanym w zapowiedzi numerem telefonu. Gorąco przepraszamy wszystkich zainteresowanych wejściówkami na koncerty, którzy bezskutecznie próbowali się do nas dodzwionić. Na pocieszenie mamy nagrodę dla cierpliwych i wyrozumiałych. Ponieważ w efekcie awarii "nowinowe" wejściówki na koncerty gwiazd wciąż pozostają w naszych rękach, podejmujemy drugą próbę ich rozdysponowania. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 756424410 w piątek, 15 listopada, po godz. 13.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania "Nowin Jeleniogórskich" z zapowiedzią festiwalowych wydarzeń. Zapraszamy!