Lasy do rozdania. Niebezpieczna ustawa w Sejmie

Fot.: iStock

Nowelizacja przygotowana przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości umożliwi osobom prywatnym zamianę dowolnego gruntu na teren należący do Lasów Państwowych. Np. ugoru, czyli pola wyłączonego z użytkowania, na niezwykle atrakcyjną działkę leśną położoną nad jeziorem, idealną pod apartamentowiec z widokiem na wodę. Inwestorzy już zacierają ręce, a opozycja i obrońcy lasów protestują.

Projekt ustawy PiS trafi dziś (18 maja) do pierwszego czytania w Sejmie na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Zakłada on, że w zamian za hektar ziemi Lasy Państwowe miałyby dostawać hektar innego terenu. Nie określono jednak jakiego, więc mogą być to zarówno nieużytki, jak i zdegradowane obszary pofabryczne. Dokładniej chodzi o art. 38e, który precyzuje, że lasy, grunty i inne nieruchomości w zarządzie Lasów Państwowych mogą być zamieniane w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarki leśnej.

Jedynym warunkiem wymiany takich terenów jest to, że działki przejęte przez nowego nabywcę od LP mają być wykorzystywane pod inwestycje. A właściwie mają „wspierać rozwój i wdrażanie projektów dotyczących energii lub transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza”. Interpretacje tego zapisu mogą być szerokim polem do nadużyć. Z furtki mogliby skorzystać np. deweloperzy, którzy na takich działkach chętnie budowaliby swoje ekskluzywne osiedla.

Decyzję w sprawie wymiany gruntów będzie podejmował dyrektor Lasów Państwowych oraz minister klimatu i środowiska. Bez konsultacji społecznych i kontroli sądowej. O to, że ustawa będzie nadmiernie wykorzystywana obawia się opozycja oraz ekolodzy. Przeciwko wprowadzeniu takiego rozwiązania protestuje m.in. organizacja ekologiczna WWF Polska. Jak czytamy na oficjalnej stronie, jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

WWF Polska https://www.facebook.com/WWFpl/posts/10165441224485078

Ruszyły także kampanie społeczne różnych organizacji pozarządowych. Powstała m.in. inicjatywa obywatelska „Jaki będzie las?”, a jej członkowie zaczęli zbierać podpisy pod petycją#NIEdla38e. W spocie promującym akcję w mediach społecznościowych zagrała m.in. aktorka znana z przyłączania się do wielu ruchów społecznych - Maja Ostaszewska.

#NIEdla38e - Zdecyduj jaki będzie Las

https://www.facebook.com/WWFpl/posts/10165441224485078

 

Aktualizacja: posiedzenie sejmowej komisji zostało odwołane, a wnioskodawczyni, posłanka Ewa Malik zapowiedziala "daleko idące autopoprawki".

Komentarze (10)

I znowu kasa z łapówek popłynie szerokim strumieniem do pisowców.

Znowu ktoś zarobi w pisie jak na wyborach i respiratorach. Złodziejska kasta ze swoimi spółkami.

Znów kler zagarnie "Swięte Gaje" Prasłowian.

Kacze narodowo socjalistyczne pisbolszewiki, zupełnie jak targowiczanie dwieście lat temu, wycierając sobie brudne pyski tradycją, historią i patriotyzmem, pod rękę z pedofilskim kościołem, pchają zasrany tenkraj w objęcia Rosji. Aaa men.

Co ten plujący jadem organ PZPR wypisuje. Aby jątrzyć

"Prawda was wyzwoli"

- rzekł wasz dżej 3.14 2

Święta racja. PIS idzie coraz dalej drogą bolszewickiej starszej siostry PZPR. Jedyna różnica, to taka że I Sekretarz ma teraz tytuł Prezesa.

Będzie można sobie wybudować dom (no, jakiś większy kurnik), ale bez zezwoleń, kontroli itd, gdziekolwiek się zechce, a teraz lasy prywatne - no super, po miesiącu Polska będzie krajem stepowym... Czy "ktoś" upadł na głowę, by coś takiego wymyślić? "Polski Nowy Ład" już się na wstępie nie sprawdził, bo ludzie potrafią liczyć, zatem oto nowy pomysł? A może tu chodzi o utrzymanie się przy władzy, za wszelką cenę???

Kaczor ze swoimi pedrylami wciąga debilon.Do niczego dobrego to nie prowadzi.PiSowkie oszołomy.

12%

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.