Lubań i Mirsk w strefie ekonomicznej

Lubańska Imka przetrwała katastrofę z 2012 r. Firma zainwestuje teraz w nowy zakład.

Dwie gminy z naszego regionu znacznie zwiększyły swe atuty gospodarcze. Rada Ministrów podjęła decyzję o powiększeniu obszaru Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

Dobre wieści przekazała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, podczas konferencji prasowej zwołanej w Bolkowie. Strefa została powiększona o nowe tereny inwestycyjne w Jaworze, Mirsku, Lubaniu, i Bolkowie właśnie. Jawor zyskał najwięcej, bo blisko 53 hektary gruntów z przeznaczeniem na inwestycje wspomagane. Bolków zyskał zdecydowanie mniej – do strefy włączono nieco ponad 16 ha. Mirsk jeszcze mniej, bo tylko 5,7 ha wpisano w obszar KSSEMP. Niemniej i tak samorządy mają się z czego cieszyć, bo grunty inwestycyjne wchodzące w skład strefy to poważny argument w rozmowach z potencjalnymi inwestorami. Władze Lubania otwarcie artykułują swój optymizm.
- To jest bardzo dobra wiadomość dla Lubania – powiedział burmistrz Arkadiusz Słowiński. – W sytuacji gospodarczej, w której się znajdujemy, rozwój istniejących zakładów pracy to priorytet dla miasta. Wszelkie ruchy zmierzające do rozszerzania terenów strefy w Lubaniu są uzasadnione, najwyższe organy państwowe powinny podejmując decyzje zdawać sobie sprawę, że przesądzają o gospodarczym być albo nie być miast i regionów, a zatem o losie ich mieszkańców.
Optymizm burmistrza związany jest przede wszystkim z przeznaczeniem gruntów, które weszły w skład strefy. Na tę ziemię jest już chętny, i to z pomysłem. Prawie 9 hektarów w pełni uzbrojonych gruntów zostanie zagospodarowane przez spółkę Imka. Nasi czytelnicy pamiętają dobrze, że w 2012 roku siedziba firmy i fabryka chusteczek nawilżanych Imka, mieszcząca się w Lubaniu, spłonęły w dramatycznych okolicznościach. Straty, jakie poniosła firma, liczone były w milionach złotych, a pracę straciły dziesiątki mieszkańców regionu. Mimo fatalnych okoliczności firma przetrwała i wznowiła produkcję. W tej chwili to właśnie Imka, duży wytwórca chusteczek nawilżanych stosowanych w pielęgnacji, higienie, dezynfekcji, a także w kosmetyce i w gospodarstwie domowym, będzie inwestować w strefie na terenie Lubania. Spółka planuje budowę nowego zakładu, w którym prowadzona będzie dotychczasowa działalność. Jednocześnie wdrażane będą innowacyjne technologie, które mają podnieść jakość wytwarzanych produktów i wielkość produkcji. Inwestor planuje również uruchomić produkcję wyrobów do tej pory niewytwarzanych na terenie Polski, m.in. środków do dezynfekcji i kremów. Oprócz nowej hali produkcyjnej wybudowane mają zostać magazyn surowców oraz budynek biurowy, a także zakupione zostaną nowe linie produkcyjne i urządzenia.
- Nowe grunty przyczynią się do rozwoju inwestycji, a szczególnie inwestycji innowacyjnych, podnoszących konkurencyjność polskiej gospodarki oraz tworzących nowe miejsca pracy – mówi prezes zarządu KSSEMP, Iwona Krawczyk. Wiceminister Antoniszyn – Klik zwróciła zaś uwagę na to, że zmiana granic Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości zwiększa i dywersyfikuje grupę potencjalnych inwestorów. Inwestycje, które mogą być realizowane na włączonych terenach, stwarzają możliwość utworzenia ponad 2500 nowych miejsc pracy w strefie i poza nią.
Powiększeniu strefy towarzyszyły tez inne decyzje w zakresie gruntów. Ta samą decyzją wyłączono z zasobów strefy działki w podstrefach Dobroszyce i Gryfów Śląski, o łącznej powierzchni 37,4231 ha. Tym samym nie będzie już podstrefy Dobroszyce. Zostanie 15 podstref o powierzchni 413,3960 ha. 

Komentarze (14)

Cóż pogratulować gminom, które wybrały sobie widać mądrzejsze władze. Nasz pan prezydent obiecywał także powiększenie specjalnej strefy ekonomicznej i zarzucał poprzednikowi, że jeszcze ten jeszcze nie złożył odpowiedniego wniosku. Mineły prawie 4 lata i nic się nie zmieniło. No ale skoro wg pana prezydenta "najważniejszymi potrzebami jeleniogórzan" są SKM, program KAWKA, termomodernizacja i remonty zabytków... fontanny, stadiony, parki, podwyżka dla prezydenta, tworzenie etatów doradców dla partyjnych kolegów... a nie SSE czy park technologiczny, czy nawet inkubatory przedsiębiorczości, o które były wg niego najważniejsze w czasie kampanii wyborczej. Teraz niewielki Jawor będzie miał strefę prawie 5 razy większą od jeleniogórskiej. Z litości nie wspomnę jak duże tereny strefy są w miastach o podobnej wielkości na Dolnym Sląsku (Wałbrzych, Legnica, Swidnica) są one kilkunastokrotnie większe. No ale niedługo znowu kampania wyborcza i znów usłyszymy, że najważniejsza jest walka z bezrobociem, tworzenie miejsc pracy, zapobieganie wyludnianiu się miasta, brzmi to w ustach naszych włodarzy niemal szyderczo.

My w Szklarskiej Porębie cieszymy się, że u nas nie ma strefy ekonomicznej.
Też cieszymy się, że polikwidowano wszystkie zakłady pracy.
Dzięki temu mamy świeże powietrze i ciszę.
A nasza młodzież jeździ do pracy w Holandii lub Irlandii lub wrocka.
Dzięki temu mamy luz na chodnikach i nie słychać denerwującego płaczu dzieci i nie ma kto brudzić naszego miasta.
Turystów mamy, jak na lekarstwo. I dobrze, bo turyści to tylko sam kłopot.
Jest u nas wspaniale i należy za wszystko dziękować burmistrzowi Sokolińskiemu.

Nareszcie, może wreszcie słoiki wrócą do swoich miast a nie kręcą się po Jeleniej i pomieszkują tutaj...

Nazywanie przyjezdnych słoikami z ust jeleniogórzan, którzy w 90% są przesiedleńcami ze wschodu i jedynie bardzo młodzi urodzili się w Jeleniej Górze to wręcz brzmi komicznie. Spójrz w swoje drzewo genealogiczne i zobacz skąd pochodzi Twoja rodzina, słoiku.

Jelenia Góra jest w Polsce prawie 70 lat. A to oznacza,że z przyczyn czysto naturalnych to miasto zamieszkują w ok. 80 % ludzie tutaj urodzeni( łącznie ze mną).
Pozostali to późniejsi przyjezdni. Tzw. pionierów można odnaleźć niestety na cmentarzu.
Nawet bredzić trzeba z minimalnym sensem.

chyba nie wiesz co piszesz. zajrzyj sobie do rozpiski pochodzenia ludnosci jeleniogorskiej.

Nie zrozumiałeś moich intencji, ale wybaczam. Słoik wywodzi się z durnego warszawskiego slangu. Ludzie tam tak nazywają wszystkich, którzy nie są rdzennymi warszawiakami. Poprawnie tak się powinno określać tylko tych, którzy wyjeżdżają na weekendy na swoją rodzinną wieś, ale w praktyce tak mówią na wszystkich, którzy są z pochodzenia ze wsi, czyli nawet rodzice są ze wsi. Wiem, bo sam jestem urodzony w Warszawie i mam kontakt z ludźmi stamtąd. Ktoś gdzieś nawet napisał, że rdzenny warszawiak, to taki, który ma rodzinę z Warszawy przynajmniej 3 pokolenia wstecz. Rozumiem, że Twoi dziadkowie mieszkali w Hirschberg im Riesengebirge? Jeśli tak, to przepraszam, ale dlaczego w takim razie wciąż siedzisz w Polsce, a nie pojechałeś do rodzinnych Niemiec?

"...Nazywanie przyjezdnych słoikami z ust jeleniogórzan, którzy w 90% są przesiedleńcami ze wschodu i jedynie bardzo młodzi urodzili się w Jeleniej Górze to wręcz brzmi komicznie..."
Wiem co piszę . Przeczytaj brednię, którą napisałeś. Nie wspomniałeś o pochodzeniu jeleniogórzan, ale o obecnych mieszkańcach, którzy rzekomo obecnie są przesiedleńcami za Wschodu i z ich ust wypływają opinie o słoikach, a jedynie bardzo młodzi ludzie urodzili się w Jeleniej.
Człowieku czy Ty nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem własnego bełkotu?

Za to Ty nie potrafisz kulturalnie rozmawiać. Nic dziwnego, bo to norma na tym portalu. "Nazywanie przyjezdnych słoikami z ust jeleniogórzan, którzy w 90% są przesiedleńcami ze wschodu" - dopisz sobie "przesiedleńcami ze wschodu z pochodzenia" i będziesz miał jak krowie na rowie podane o co mi chodziło, jeśli nie rozumiesz bez tak ścisłego doprecyzowania. Rozmyłeś kompletnie sens mojej wypowiedzi. Śmieszne jest nazywanie mieszkańców Lubania słoikami w Jeleniej Górze. To jest sens i tego się przyczep, jeśli czegoś musisz.

Nie ma czego rozmywać. Cała Twoja wypowiedź to brednie. Dziękuję.

Nie ma za co dziękować. Następnym razem wystarczy pomyśleć.

Bo w Jeleniej to macie taki dobrobyt, że tylko u was mieszkać.

To ten niekompetentny mieiernota burmistrz Gryfowa Poniźnik będzie miał się czym pochwalić.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.