Miasto pomoże restauratorom. Ulgi w koncesji za alkohol

Fot.Pixabay

Sytuacja była nienormalna. Lokale gastronomiczne i hotele  zostały zamknięte i nie wiedzą, kiedy się otworzą, ale za koncesję za  sprzedaż alkoholu na 2021 rok musieli zapłacić. Samorząd, choć chciałby ich zwolnić z opłat,miał związane ręce, bo nie było odpowiednich przepisów. Gdy tylko się pojawiły, jeleniogórski samorząd z nich skorzystał. Projekt uchwały, dotyczący zwolnienia z opłat za koncesję za sprzedaż alkoholu w restauracjach, jest gotowy. Radni jeleniogórscy będą nad nim dyskutować na sesji 5 lutego.

Gdy tylko prezydent RP Andrzej Duda podpisał 25 stycznia ustawę „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”, która dała samorządom lokalnym możliwość zwolnienia, rozłożenia na raty należności z tytułu opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, pojawiły się głosy, domagające się zniesienia lub odroczenia opłat za koncesję za alkohol dla jeleniogórskich restauratorów. Domagali się tego między innymi poseł Robert Obaz oraz Hubert Papaj z klubu Radnych Bezpartyjnych w jeleniogórskiej radzie miasta, który przygotował projekt uchwały w tej sprawie.

Rozwiązanie nie było jednak takie proste. Miasto także pracowało nad uchwałą i takimi, precyzyjnymi  w niej zapisami, by uwzględnić sytuację tych restauratorów, którzy już wpłacili co najmniej jedną ratę za koncesję. Termin upływa bowiem 31 stycznia i wielu z nich już zapłaciło, żeby nie stracić możliwości uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

- Projekt uchwały przygotowaliśmy i zdecydowaliśmy go przedstawić radnym na najbliższej sesji, czyli 5 lutego - wyjaśnia Cezary Wiklik. Termin sesji był wyznaczony dużo wcześniej i takie rozwiązanie było prostsze, niż zwoływanie nadzwyczajnego posiedzenia.

Nie zapłacą II raty, a pierwszą im zwrócą

W wyniku osiągniętego porozumienia międzyklubowego radni klubów Koalicji Obywatelskiej i Niezależnych Samorządowców zgodzili się na wspólny, jednobrzmiący projekt uchwały w tej sprawie, który został złożony 29 stycznia w Radzie Miejskiej, jako projekt radnych i przewiduje, iż:

- zwalnia się przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w punktach sprzedaży z konieczności opłaty drugiej raty wnoszonej w terminach do 31 maja 2021 i 30 września 2021 r.

- zwraca się środki wniesione przez przedsiębiorców z tego tytułu, jakie zostały przez nich wpłacone w ustawowym terminie do 31 stycznia 2021. Zdaniem Huberta Papaja, jest to projekt uchwały dedykowany do całej branży gastronomicznej, hotelarskiej itd., która w obecnym czasie nie może funkcjonować, a musi ponosić koszty związane z przyznanymi koncesjami na sprzedaż alkoholu.

Pieniądze z koncesji na określone cele

Jak komentuje Cezary Wiklik, to wszystko oznacza, iż w budżecie miasta zabraknie pieniędzy  na wydatki, które miały być finansowane z opłat za koncesje.

Opłaty z koncesji są bowiem przeznaczane na konkretny cel: przeciwdziałanie alkoholizmowi, w czym zawiera się np. utrzymanie odwyków dla osób uzależnionych od alkohol, zajęcia sportowe, wsparcie dla dzieci i młodzieży, zagrożonej wykluczeniem itp.

Rada Miejska w Jeleniej Górze dokona odpowiednich korekt w budżecie na 2021 rok po przedstawieniu pełnych skutków finansowych  zwolnienia restauratorów z opłat za koncesje.

Podobne rozwiązanie przyjęły także inne miasta między innymi Płock, Katowice, Gdańsk, Gdynia.

Komentarze (8)

@AndrzejDuda ściąga szczepionki z USA, @BeataSzydlo z UE, bo wszyscy ją tam szanują za wynik 27:1 i upominanie o wartościach, @MorawieckiM z Rosji za pośrednictwem przyjaciela Orbana. Nad wszystkim czuwa nasz mini Breżniew, którego podziwia cały świat! I mamy to! Dobry pomysł?
Job wasza narodowo socjalistyczna pisbolszewicka mat'.

Znowuś się zesrał. A mówiłem: załóż pampersa.

On nad tym już nie panuje. Defekuje i moczy się bez żadnej kontroli. Tak fizjologicznie jak i słowach....

łużniak i jemu podobni wiedzą na co obniżyć kocesje.NIe wiedzą tylko jak obniżyć koszty utrzymania mieszkańców.Chyba woda pomyliła mu się z wódą!!!!!

No tak. Raty leasingu za porsche panamera muszą płacić. Bidusie.

Zamaskowany polIcjant ? Nie, to umundurowAny bandzior i gnoj wyjety spod prawa ! Standardowe zachowanie policyjnych zwyrodnialcow za rzadow PIS ! Oni to bowiem zapewniaja polIcyjnym bandytom wszelka i ostentacyjna bezkarnosc dla ich wszelkich kryminalnych wyczynow ! Policyjny bydlak ktory polamal kobiecie rece nadal pelni sluzbe i absolutnie nie poniosl zadnych konsekwencji . Paraprezydent Du.pa mowi ze policja moze bic ludzi do woli musza tylko uwazac zeby ludzi nie zabijali ! ! !
Zawsze i wszędzie ZOMOwski pies je**** będzie.

Nie wiem ile masz lat.Bo jeśli jesteś osobą dorosłą , pamiętającą czasy komuny to jesteś wyjątkową kanalią, bo doskonala wiesz czym było ZOMO, ROMO itp i porónywanie tamtych "psów komuny" z policją to po prostu świństwo, a może sam służyłeś w tamtych formacjach.Jeśli jesteś młodym człowiekiem to dziękuj Bogu, że dzisiaj takimi jak ty zajmuje się policja , a nie ZOMO. Poza tym lecz się człowieku na wściekliznę bo piana bucha ci z pyska.

A co z opłatami za śmieci? Nad mieszkańcami się zlitują czy będą doić bez litości?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.