MORZYCIELE w Strefie Fotografii

MORZYCIELE w Strefie Fotografii

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii i Muzeum Karkonoskie zapraszają na wystawę nadmorskich fotografii Jarosława Frątczaka i Wojciecha Miatkowskiego zatytułowaną „MORZYCIELE”. Wernisaż we wtorek 10 marca o godz.17.00 w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. 

Wystawę tworzy 30 czarno-białych fotografii inspirowanych morzem. Ich autorzy reprezentują dwa różne spojrzenia na świat oraz różne rodzaje estetyki i fotograficzne wzorce. Obaj są mieszkańcami Jeleniej Góry, absolwentami Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii i członkami Strefy Fotografii.

O wystawie „MORZYCIELE” Wojciech Miatkowski napisał:
„Co mogą robić nad morzem nieco już zblazowani i zmęczeni rzeczywistością fotografowie około pięćdziesiątki? Oddawać się romantycznym uniesieniom? Odwiedzać nadmorskie dyskoteki? Upijać się?
Obaj są raczej nudni, więc po prostu nieustannie fotografują. W dodatku często używają do tego – oprócz bolących oczu i brzuchów – jakichś aparatów.
Bo fotografia to stan umysłu.
Taka jest ich - morzycieli - bluesowa uroda. Szlajają się ze wzrokiem utkwionym w ziemi, piasku, falach. Łapią do światłoczułych pułapek struktury, faktury, kształty, historie, czas. Przyszpilają fotonowe motyle i wystawiają je na pokaz. Dzielą się swoimi mikroobjawieniami. Nie przestają patrzeć.
Piaskowe formy dostrzeżone przez Jarka i martwe natury znalezione na plaży przez Wojtka – to materiał na tę wystawę. Tylko tyle i aż tyle.”

Jarosław Frątczak urodził się w Kamiennej Górze. Jest absolwent Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii oraz Studium Grafiki Komputerowej. „Fotografia jest dla mnie podstawowa formą wyrażania myśli i emocji. Staram się tak fotografować aby moje zdjęcia nie były tylko bezduszną rejestracją otaczającej nas rzeczywistości, ale zmuszały do głębszych przemyśleń” - pisze o swojej twórczości.

Wojciech Miatkowski jest prezesem Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii. Od 2018 członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor indywidualnych wystaw prezentowanych w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Wałbrzychu i Bautzen i cykli Pejzaż metafizyczny, TAM, Miejsca, Pamiątka dla moich dzieci. Dwukrotny laureat Biennale Fotografii Górskiej. W fotografii stawia na minimalizm i prostotę formy. Zajmują go przestrzenie mentalne, „metafizyczne napięcie fotografowanej rzeczywistości”, ostatnio także rodzinne relacje międzypokoleniowe.

Wystawę „MORZYCIELE”, prezentowaną w ramach programu Strefa gościnnie w „Galerii na Górze”, oglądać można w Muzeum Karkonoskim do 5 kwietnia 2020 r.

Jarosław Frątczak (1).jpg
Jarosław Frątczak (2).jpg
Jarosław Frątczak (3).jpg
Jarosław Frątczak (4).jpg
Wojciech Miatkowski 1.jpg
Wojciech Miatkowski 2.jpg
Wojciech Miatkowski 3.jpg
Morzyciele JSF.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.