kwietnia 19, 2021

Klub Liderów Młodzieżowych z Lubania poszukuje chętnych młodych ludzi do bezpłatnego udziału w cyklu zajęć teatralnych. Wcześniejsze doświadczenie teatralne nie jest wymagane.

kwietnia 16, 2021

Masz nie więcej niż 16 lat, widzisz świat wokół siebie i potrafisz zarejestrować jego obraz dowolnym urządzeniem mobilnym? Zrób zdjęcia smartfonem, tabletem, dronem, kamerą sportową lub innym urządzeniem mobilnym, wyślij je do 8 maja 2021 r. (wraz z kartą zgłoszenia!) na adres: konkurs.obokmnie@gmail.com i wygraj atrakcyjne nagrody. Trwa 6. Dolnośląski Konkurs Fotografii Mobilnej dla Dzieci Młodzieży "Obok mnie". Na autorów najlepszych prac czekają wartościowe książki oraz bezpłatny udział w warsztatach fotograficznych. Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na wystawie w Galerii Pod Brązowym Jeleniem w Jeleniej Górze.  

kwietnia 16, 2021

Od dzisiaj (piątek, 16 kwietnia) na jeleniogórskim placu Ratuszowym oglądać można wystawę plenerową „Tu rodziła się Solidarność” prezentowaną przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na prezentowanych planszach znajdą się m.in. materiały o związku Solidarność w ówczesnej Celwiskozie, o strajku w Gencjanie, o losach jeleniogórskiego MKZ-u

kwietnia 15, 2021

Trudno dziś przewidzieć, jakie możliwości spędzenia wolnego czasu będziemy mieli podczas tegorocznej majówki. W Ornamental Farm Bukowiec są jednak przekonani, że właśnie w bukowieckim parku.

kwietnia 15, 2021

Prezydent Jeleniej Góry ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Zdrojowego Teatru Animacji. Kandydaci mogą zgłaszać się do 17 maja. Wakat na tym stanowisku jest po śmierci Bogdana Nauki, dyrektora teatru, który w listopadzie ubiegłego roku zmarł na covid. Po jego śmierci teatrem kieruje Grzegorz Koczubaj, pełniący obowiązki dyrektora.

kwietnia 14, 2021

„Vilette” to ostatnia powieść Charlotte Brontë. „Cóż za namiętność, ileż w niej ognia! W tej książce jest coś nadnaturalnego”- napisał o niej George Eliot. Virginia Woolf uznała ją za najlepsza powieść Charlotte Brontë.

kwietnia 12, 2021

Chcecie twórczo spędzić najbliższy czas, sztuką wyrazić wciąż świąteczny jeszcze nastrój, artystycznie przywitać wiosnę, pozwolić popłynąć własnej wyobraźni, dać upust fantazji i podzielić się swoimi talentami z innymi przy okazji zyskując szansę na wartościowe nagrody? Trwa wiosenny konkurs plastyczny "Jajo w sztuce / Sztuka w jaju" zorganizowany przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu! Udział w nim wziąć mogą wszyscy gotowi stawić czoła wyzwaniu: dzieci i dorosli, amatorzy i profesjonaliści, ci którzy lubią tworzyć w samotności oraz ceniącypracę zespołową, zawodowcy parających się poważną sztuką w zaciszu pracowni i poszukiwaczy dobrych wrażeń z radością oddającym się kreatywnym zabawom w rodzinnym gronie oraz każdy, kto pragnie wypełnić okres społecznej izolacji spowodowanej pandemią pożytecznym zajęciem otwierającym nas samych i cieszącym innych. Do wygrania wartościowe nagrody nagrody. Organizatorzy przewiduję też możliwość przyznania finansowej nagrody specjalnej za pracę o wyjątkowych wartościach artystycznych. Prace zgłaszać można do konkursu do 26 kwietnia 2021 r.

kwietnia 12, 2021

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy w Bolesławcu zaprasza do zwiedzania wystawy plenerowej "Za murami getta warszawskiego", która została zrealizowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Warszawie.

kwietnia 10, 2021

Komitet społeczny działający przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze zbiera pieniądze na zakup i montaż nowej płyty nagrobną w miejscu pochówku Carla Hauptmanna na cmentarzu przy ul. Waryńskiego w Szklarskiej Porębie Dolnej. Każdy może wesprzeć akcję.

kwietnia 8, 2021

Zarząd województwa dolnośląskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Kandydaci mogą zgłaszać się do 19 kwietnia.  Wakat na tym stanowisku jest po śmierci Przemysława Wiatera, dyrektora Muzeum, który w listopadzie ubiegłego roku zmarł na COVID19. Po jego śmierci, Muzeum kierowała Bożena Danielska, pełniąca obowiązki dyrektora.

kwietnia 7, 2021

Elwira Hamerska-Skórecka i Piotr Konieczyński, aktorzy Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odebrali nagrody marszałka województwa dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

kwietnia 3, 2021

Joanna Krajewska – autorka wydanej w zeszłym roku, staraniem jeleniogórskiego wydawnictwa Ad Rem, powieści „Niesamowite przypadki. Tajemnice Gór Ryfejskich” – zabiera czytelnika w podróż. Ale jaką! Zapuszczając się w tę literacką fikcję, przemieszczamy się nie tylko od Gdańska po Świeradów, z krótkim, lecz ważnym przystankiem w kujawskim Ciechocinku. Podróżujemy też tropami wielowiekowych wyobrażeń na temat nieczłowieczych władców i mieszkańców tych ziem, a na dodatek co rusz dajemy się zaskakiwać niezwykłej wyobraźni autorki, wspomaganej starannym wykształceniem w dziedzinie literatury, językoznawstwa, historii i antropologii kulturowej oraz – jej wręcz niesamowitemu poczuciu humoru.

kwietnia 2, 2021

1 kwietnia zmarł Janisław Hiller - muzyk, kompozytor, instruktor. Z Osiedlowym Domem Kulturt w Jeleniej Górze związany był ponad 30 lat, od początku istnienia instytucji. Prowadził Studio Piosenki, był założycielem i kierownikiem muzycznym Otwartej Grupy Swingującej. "Niezwykle twórczy i aktywny Człowiek. Pełen pomysłów i dobrej energii. Będzie nam Go bardzo brakowało. Rodzinie pana Janisława składamy najszczersze kondolencje.:" - czytemy na stonie ODK. W 2017 roku Janisław Hiller został uhonorwany tytułem Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry.

marca 31, 2021

W Chmieleniu pojawił się niezwykły pojemnik, będący czymś w rodzaju mini biblioteki. Pomysłodawcą niecodziennej inicjatywy, skierowanej dla osób kochających książki i czytelnictwo, jest sołtys Agnieszka Karaban. Mała sołecka wypożyczalnia, z której można pożyczyć książki i zostawić te, którymi ktoś zechce się podzielić się z innymi czytelnikami, znajduje się na placu przy świetlicy wiejskiej. W niedługim czasie w pojemniku znajdzie się dużo więcej ciekawych pozycji do pożyczenia i poczytania.

marca 30, 2021

Komitet społeczny działający przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, prowadzi zbiórkę publiczną o nr 2021/568/KS zakup i montaż nowej płyty nagrobną w miejscu pochówku Carla Hauptmanna na cmentarzu przy ul. Waryńskiego w Szklarskiej Porębie Dolnej.

marca 30, 2021

Pierwszy tom monumentalnego dzieła o początkach polskiej państwowości. Powieść historyczna z czasów Mieszka I i początków panowania Bolesława Chrobrego. …Bo wszystko zaczęło się w puszczy. Nasi przodkowie mieszkali na wielkich, porośniętych prastarą puszczą obszarach między Wisłą a Wartą. Walkę o ich zjednoczenie prowadził wielki mąż stanu tamtego okresu – piastowski książę Mieszko I, a po nim Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski

marca 23, 2021

Prezydent Jerzy Łużniak zapowiada złożenie projektu uchwały nadającej patronat nad jeleniogórskim Teatrem Animacji Bogdanowi Nauce, zmarłemu niedawno dyrektorowi tej placówki kultury. Prezydent chciałby, aby do nadania imienia teatrowi doszło w pierwszą rocznicę śmierci Bogdana Nauki.

marca 18, 2021

Małgorzata Potoczak-Pełczyńska, dziennikarka „Nowin Jeleniogórskich”, triumfowała w dwóch kategoriach w prestiżowym konkursie SGL Local Press 2020. Jury doceniło też naszą dziennikarską akcję społeczną.

marca 17, 2021

„Tajemniczy ogród” to przepiękna, mądra klasyczna powieść dla wszystkich młodych sercem i duszą. Osierocona Mary Lennox zostaje odesłana pod opiekę wiecznie nieobecnego i nieszczęśliwego wuja, Archibalda Cravena. Pozostawiona sama sobie dziewczynka odkrywa w pobliżu domu tajemniczy ogród, skryty za wysokim murem.

marca 15, 2021

W I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego prezentowana jest wystawa fotografii powstałych podczas warsztatów "Ludzie gór" organizowanych przez Jeleniogórskie Centrum Kultury w ramach projektu "Fotografia w górach".

marca 11, 2021

Dominika Łukasiewicz, edukatorka muzyczna z Jeleniej Góry, solistka, laureatka Wytrycha 2020, czyli nagrody publiczności, przyznawanej w plebiscycie czytelników Nowin Jeleniogórskich, zdobyła prestiżowe stypendium w konkursie ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Ubiegało się o nie 3779 osób z całej Polski. Stypendia twórcze oraz z zakresu upowszechniania kultury zostały przyznane 399 osobom.

marca 10, 2021

W galerii BWA w Jeleniej Górze do 27 marca można oglądać wystawę  Agaty Zbylut "Pamiętaj o obietnicy lepszego jutra". "Prace, które wybrałam na wystawę są częścią procesu, podczas którego nauczyłam się to dostrzegać i nazywać. Analizowałam w nich sytuacje, które wymuszają na mnie podporządkowanie się tzw. normom kulturowym i tego jak się im nie podporządkowywałam, nie raz ponosząc bolesne konsekwencje. Im wyraźniej dostrzegam ten system, tym gorzej się w nim czuję. Tym bardziej chce mi się krzyczeć i płakać z niesprawiedliwości i bezsilności." - napisała Agata Zbylut o wystawie.

marca 8, 2021

Szlak czerwony w rejonie Szrenicy, Łabskiego Szczytu oraz Wielkiego Szyszaka stał się w ostatnich dniach plenerem filmowym. Czeski producent Punk Film, w reżyserii Tomáša Hodana kręci tam film „Poslední závod” („Ostatni wyścig”) o historycznej, politycznej i dramatycznej wymowie.

marca 3, 2021

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozdzieliło budżetowe pieniądze na inwestycje przyczyniające się do ochrony zabytków. W naszym regionie dofinansowanie zdobyły 24 projekty, na łączną kwotę prawie 3 mln zł.