Negatywna ocena NIK dla KPSW

 Negatywna ocena NIK  dla KPSW

Spośród czterech dolnośląskich Państwowych Wyższych Szkół Zawodowe: w Legnicy, Wałbrzychu oraz w Głogowie oraz Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, które skontrolowała Najwyższa Izba Kontroli, negatywną ocenę otrzymała tylko jeleniogórska placówka. Dla pozostałych jednostek sformułowano oceny opisowe. Kontrola obejmowała lata 2018 - wrzesień 2020. W tym czasie KPSW kierował prof. dr hab. Marian Ursel.

Dr Wioletta Palczewska, obecny rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze (od 1 września 2020) przyznaje, że raport NIK stał się dla uczelni i dla niej punktem otwarcia. I tak planowała audyt, by wiedzieć, z jakimi zaniedbaniami przyjedzie się zmierzyć. Raport NIK przyśpieszył niektóre działania.

Zaniedbania były duże

– Wiedziałam, że uchybień jest dużo, ale nie spodziewałam się negatywnej oceny – wyjaśnia po raporcie inspektorów.  Zaznacza, że na uczelni od razu zabrali się za wdrażanie zaleceń pokontrolnych.

- Celem głównym kontroli było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy oferta edukacyjna państwowych wyższych szkół zawodowych jest dostosowana do wymogów współczesnego rynku pracy? W wyniku kontroli w czterech wystąpieniach pokontrolnych sformułowano ogółem 53 wnioski adresowane do rektorów publicznych uczelni zawodowych, z których blisko połowa została już zrealizowana- informuje Violetta Matuszewska-Potempska, rzecznik prasowy Delegatury NIK we Wrocławiu.

Studia sobie. Rynek pracy sobie

Inspektorzy NIK stwierdzili między innymi, że oferowane przez uczelnie kierunki studiów nie zawsze wpisywały się w potrzeby kształcenia w zawodach deficytowych, a formy aktywności uczelni w tym zakresie były niewystarczające.

Uczelnie wadliwie opracowały własne strategie – choć określały w nich cele strategiczne, to nie dokonywały rzetelnej oceny stopnia ich realizacji.

W KPSW nowa strategia właśnie jest przygotowywana. – Zamierzamy być liderem w naszym regionie w zakresie studiów podyplomowych – mówi Wioletta Palczewska. Uczelnia zamierza otworzyć 11 kierunków na studiach podyplomowych.

Ponadto inspektorzy NIK stwierdzili między innymi, że w dwóch uczelniach (Głogów i Jelenia Góra) aktywność na rzecz promowania absolwentów i monitorowania ich losów zawodowych była niewystarczająca. Zdaniem NIK należyta współpraca i wymiana informacji w tym obszarze znacznie lepiej skoordynowałyby rynek pracy z ofertą kształceniową.

Emeryci na studiach MBA

W strukturze zatrudnienia dominowali nauczyciele akademiccy, którzy w badanym okresie stanowili 67,0 procent ogółu zatrudnionych, co mieści się w normie przewidzianej dla ogółu uczelni publicznych.

Mimo to w trzech uczelniach odnotowano odstępstwa od obowiązujących przepisów w zakresie prowadzonej polityki kadrowej. W jednej z nich nie weryfikowano w wymaganym stopniu spełnienia przez nauczycieli akademickich warunków do zatrudnienia (PWSZ w Legnicy), a w dwóch innych niewłaściwie określano wymagania kwalifikacyjne wobec kadry dydaktycznej (KPSW w Jeleniej Górze i PWSZ w Głogowie).

Wymóg ustawowy prowadzenia co najmniej 50 procent zajęć przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w danej uczelni jako podstawowym miejscu pracy był respektowany. Jednak obowiązkowa cykliczna ocena okresowa nauczycieli akademickich w wypadku KPSW w Jeleniej Górze ominęła aż 25 spośród 94 zatrudnionych nauczycieli akademickich – z powodu nierzetelnego stosowania przepisów prawa. "Stąd też uczelnia nie miała informacji w odniesieniu do tych osób o sposobie wykonywania obowiązków kształcenia i wychowania studentów, w tym również o stanie realizacji obowiązku uczestniczenia przez nich w pracach organizacyjnych na rzecz uczelni oraz podnoszenia kompetencji zawodowych" - czytamy w raporcie.

NIK odnotowała, że w KPSW w Jeleniej Górze na studia MBA skierowano trzech pracowników tej uczelni, finansując ich udział w kwocie 73,5 tys. zł. Ponadto rekrutacja przebiegła w sposób nieprzejrzysty i częściowo arbitralny. "Proces rekrutacyjny na te studia nie został przygotowany i przeprowadzony w sposób rzetelny, tym samym nie był w pełni transparentny oraz wprowadzał ryzyko dowolności i arbitralności oceny wniosków przez komisję rekrutacyjną" - opisują inspektorzy.

- Istotnie, na studia MBA skierowano emerytów – przyznaje Wioletta Palczewska. By uniknąć takich sytuacji, uczelnia już wprowadziła jasne zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych zarówno dla pracowników naukowych jak i administracyjnych.

Zmiana regulaminów i likwidacja kominów płacowych

Ponadto w KPSW został zmieniony regulamin wynagrodzeń i zlikwidowane kominy płacowe. Co jeszcze  zrobiono po kontroli NIK?

Zlikwidowano stanowisko zastępcy kanclerza, zatrudniono specjalistę BHP. Po zmianie regulaminu organizacyjnego uczelni, wydzielono pion kanclerski i pion rektorski. Powołano pełnomocnika rektora do spraw audytu i kontroli wewnętrznych.

Inne uchybienia

W raporcie NIK mowa jest także  o tym, że w dwóch uczelniach nie respektowano obowiązujących regulacji odnoszących się do warunków korzystania z substancji i mieszanin niebezpiecznych. W KPSW w Jeleniej Górze nie udostępniono prowadzącym zajęcia z wykorzystaniem substancji niebezpiecznych i mieszanin niebezpiecznych, kart charakterystyk tych substancji i mieszanin, stąd studenci nie byli zapoznawani z tymi dokumentami.

W dwóch uczelniach, z powodu niewłaściwej interpretacji przepisów (PWSZ w Głogowie, PWSZ w Wałbrzychu) oraz w jednej, z powodu zaniedbania (KPSW w Jeleniej Górze), nie zapewniono bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia.

Inspektorzy mieli także zastrzeżenia do umów najmu nieruchomości na terenie KPSW i egzekwowania zaległych za to opłat.

- Punkt po punkcie prostujemy uchybienia i realizujemy zalecenia NIK- zapewnia rektor Wioletta Palczewska. - Po raporcie  mamy jasno wskazane braki i wiemy dokładnie, co należy naprawić - dodaje. 

Komentarze (41)

Poziom szkolnictwa obniża się z dekady na dekadę. Kiedyś były uniwersytety i politechniki, później narobili byle czego, dzisiaj nawet stowarzyszenia działają jako uczelnie.

Bodnar czyli POwska kana.lia, wiedząc że to jego ostatnie podrygi na stanowisku Rzecznika PO(dosłownie), myślał i myślał co by tutaj jeszcze..., i wymyślił że złoży wniosek do UOKiK, żeby storpedować to co obecnie najbardziej gryzie oPOzycję czyli odkupywanie mediów od obcych przez Polskę. UOKiK najpierw się zgodził a potem jednak nie, na wniosek POwskiej kana.lii... Tylko że już jest po fakcie i się nie udało. Jak wszystko w PO.....

Proszę udać się do specjalisty. Pozdrawiam serdecznie.

Ja również "Pozdrawiam cie serdecznie" środkowym palcem....

niebawem "towarzyszu " jak znikniecie z naszej rzeczywistości będziemy naprawiać to co przez te 6 lat zniszczyliście i wrócimy do normalności

Powodzenia!!! :))))

Tak, tak...., "już niedługo". :)))

Taka to już jest ta opozycja,gdyby rządzili przed wojną,niemiecką agresję by uznali za OK.Wyzwolenie w 1945r.przez między innymi wojsko polskie za katastrofę!

Dokładnie narobili Wyższych Szkół Tańca Góralskiego i teraz wielski płacz, że poziom nauczania leci na łeb. Na zachodzie tego nie ma, tam stawia się na naukę zawodu, uczelni jest mniej, ale na zdecydowanie wyższym poziomie. Ale w cebulandii kształcą na potęgę magistrów na kasy w markecie i potem jest płacz.

Układ wrocławski pis.bolszewików narodowych socjalistów . Gliński płaci ludziom Adama Hofmana.

To prawda, że poziom nauczania jest coraz bardziej denny i to nie tylko z powodu epidemii, ale głównie z całej serii reform w oświacie. Minister Czarnek chce jednak aby mimo wszystko absolwentów było jak najwięcej, dlatego w niedługim czasie będzie można tylko wyrazić chęć ukończenia dowolnej szkoły, bo poziom i tak będzie wszędzie taki sam, czyli żaden.

Ciekawe jaką ty podwórkowo-śmietnikową uczelnię skończyłeś. Twoja wiedza pochodzi wyłącznie z POpapranych mediów, plotek i innych "ważnych" źródeł. Ciemniaku spod ciemnej gwiazdy, pomiocie komuny i wypierdku szmaciarzy z jeleniogórskich "elit" władzy.

Dziękuję za rzymsko-katolickie pozdrowienie.

wobec takiego pomiotu bardzo łagodne i wyważone....

Ktokolwiek widział...

Zaginął biszkopt Janiak. Bohater filmu sekielskich. Szukać po dolnośląskich dworkach pałacach i stadninach koni.

Uczelnia kartonowa, składająca się z biblioteki i basenu.

Basen idzie na sprzedaż.

To prof. Ursel został odwołany? Nawet nie wiedziałem. A jak skończyła się ta afera z odwołaniem bodaj mgr Malczuk? - miała wrócić do pracy (wyrok sądu),, miała domagać się jakiegoś zadośćuczynienia (?). Jak to się skończyło?

Nawet źle zapamiętałeś nazwisko głównej bohaterki.

Narodowy socjalizm pisbolszewizm zamierza przywrócić w 3 kadencji pobór powszechny i obowiązkową służbę w kamaszach.

Jaka zaś jest rzeczywista siła najjaśniejszej wolskiej dyktatury, pokazał właśnie „dumnemu narodowi” białoruski dyktator, ciepły kolega senatora Karczewskiego, Łukaszenka skazując na więzienie dwie dziennikarki polskiej państwowej telewizji Biełsat oraz aresztując kolejne działaczki Związku Polaków na Białorusi i polskiego dziennikarza.

A nasze „mocarstwo” co na to? Ano nic, poza żenującym listem Andrzeja Dudy do prezydenta USA, aby bronił Polaków przed Łukaszenką.

Skoro więc z polskiej rzekomej suwerennej siły nic sobie nie robi białoruski dyktator, to tym bardziej żadnego respektu nie budzi ona u poważniejszych graczy.

Potęga gospodarcza Niemiec polega na kształceniu inżynierów, a nie ekonomistów i historyków, jak to się dzieje w Polsce. Jeśli w prawie 40 milionowym kraju, od lat nie produkuje się WŁASNEGO (w ostateczności nawet nie licencyjnego, jak Czesi, czy Hiszpanie) samochodu, to znaczy, że jesteśmy krajem III świata - nie obrażając tych krajów, które nim były, a już od dawne nie są!

niczego na własnej licencji się nie produkuje!

Tak się kończą rządy nieudacznika, chociaż ten, jak była kanclerz, pewnie i tak ma dobre samopoczucie.

Dziwne, że ludziom odpowiedzialnym za taki upadek pozwala się odejść nie pociągając ich do odpowiedzialności.Są nawet klakierzy, którzy uważają, że świetnie zarządzali. No ale to oczywiste skoro ich popierali i dawali żyć bez zawodowego wysiłku.

... ich ( jeszcze ) dobre samopoczucie, to tylko kwestia czasu, Prokurator powinien to szybko zalatwic, konsekwencje musza byc

Obecne władze są współodpowiedzialne a zachowują się tak jakby ich nie bylo. Pamietam jak studiowałem na wp-t.

... ALE WSTYD !!! Negatywna ocena ! wstyd i hanba ! i tacy ludzie " nauczaja " ? czego ? przekretow ? niedorajdy !

Jeśli chcesz mieć wysoki poziom nauczania i liczyć się na rynku pracy, to kończysz uniwersytet lub poltechnikę a nie wynalazki takie KPSW w Jeleniej Górze. Sam wykaz osób, które w tej uczelni są wykładowcami, śmieszy mnie na wstępie.

... ale cyrk ! Emerytki na MBA :) to rozboj w bialy dzien i oczywiscie dzialanie na szkode Uczelni a za to juz ... chyba Prokurator ? ciekawe czy ktos zglosi te przekrety do Prokuratora, chyba maja taki obowiazek jak juz powzięli te informacje

No tak powinno być. Teraz rektor powinien zgłosić wniosek do prokuratury. Ciekawe czy to tylko takie szczekanie rektora? Czekamy na prawdziwy krok uczelni.

No tak powinno być. Teraz rektor powinien zgłosić wniosek do prokuratury. Ciekawe czy to tylko takie szczekanie rektora? Czekamy na prawdziwy krok uczelni.

Ciekawe co to za komisja i kto wziął w łapę i wtedy faktycznie prokurator

Dajcie spokój. Uczelnia dla tych ci nie dostali się do Wrocławia

Nie zapominaj o młodych studentach i studentach których po ludzku nie stać na wyjazd do uczelni we Wrocławiu lub w wolsce z powodów ekonomicznych.

Masz rację. Ale Wrocław to możliwość pracy dorywczej (oczywiście przed pandemią), są stypendia nie małe socjalne no i oczywiście naukowe. Ale faktycznie prościej jest studiowanie tutaj.

Nie każdy musi mieć magisterkę. Ślusarz czy inny specjalista w zawodzie technicznym czy fizycznym również się przyda. Takich brakuje ostatnio. I taki ktoś będzie miał większe szanse na utrzymanie siebie z pracy niż magister po wyższej szkole pierdu i śmierdu.

Rzadko zabieram głos na Waszym forum jednak jeżeli tam działa dział promocji to strzelają sobie sami w kolano. Byłe wieloletnie dziekanki obecnie rektorki zachowują się jakby spadły z księżyca. A przecież to one odpowiadały za ocenę nauczycieli, kształtowanie kierunków rozwoju wydziałów. Nie cierpię jednak kłamstwa studia MBA finansowane z projektu UE, poprzedzone były oceną komisji kwalifikacyjnej w której obecnie rektorki uczestniczyły. W żadnym miejscu raportu nie wyczytałem ,że kwestionowany jest wiek uczestników szkoleń.
Sądzę, że należałoby się skupić nad tworzeniem atrakcyjnej oferty dla student a nie wewnętrznymi wojenkami. Zgoda buduje a karma wraca.

Moze tym co dzialo sie w KPSW powinna zajac sie Prokuratura, a nie NIK ?

Co wiesz na temat wykładowców KPSW? Miałeś z nimi zajęcia, znasz ich dorobek? Wiesz, kto w ogóle tam pracuje? Niestety, ta i podobne uczelnie przyjmują praktycznie wszystkich chętnych, wśród których są, niestety tacy, który nigdy nie powinni studiować. Co więcej, dziwi, jak udało im się zdać maturę. System kształcenia w Polsce na wszystkich poziomach został już dawno temu "wywrócony" i trzeba go na nowo opracować. KPSW jest szkołą zawodową, uniwersytety i akademie mają zupełnie inne zadania. A swoją drogą, jak to się dzieje, że Rydzyk nie wpuszcza na swoją uczelnię żadnej kontroli!

Za to co dzieje się na wydziałach odpowiadają dziekani, a więc do upadku uczelni przyczyniły się obie panie rektor. To przecież one przewodziły tym wydziałom. Oczywiście przy ścisłej współpracy z kanclerz i byłym rektorem.

Teraz już im patrzy na ręce NIK i prokuratura. A przedawnienie kiedy? PO 5 latach czy bezterminowo? a co z kwestią zajęć unijnych ? Czy zajęcia unijne mogą być realizowane w ramach pensum pracownika? Tak tylko pytam

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.