Nietajemnicze zniknięcie DW "Hutnik"

Nietajemnicze zniknięcie DW "Hutnik"

Inwestor wyburzył zabytkowy obiekt z lat 30-tych ubiegłego wieku przy ul. Karkonoskiej w Karpaczu. Zrobił to wbrew wyraźnym zaleceniom konserwatora zabytków. Sprawa trafiła do prokuratury.

O sytuacji poinformowała nas mieszkanka Karpacza Górnego. - Przecież Karpacz jest objęty ochroną konserwatorską, a tu w kilka dni właściciel terenu rozebrał zabytkowy, charakterystyczny budynek, dawny DW Hutnik – mówiła oburzona. Krzysztof Kurek, kierownik jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków potwierdził tę informację. - Inwestor miał pozwolenie na przebudowę tego budynku, ale tylko w zakresie rozebrania współczesnej przybudówki. Niestety, posunął się dalej. Rozebrał budynek, wbrew ustaleniom – kreśli sytuację. Przedwojenny pensjonat był skromnym obiektem, ale utrzymanym w tutejszym stylu, wartościowym elementem karpaczańskiego  krajobrazu. Wszystko wskazuje na to, iż intencją inwestora było pozbycie się obiektu, żeby móc swobodnie zabudować pozyskaną w ten sposób działkę. Konserwator zabytków wystąpił z wnioskiem o ukaranie inwestora za postępowanie niezgodne z wydaną decyzją. Oprócz tego sprawa trafi do prokuratury. Inwestor musi się liczyć z karą nawet do 0,5 mln zł., o ile dowiedzione zostanie jego działanie z premedytacją. Podobna sytuacja zdarzyła sie w ostatnich miesiącach w Szklarskiej Porębie. Tam służby konserwatorskie również podjeły stosowne kroki.  

Jak twierdzą samorządowcy podobne przypadki wynikają z braku wolnych działek w atrakcyjnych miejscowościach, ograniczeniami wynikającymi z planu zagospodarowania przestrzennego oraz chęci ograniczenia przez włodarzy ekspansji apartamentowców w kurortach. W takich warunkach inwestorzy kupują zabudowane działki, burzą obiekty, zdarzają się tajemnicze pożary albo obiekty w przyspieszonym tempie popadają w ruinę . Jak słyszymy w Karpaczu, takiej „procedurze” wydaje się być właśnie poddawany zlokalizowany w centrum miasta ośrodek „Jagoda”.      

Komentarze (24)

6 kwietnia 2020 r. Prezydent USA Donald Trump podpisał historyczny dekret w sprawie komercyjnego wydobywania zasobów na Księżycu i innych ciałach niebieskich.

„Amerykanie powinni mieć prawo do komercyjnego poszukiwania, produkcji i wykorzystywania zasobów w przestrzeni kosmicznej ... Stany Zjednoczone nie uważają tego za własność publiczną. Tak więc polityka USA powinna polegać na stymulowaniu międzynarodowego wsparcia dla wydobywania i wykorzystywania zasobów w przestrzeni kosmicznej przez podmioty publiczne i prywatne ”

tak, tak.... a nadajniki 5G rozsyłaja wirusa...

Gość sobie policzył, że taniej wyjdzie zburzyć, zapłacić karę i wybudować nowy... max pół bańki przy takiej inwestycji to chyba nie tak dużo...

Pół banki to są grosze. Jeden apartament max.50/60 m kw. A wybudować może ok 20 apartamentów. Rachunek jest prosty.

Czaskowski znowu zwrócił się do rządu o pomoc finansową ! A jakżesz, niedawno podpisywał w Gdańsku 21 postulatów POtargowicy dotyczących likwidacji urzędów wojewody i niezależności od rządu!!! Mam jednak pomysł dla niego ! Podpowiadam Czaskowskiemu bo ten zajob nie potrafi myśleć (Homo insipiens). Proponuję mu zawiesić programy socjalne, w tym 500 plus, dla Warszawiaków do końca roku, a zaoszczędzone pieniądze przeznyczyć na walkę z koronawirusem !

Twój post nie po lini POlitycznej tej gazety i części czytelników stąd te łapki w dół.Napisz Lubu dubu łubu dubu nie nam żyje ... i zobaczysz ile łapek dostaniesz

Sadowski jeżeli ma dobry humor i komentarz go nie rozjuszy, dodaje łapki w dół. Jak ktoś przesadzi z krytyką tego SBeckiego szamba NJ24 czy PO(na jedno wychodzi) po prostu go usuwa. Ważne żeby rozjuszony Obatel zdążył dorzucić swój ochłap...

Powinien teraz zapłacić te pół bańki x 10, przywrócić wyburzony obiekt jak najwierniej do dawnego stanu....

pominąłem istotną premię; ze 3 do 5 latek za kratkami. To by zreflektowało taką następną szumowinę z kasą...

[quote=NJ24]Powinien teraz zapłacić te pół bańki x 10, przywrócić wyburzony obiekt jak najwierniej do dawnego stanu....[/quote]

A jak nie, to do pierdla[niezależnie od poniesienia kosztów odbudowy obiektu w starym stylu].
Ciekawe jak został ukarany "cfaniak", którty zburzył zabytkową przędzalnię w Mysłakowicach?

A co z wyburzoną zabytkową DW Perła w Szklarskiej Porębie,miasto też jest w całości chronione konserwatorsko

Prawo powinno pozwalać w takich przypadkach na przepadek nieruchomości na rzecz miasta czy gminy.Kara nawet 500tys. o ile sąd taką zarządzi to niezbyt wygórowana i jak widać na pseudo inwestorach nie robi wrażenia.Natomiast tzw.opieka konserwatorska to fikcja i nie dotyczy tych z "grubym" portfelem

Nowe elity przez ostatnie 5 lat wzbogaciły się (bo im się należało!) i przyszedł czas na szybkie "zagospodarowanie" (czytaj: wypranie) pieniędzy, najlepiej w nieruchomości i parcele w wartościowych obszarach kraju, bo przyszłość polityczna niepewna...
Zatem łamie się prawo jak i gdzie się da, bo co już moje, to moje! A kary - przecież są śmieszne, po kilku latach - wolno mielące młyny (naszej, swojskiej)sprawiedliwości, uniewinnią...

POwiedz: wolno mielące młyny (naszej, swojskiej)sprawiedliwości. Jak to anonimie wolne sądy?

To, co się wyrabia w w/w miejscowościach, to zgroza. Pazerni developerzy nie mają skrupułów. Czy władze tych miejscowości mają jakąkolwiek kontrolę nad tym "kolonizowaniem" publicznej przestrzeni?

To, co się wyrabia w w/w miejscowościach, to zgroza. Pazerni developerzy nie mają skrupułów. Czy władze tych miejscowości mają jakąkolwiek kontrolę nad tym "kolonizowaniem" publicznej przestrzeni?

Jakby mieli kontrolę to by do takich rzeczy nie dochodziło. Wolna amerykanka w tych miejscowościach uprawiana jest w najlepsze. Hotelowe molochy i apartamentowce wyrastają jak grzyby po deszczu, a liczba stałych mieszkańców ciągle się zmniejsza. Taki paradoks.

Koronawirus wszystko załatwi pozytywnie, jeśli nawet miejscowości turystyczne padną, to będzie to tylko z korzyścią dla nich. Bo wywieje z nich najbardziej pazernych. A włodarze niektórych z tych miejscowości wtedy też odpowiedzą przed prokuraturą za to że pozwolili na takie działania a to zakrawa na korupcję.

Ten człowiek, właściciel co kazał rozebrać ten obiekt jest złodziejem i powinien siedzieć w więzieniu. Tylko złodzieje tak postępują, łamią przepisy i niszczą zabytki. Dlaczego ten człowiek nie siedzi w więzieniu?

Co z budynkiem przy przedszkolu w Cieplicach. Kupa cegieł straszy już trzy lata. Też zabytek wyburzony nielegalnie ?

Nadzór budowlany czy ochrona zabytków to w powiecie jeleniogórskim fikcja. Zarządzają nimi osoby z czerwonki, albo łase na kasę albo nieudolne. A sposób przywracania prawa nie skuteczny.

W Szklarskiej Porębie tak jak i Karpaczu ochronie podlega tzw. układ urbanistyczny miasta i nie jest to nigdzie szczegółowo określone. Więc konserwator pozwolił w Szklarskiej Porębie przy jednej tylko ulicy Kilińskiego zburzyć zabytkowy budynek DW "Perła" (obecnie budowa 3 apartamentowców), zabytkowe Sanatorium Przeciwgrużlicze (obecnie Biedronka), wycinkę terenu zalesionego przy ulicy ( obecnie kilka apartamentowców). Aktualnie trwa wycinka lasu przy ul.Uroczej będącej przedłużeniem ul. Kilińskiego, najprawdopodobniej też pod apartamentowce.
Na to wszystko konserwatator musiał wydać pozwolenie z racji tego, że całe miasto podlega ochronie. Pytanie : czy układ urbanistyczny Szklarskiej jest należycie chroniony?

nj24.pl i tu chyba w tym temacie macie pole do popisu. Mam na mysli zrobienia ciagu felietonow np. na temat starej architektury w całym naszym regionie. Opisy i zdjecia budynkow, pałacow, zamkow etc. geneze ich powstania ich losy itd. itp. Jak zrobicie to z głowa to macie duze sznse na podniesienie czytnosci swojej gazetki bo na dzien dzisiejszy obecna forma ludzie sa zmeczeni i do tego psychoza pandemii i spada sprzedaz. Zmiencie cos w swojej gazecie, dodajcie opisy i fotografie naszych pieknych terenow. Tu jest masa ludzi co nawet w pobliskim parku nie była a co dopiero wycieczki w teren. Gdy przyjedzie turysta z Warszawy to kupi regionalna gazete i oprocz informacji lokalnych niech przeczyta historie o Kunegundzie i zobaczy Chojnik, zejdzie z powrotem i zje w loklanej restauracji bo akurat jest fajny felieton o restauracji XXX. ZROBCIE COS BO NUDA PANIE NUDA W TEJ GAZECIE

sam wydaj taką gazetę, wstawianie jakichś nudnych felietonów o regionie nie ma żadnego sensu. A na pewno nie podniesie "czytności" :D :D albo może bardziej po polsku, czytelnictwa tego wydawnictwa. Od tego są publikacje periodyczne o naszej okolicy, których w sumie sporo już zostało wydanych. Widać po tym co napisałeś, że urodzony jesteś w innej epoce, gdy o internecie nikt nawet nie marzył. Obecnie najbardziej nośnym medium poza tv jest właśnie internet i tu głównie turyści szukają informacji o lokalnych ciekawostkach i to tyle.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.