Nowe kierunki w jeleniogórskich szkołach

Nowe kierunki w jeleniogórskich szkołach

Jeleniogórskie technika przygotowują się do rekrutacji ósmoklasistów. Aby przyciągnąć jak najwięcej uczniów, szkoły planują otworzyć nowe kierunki. 

Elektroniczny nabór kandydatów do szkół średnich rozpocznie się 17 maja br. Informacje o zasadach rekrutacji oraz kierunkach, jakie oferują placówki w Jeleniej Górze będą dostępne na stronach szkół oraz na portalu jeleniogórskiego urzędu miejskiego. Ciekawą ofertę przygotowały technika.

W Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej zostanie utworzona klasa technikum transportu kolejowego. Patronat nad klasą objęły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.Najlepsi uczniowie tych klas będą mieli możliwość otrzymania stypendium za wyniki w nauce, wiedząc o tym, że po ukończeniu szkoły czekają na nich wolne stanowiska pracy.  Ukończenie technikum transportu kolejowego daje możliwość zatrudnienia jako kierownik pociągu, konduktor, nastawniczy, manewrowy.

Ponadto w ZSPUiBS zaproponowane zostaną jak co roku kierunki: technik architektury krajobrazu, geodeta, leśnik, technik papiernictwa oraz weterynarii.

W Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych otwarty został nowy kierunek nauczania – „Technik przemysłu mody”. Dyrekcji szkoły udało się pozyskać nowoczesny sprzęt dzięki zaangażowaniu się w realizację projektu unijnego „Szkolimy zawodowo”. Dzięki nowemu wyposażeniu uczniowie tworzą własne kolekcje ubrań. Młodzi adepci kierunku „Przemysłu mody” uczą się rozpoznawać materiały odzieżowe, przygotowywać konstrukcje odzieży, ilustrować modę, szyć.

Nowości planowane są również w Liceum Sztuk Plastycznych. Od przyszłego roku szkolnego w „Plastyku” funkcjonować będzie nowa specjalizacja – „techniki druku artystycznego”, która nawiązywać będzie do bogatych lokalnych tradycji artystyczno-drukarskich widocznych w twórczości Józefa Gielniaka oraz Friedricha Iwana. Nauczyciele nowego kierunku będą wprowadzać uczniów w świat technik graficznych. Uczniowie będą się uczyć powyższych technik drukarskich projektując i realizując ilustracje książkowe, cykle graficzne inspirowane lokalnym krajobrazem, fauną i florą oraz autorskie cykle graficzne.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 jak co roku przygotowują ofertę edukacyjną obejmującą kształcenie uczniów w zawodach związanych z uprawianiem turystyki, m.in. technika hotelarstwa, organizacji turystyki, żywienia i usług gastronomicznych, a także kucharzy, kelnerów.

W ostatnim okresie w ZSET rozpoczęto kształcenie w zawodzie „Technik eksploatacji portów i terminali”. Z roku na rok coraz większa liczba uczniów jest zainteresowana nauką tego zawodu. Kierunek stał się popularny, ponieważ coraz prężniej rozwijająca się branża Transport-Logistyka-Spedycja oferuje ciekawe i dobrze wynagradzane miejsca pracy.  Poza ofertą związaną z branżą turystyczną ZSET w JG w poprzednim roku szkolnym rozpoczął kształcenie w zawodzie technik rachunkowości. Absolwenci tego kierunku są stale poszukiwani do obsadzenia stanowisk gwarantujących ciekawą i dobrze płatną pracę.

W Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" nowe kierunki odpowiadają na potrzeby lokalnego rynku pracy. I tak kierunek: „Operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” (czyli operatora wtryskarek do plastiku) uruchomiono we współpracy z firmami Jelenia Plast i Simet S.A. Ponadto zmieniono kierunek "Technik cyfrowych procesów produkcji" w kierunek "Technika poligrafii i grafiki cyfrowej" – bo takie było zapotrzebowanie lokalnych wydawnictw, firm poligraficznych, projektujących wizerunki, numizmatycznych. „Lakiernik” przekształcony został konkretnie w "Lakiernika pojazdów samochodowych" - zgodnie z najnowszymi wytycznymi resortu i w ramach współpracy z największymi warsztatami i salonami samochodowymi z miasta i regionu. Zwiększony znacznie został nabór na "mechanika pojazdów samochodowych". Dzięki firmie DRÄXLMAIER uruchomiono dwie pracownie dla automatyków przemysłowych (mechatroników).

W Zespole Szkół Elektronicznych od 2017 roku funkcjonuje „Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej” gwarantujący absolwentom ZSE zawód z przyszłością przy obsłudze systemów telewizji kablowych oraz przy produkcji i obsłudze sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Natomiast w ubiegłym roku uruchomiony został „Technik programista” - to jeden z najbardziej perspektywicznych nowopowstających zawodów w Polsce i w Unii Europejskiej. Jest to kierunek, który w ubiegłym roku rekrutacyjnym cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem u ośmioklasistów.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oprócz liceum ogólnokształcącego, oferowana jest nauka na kierunkach: technik analityk , technik ochrony środowiska i technik optyk. Kierunek technik analityk i technik ochrony środowiska są dedykowane głównie dla kandydatów zainteresowanych pracą w laboratoriach specjalistycznych, chemicznych, analityki medycznej jak również pracą w ośrodkach badań zajmujących się ochroną środowiska.

Nauka na kierunku technik optyk umożliwi poznanie wad wzroku oraz odpowiednie dobranie szkieł korekcyjnych. Ten kierunek idealnie przygotuje do kontynuowania nauki między innymi na studiach o kierunku Inżynieria biomedyczna - Optyka medyczna.

Komentarze (11)

Uczcie się języka niemieckiego i po nauce zawodu wyjezdzajcie do Niemiec.
Nie traccie ani dnia w tym katopisowskim talibanie.

Oni mają w ręku nie pilot do telewizora, oni mają w ręku nasze życie i naszą śmierć. Na jakim fundamencie opiera się teraz ta odpowiedzialność? Myśl i fantazja jednego człowieka. To sytuacja, która jak najszybciej powinna znaleźć swój koniec. To jest Rzeczpospolita Polska, dumny, 38-milionowy kraj, a nie prywatna satrapia wicepremiera, który będzie namaszczał, a później odwoływał święcenia, których sam udzielił - mówi Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050

Czemu nie otwieracie więcej kierunków w szkołach branżowych, po co nam tylu techników, którzy tylko teorii uczą się w szkole i nic więcej, mają jakieś pseudo praktyki po których nic nie potrafią. Potrzebujemy fachowców.

Miasto nie ma ŻADNEJ polityki oświatowej.
Dopóki nie będzie limitów punktów do ogólniaków i techników uczniowie nie będą wybierać szkół branżowych.
Teraz nawet z 50 punktami rekrutacyjnymi przyjmie każdego ogólniak, jak tylko ma miejsce. Choć to ilość punktów w sam raz na szkołę branżową. Ale za uczniem idzie kasa - tu potrzeba odgórnych, systemowych rozwiązań!

Dokładnie. Żerom i Norwid biorą już wszystko.

Droga młodzieży wyjeżdżajcie z wolski.

Widzicie jak świat technologicznie i innowacyjnie skoczył do przodu.

W tenkraju była i będzie najważniejsza narracja kościółkowa i narodowo socjalistyczna z domieszką "zamachnięcia" smoleńskiego.

Nie traćcie dnia ani godziny na pobyt nad Wisłą po zdobyciu dobrego zawodu.

Mały kulawy hitler kaczynski zabił 638 Polaków.

Bolszewik czekista: a co z reparacjami dla Polski za II wojnę światową, folksdojczu?

Czekanie na scenariusz, że kraj się wykrwawi, że PiS się kompletnie zaplącze, a być może po drodze zrealizuje się scenariusz, że Kaczyńskiemu opłaci się odpalić bombę i wyprowadzić nas z UE i wprowadzić w objęcia Putina, to jest ryzyko, którego nie wolno podejmować – mówił Szymon Hołownia

5 lat nauki w technikum zeby zostac kelnerem lub lakiernikiem? I to jest wlasnie jeden z powodow dla ktorego Polska nigdy zachodu nie dogoni.

Sami funkcjonariusze "sokoburaczanej" ("ściekoburaczanej") fabryki hejtu - tutaj komentują.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.