Potęga plakatu

Potęga plakatu

Prace artystów młodego i średniego pokolenia, kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu, z kolekcji Krzysztofa Dydo oraz plakaty twórcy Teatru CINEMA Zbigniewa Szumskiego od piątku możemy oglądać w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. - Polski plakat to skarb, który należy pielęgnować. Wielu nam go zazdrości. To się czuje będąc za granicą. To nasza nieustająca dobra wizytówka. Jak Chopin w muzyce, a Wajda w filmie”. To piękna, wakacyjna wystawa, szkoda że nie można jej eksponować w przestrzeni miejskiej, tam gdzie plakaty czują się najlepiej - mówił podczas otwarcia wystawy krakowski kolekcjoner i twórca Galerii Plakatu w Krakowie Krzysztof Dydo.

Na wystawie Papierowy teatr znalazły się prace twórców młodego pokolenia m.in. Bartosza Łukaszonka, Jacka Staniszewskiego, Wojtka Kołka, Sławomir Kosmynka, Kai Renkas, Sebastiana Kubicy, Ryszarda Kaja i Moniki Starowicz. Wśród podejmowanych przez nich tematów znajdują się m.in. fantazje na temat znikającego cyrku, promocja zdrowia seksualnego i satyra na rzeczywistość. Na wystawie oglądamy także plakaty będące fotograficznymi kolażami, plakaty oparte o literę i typografię, abstrakcję geometryczną i znak.
Osobną częścią wystawy Papierowy teatr jest prezentacja plakatów Zbigniewa Szumskiego, plastyka, twórcy i reżysera Teatru Cinema z Michałowic. W jego bogatym dorobku znajdują się plakaty nagradzane na znaczących konkursach zagranicznych. W BWA można oglądać plakaty Szumskiego towarzyszące wydarzeniom z zakresu teatru, plastyki, muzyki oraz literatury charakteryzujące się specyficznym dadaistyczno – romantycznym klimatem.
Galeria Plakatu, już po raz drugi prezentująca swe zbiory w jeleniogórskim BWA, powstała na bazie prywatnej kolekcji Dydo Poster Collection, mającej swój początek w połowie lat pięćdziesiątych, a więc w okresie rozkwitu "Polskiej Szkoły Plakatu". Dzięki tej kolekcji galeria zorganizowała ponad dwieście wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz co najmniej trzysta w większości krajów Europy i w wielu krajach innych kontynentów- między innymi w USA, Meksyku, Maroku, Chinach i Iranie. Najczęściej - poza wystawami tematycznymi, jak plakat teatralny, filmowy, operowy, jazzowy itp. - prezentowane były (między innymi indywidualne) wystawy współpracujących z Galerią artystów, jak i takich sław polskiego plakatu jak Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski, Mieczysław Górowski.
Galeria Plakatu w Krakowie jest jedyną w Polsce galerią specjalizującą się wyłącznie w promocji i sprzedaży polskiego plakatu, miejscem spotkań zarówno artystów, jak i tych wszystkich, których interesuje polski plakat artystyczny. Poza przygotowywaniem wystaw, drukiem katalogów, plakatów i kartek pocztowych z reprodukcjami plakatów, galeria współpracuje przy organizacji i sama organizuje różne tematyczne konkursy na plakat.
Galeria oferuje swoim klientom niemal 2500 tytułów plakatów blisko 200 polskich artystów - grafików, malarzy i projektantów. Znaczącą część oferty stanowi plakat kulturalny - teatralny, filmowy, muzyczny, wystawowy oraz autorski. Znaleźć można również dobry plakat cyrkowy, społeczny, sportowy czy reklamowy.
Wystawa potrwa do 3 września 2016 r.

DSC09381.JPG
DSC09357.JPG
DSC09366.JPG
DSC09390.JPG
DSC09389.JPG
DSC09342.JPG

Komentarze (1)

Boże mój jak miło na to patrzeć. tylko czemu tak mało?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.