Przygotuj się do wyjścia w góry

Wiedza i dobrze wyposażony plecak to dwie niezbędne rzeczy, o których powinien pamiętać turysta wybierający się w góry. W Karkonoszach panuje obecnie jeden z najbardziej zdradliwych i niebezpiecznych okresów tzw. przejściowy. Nagłe zmiany warunków pogodowych mogą zamienić naszą wyprawę w prawdziwy koszmar.

Od wczoraj trwają  poszukiwania zaginionego w sobotę 54-letniego turysty z województwa lubuskiego. Do dziś nie wiadomo, dlaczego mężczyzna nie dotarł do Karpacza, gdzie zamierzał zakończyć swoją wędrówkę. By ustrzec się podobnych wypadków, warto przed wyruszeniem w góry solidnie przygotować się do wędrówki.

- Podstawą jest mapa i dokładne wytyczenie sobie trasy marszu na miarę własnych możliwości. Następnie należy sprawdzić stan szlaków, po których zamierzamy się poruszać. Być może są one zamknięte albo panują na nich zbyt trudne dla nas warunki – zaleca Jacek Kieżuń z GOPR.

Informacje na temat pogody w górach można znaleźć na wielu portalach, chociażby podgórskich miejscowości, z których bezpośrednio wyruszamy. Pomocą służy także GOPR.

- Ogromnym ułatwieniem są ostatnio kamerki pogodowe, które przekazują turyście obraz bezpośrednio z miejsca, do którego planuje się udać – dodaje Jacek Kieżuń.

Nie mniej ważny jest także sprzęt jaki zabierzemy ze sobą.

- Nieodzowna jest odzież na zmianę tj. skarpety, koszulka, rękawiczki czy czapka. Do tego ciepły napój w termosie i coś słodkiego, co w błyskawiczny sposób uzupełni nam niedobór cukrów w organizmie – zaleca Jacek Kieżuń.

Do plecaka warto też zapakować czołówkę, bo przez najbliższe miesiące zmrok będzie zapadał bardzo wcześnie. Przy obfitych opadach śniegu pomocne mogą okazać się również kijki.

- Stanowczo odradzamy wyprawy w pojedynkę. Jeśli chcemy wyruszyć w góry, zabierzmy ze sobą co najmniej jedną osobę. Zawsze miejmy przy sobie naładowaną komórkę razem z numerami alarmowymi. Ogromnym ułatwieniem są osttanio GPSy, zwłaszcza w przypadku zaginięcia turysty. To dzięki nim jesteśmy w stanie dokładnie ustalić położenie poszukiwanej osoby – doradza Jacek Kieżuń.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.