„Ponad pół tysiąca kilometrów długości, najwyższe standardy wykonawcze i malowniczy przebieg – tak będzie wyglądała Dolnośląska Autostrada Rowerowa” – czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego. – Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

 

Partnerami przedsięwzięcia, oprócz dolnośląskich samorządów, są Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Lasy Państwowe, czyli instytucje, które są w części właścicielami działek przez które będzie przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Samorządy będą odpowiedzialne w szczególności za zapewnienie wkładu własnego do finansowania, wybór wykonawców projektu i robót budowlanych, a także późniejsze utrzymanie nowej infrastruktury. Rowerowa „autostrada” ma mieć szerokość 3-3,5 metra.

 

„Dolnośląska Autostrada Rowerowa uzupełni układ transportowy na Dolnym Śląsku i pozwoli ograniczać zjawisko wykluczenia komunikacyjnego. Projekt nada także nowy impuls lokalnym planom rozwoju ruchu turystycznego, promocji, a także pozytywnie wpłynie na dynamiczny rozwój lokalny i regionalny” – chwalą się pomysłodawcy. Dlaczego z dobrodziejstw tej inicjatywy nie korzysta południe województwa od lat aktywne w rozbudowie i promowaniu turystyki rowerowej? – Nic nie stoi na przeszkodzie , aby jak największa liczba samorządów lokalnych , na przykład z południa regionu przystąpiła do współpracy i integrowała się przy tym wartościowym społecznie projekcie. Projekt jest otwarty – poinformował mnie Michał Nowakowski, rzecznik prasowy UMWD.

 

– Nic nie wiem o tej sprawie. Jeśli jest pomysł stworzenia systemu dróg rowerowych, to liczę, że to jest pierwszy etap i w przyszłości zostaniemy włączeni w ten system. Teraz zajmujemy się organizacją tras rowerowych na naszym terenie. To dziś jest najważniejsze – mówi Cezariusz Wiklik, rzecznik prasowy UM Jelenia Góra.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.