Rozebrać stary ratusz, zanim znowu ktoś zginie

FOT. Sołectwo Złotniki

Stary ratusz w Złotnikach Lubańskich to totalna ruina. Budynek ledwo stoi. Kilka dni temu z zewnętrznego ganku spadły dachówki i inspektor nadzoru budowlanego zarządził jego rozebranie. Mieszkańcy wsi od wielu lat domagają się jednak rozbiórki całej budowli. Dzisiaj (6 lipca) zaplanowana jest wizyta konserwatora zabytków, który zdecyduje o dalszym losie budynku.

Kilka metrów od sypiącej się ruiny jest przystanek autobusowy. Codziennie przechodzą obok budynku ludzie. I choć jest on ogrodzony, a tablice informacyjne ostrzegają przed niebezpieczeństwem, to mieszkańcy boją się, że lada chwila może dojść do tragedii.  Rok temu zimą pod gruzami zginął tu człowiek. Szukając złomu, spadł wraz z podłogą jednego z pięter i zamarzł, nie doczekawszy się pomocy. Wówczas mieszkańcy rozpoczęli akcję „#rozbierzcie nam tę ruinę”. Na razie bez efektu.

Budowla ma bogatą historię. Wybudowany w 1835 ratusz stojący na środku rynku jest centralnym i najważniejszym punktem Złotnik Lubańskich, miasteczka założonego w 1662 roku w związku z odkryciem w pobliżu złota aluwialnego. Cenny kruszec szybko się jednak wyczerpał. Skutkiem tego miasto (a dzisiaj wieś) nigdy się nie rozrosło.  

 

Budynek pełnił już funkcję biblioteki, poczty, urzędów, restauracji, hotelu, sklepu, magazynu i spichlerza. Obecnie zamienia się w stertę gruzu. Od lat 60-tych nikt nic  nie zrobił by budynek wyremontować. Po 1989 trafiał w coraz to nowe prywatne ręce. Ostatni właściciel planował go rozebrać. Ale nie zdążył, bo trafił do więzienia. Na dodatek konserwator zabytków wpisał w międzyczasie obiekt do rejestru zabytków. I nie można było nic już zrobić. Wprawdzie nowy właściciel chciał przekazać dawny ratusz gminie, ale ta nie ma pieniędzy ani na rozbiórkę, ani tym bardziej na remont.

- Co jeszcze musi się stać, by wydano zgodę, aby tę ruinę zrównać z ziemią?-  denerwują się mieszkańcy Złotnik Lubańskich.

Małgorzata Borysewicz, sołtys Złotnik Lubańskich od lat walczy by rozebrać stary ratusz. "Od co najmniej dekady stanowi on zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców Złotnik oraz ludzi w przejeżdżających obok samochodach. Większe wiatry rozsypują dookoła kawałki belek i łat. Cud, że do tej pory żadna z nich nie spadła nikomu na głowę lub na szybę auta jadącego do zamku Czocha. Złotnicki ratusz pod tym względem jest wyjątkowo groźny, bo stoi tuż przy ruchliwej drodze" - opisywał rok temu, po śmierci bezdomnego pod gruzami ratusza, Szymon Szurmacz, burmistrz Leśnej.

"Temat nie jest prosty. Wymaga nie tylko dodatkowych pieniędzy – bo gdzie je wydać, kiedy nie wiadomo w których „Złotnikach” zginie kolejny „Marian”, a ruin-zabytków są setki? Wymaga nie tylko zmian systemowych i ustanowienia na poziomie parlamentu prawa, tak by pogodzić racje miłośników lokalnej tożsamości i kultury materialnej, broniących każdej spróchniałej zabytkowej cegły versus mieszkańców domagających się rozebrania każdego starego „straszydła”. Wymaga przede wszystkim zgody i współpracy urzędowych ekspertów i lokalnej społeczności, której głos był najczęściej pomijany i lekceważony. To właśnie mieszkańcy przechodzący codziennie pod chwiejącymi się ze starości i braku konserwacji zabytkowymi belkami i dachówkami najlepiej widzą, że trzeba działać, bo każdy rok odkładania tematu może zakończyć się kolejną tragedią" - pisał burmistrz w 2019 roku. Jego uwagi są nadal aktualne.

Tzw_stary_ratusz_dawny_hotel_ul_Rynek_dawny_Zlotniki_Lubanskie_235824.jpg
52736781_1272339169580440_8298527099690418176_o.jpg
106490093_898406227311451_2742716149309322827_n.jpg
106777045_898406017311472_5955455533576421251_n.jpg

Komentarze (16)

W Polsce, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polce w Pol Pol Pol...

Walczył za ojczyznę, ale gdy potrzebował pomocy, państwo odwróciło się od niego. Sierżant Tomasz Borysiewicz, weteran wojny w Afganistanie, przez lata walczył o honor i sprawiedliwość przed polskimi sądami. Oskarżono go o zbrodnię wojenną – największą hańbę dla żołnierza. I chociaż oczyszczono go z tych zarzutów, a tysiące osób słały petycje do prezydenta o łaskę dla niego, Andrzej Duda (48 l.) jej nie udzielił. Pomógł za to pedofilowi, który znęcał się nad rodziną i wykorzystał własną córkę... Żołnierze pytają: Dlaczego?!

Co by nie pisać i jakich manipulacji użyć. Fakty są takie że PIS rozlicza SBecję a PO SBecji broni jak niepodległości....

To przez PO Piotrowicz został sędzią TK. A PiS dzielnie przeciw temu walczył.

W służbach PRL byli tez ludzie którzy pomagali opozycjonistom, więc co byś nie napisał o Piotrowiczu, to jednak to PIS rozlicza SBcję a PO SBecję broni jak niepodległości. Przypadek??

Przypadek to zrobić dziecko sąsiadce, a tutaj mamy do czynienia ze skutkami kolaboracji przy okrągłym stole.

A co z towarzyszem Piotrowiczem od pe.do fila że o skazanym opozycjoniście

Fakty są takie, że w PiS jest więcej byłych czerwonych niż gdziekolwiek indziej, w tym w Lewicy. PiS stworzył nową kategorię "dobrego komucha", któremu wszelkie winy są wybaczone, pod warunkiem że liże kacze buty. I tu nie chodzi tylko o Piotrowicza, ale o ludzi na ministerialnych stanowiskach, jak Jasiński, Kryże, Łopiński i wielu innych. PiS chroni SBecję, jeśli SBecja kłania się PiS-owi. I wmawiaj sobie i innym do woli, że trawa jest fioletowa, a Słońce świeci nocą, aler przez to ta bzdura nie stanie się bliższa prawdzie.

No niech sie wali ,rozebrac zniszczyc bo to nie polskie zygac sie chce.

Sołectwo i mieszkańcy (szabrownicy, złomiarze z których jeden sam się ukarał) doprowadzili budynek do takiego stanu w jakim jest. Rozwalić do końca i w ten sposób zatrzeć ślady kompletnej nieudolności.

Jak można było dopuścić do takiego stanu?

No jak ? Cieszę się, że cokolwiek wyremontowano do 2015 roku, bo teraz już tylko musztarda i podpaski.

Och zapomniałem że dotacje tylko na kościoły!!

Ratusz to zabytek, nie rozbierać tylko remontować!

Od lat nie remontują i czekają na zbawienie.Teraz chcą rozbierać. Sami się rozbierzcie szmaciarze!!!!Piękny obiekt, który jeszcze póki co świadczy, że Złotniki Lubańskie miały być miastem górniczym.Nie wyszło, ale ślad pozostał.Nigdzie w Polsce nie ma takiego miejsca.Nigdzie w Polsce nie ma osady początkującej miasto i nie skończonej.Tak zachowany zaczątkowy układ urbanistyczny to ewenement na skalę europejską.W Miedziance, dawnym mieście górniczym, którego zabudowy już nie ma znaleźli się ludzie, którzy zrobili z tego miejsca wielką atrakcję turystyczną.W Złotnikach, gdzie są takie cuda i niespotykane nigdzie obiekty wszystko trzeba niszczyć.Czy nie ma tam ludzi z ikrą , którzy stworzyliby dla siebie i wszystkich współmieszkańców coś zupełnie wyjątkowego, cennego dla kultury Dolnego Śląska i całej Polski. Tym co tylko myślą o jakiejkolwiek rozbiórce powinno się wyjść naprzeciw i pozwolić im rozwalić...,ale ich g****e łby. Polskie dupki były, są i będą.

Wszystko co stare zaorać. Nic sie nie opłaca. Rozbiórka, misja narodu, który sam się okrada..?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.