Światowy potentat przejął zakład PMP

FOT. PMP Group

To ważne wydarzenie w życiu gospodarczym Jeleniej Góry. Fabryka Maszyn Papierniczych, zakład o 160-letniej historii, ostatnio znany jako PMP Group, stał się częścią światowego potentata Valmet, firmy z główną siedzibą w Finlandii.

- Od teraz będziemy pracować jako jeden zespół, o poszerzonym zakresie ofertowym oraz większych możliwościach w zakresie dostaw maszyn produkujących papier, tekturę oraz papiery higieniczne na całym świecie - powiadomił Valmet o przejęciu PMP Group.

Jak podaje Portal Rynek Papierniczy, wartość przejmowanego przedsiębiorstwa szacowana jest na ok. 64 mln euro.

Prezes zarządu PMP Group Mirosław Pietraszka stwierdził, że dla firmy rozpoczyna się nowa era. "Połączenie PMP Group i Valmet Corporation zaowocuje wzmocnieniem oferty produktowej, dzięki zaimplementowaniu rozwiązań niedostępnych do tej pory w naszym portfolio i synergią talentów - bo wartość budują zdolni ludzie. Nasza umiejętność budowania kosztowo efektywnych rozwiązań połączona z technologią Valmet Corporation dostarczy jeszcze lepsze rozwiązania dla papierników. Jako nowy zespół, planujemy tworzyć produkty, które dzisiaj są niedostępne na rynku, bo będziemy silniejsi" - podkreślił prezes w wydanym komunikacie.

- Przejęcie to połączy dwie firmy o różnej ofercie i segmentach klientów. Portfel technologii i usług PMP w zakresie małych i średnich maszyn papierniczych, bibułkowych, tekturowych i papierowych będzie bardzo dobrym uzupełnieniem obecnej technologii papierniczej i usług Valmet w zakresie szerokich i szybkich maszyn oraz ich przebudowy. Wraz z portfolio produktów PMP, ich kompetencjami i obecnością na strategicznych rynkach, stworzymy nowe możliwości biznesowe i jeszcze bardziej wzmocnimy nasze możliwości w zakresie obsługi producentów papieru, tektury i bibuły na całym świecie. PMP posiada bardzo wykwalifikowany zespół i cieszę się, że mogę ich serdecznie powitać w Valmet - mówił Jari Vähäpesola, prezes linii biznesowej Paper w Valmet.

Jak podkreślono, trwające projekty będą kontynuowane zgodnie z planem, w oparciu o te same zasoby i plany, jak uzgodniono wcześniej.

PMP (Producent Maszyn Papierniczych) jest globalnym dostawcą technologii dla przemysłu papierniczego, obecnym na rynku od ponad 160 lat. Firma z siedzibą główną w Jeleniej Górze, posiada 7 oddziałów w 4 krajach (Polska, USA, Chiny, Włochy), gdzie zatrudnia łącznie około 650 osób. W roku 2019 sprzedaż netto firmy wyniosła około 70 mln euro.

Valmet z siedzibą w Espoo w Finlandii jest wiodącym światowym wytwórcą i dostawcą technologii procesowych, automatyzacji i usług dla przemysłu celulozowego, papierniczego i energetycznego. Oferta technologiczna Valmet obejmuje celulozownie, linie do produkcji bibuły, kartonu i papieru, a także elektrownie do produkcji bioenergii. Sprzedaż netto firmy Valmet w 2019 roku wyniosła około 3,5 miliarda euro. Firma zatrudnia ponad

13 000 pracowników na całym świecie.

Papiernicze tradycje w Jeleniej Górze

PMP kontynuują tradycję zapoczątkowaną w Jelkenej Górze przez Eugena Füllnera, syna Heinricha Füllnera, założyciela Füllnerwerk — fabryki maszyn papierniczych w Cieplicach Śląskich-Zdroju. Jak podaje Książnica Karkonoska, przedstawiając sylwetkę Eugena, w czerwcu 1884 roku przejął on całkowite kierownictwo nad fabryką. Świetnie sprawdzał się w roli zarządcy firmy. Za jego czasu Füllnerwerk prężnie się rozwijała, a liczba pracowników zakładu stale rosła. Maszyny produkowane w Cieplicach stanowiły trzon wyposażenia lokalnego przemysłu papierniczego, ponadto eksportowano je do wielu krajów europejskich. Na początku XX wieku, pojawiły się także zamówienia z odleglejszych zakątków świata.

Eugen Füllner zasłynął również z działań na rzecz lokalnej społeczności. W 1906 roku rozpoczął budowę parku w stylu norweskim. Dziś trudno sobie wyobrazić, że mógłby wyglądać inaczej, wówczas jednak ta obca architektura budziła kontrowersje. W roku 1920 postanowił sprzedać zakład firmie Linke-Hoffman-Lauchhammer AG. z Wrocławia. Zmarł w maju 1925. Dziś zakład Füllnera pracuje pod szyldem Valmet Technologies.

Światowy potentat przejął zakład PMP
Światowy potentat przejął zakład PMP
Światowy potentat przejął zakład PMP
Światowy potentat przejął zakład PMP

Komentarze (21)

Szkoda... Nic już prawie nie mamy...

Już raz Balcerowicz sprzedał FAMAPE innemu potentatowi amerykańskiemu.Mialo być światowo.Niestety inwestor kupil w celu eliminacji konkurencji czy czasem historia się nie powtarza?

FAMPE

Jaka eliminacja konkurencji, człowieku nie pisz głupot.
Stara Fampa ze swoim przestarzałym parkiem technologicznym i rynkami zbytu (tylko socjalistyczne kraje) już dawno byłaby zaorana.

Już raz Balcerowicz sprzedał FAMAPE innemu potentatowi amerykańskiemu.Mialo być światowo.Niestety inwestor kupil w celu eliminacji konkurencji czy czasem historia się nie powtarza?

Babcia Kasia niewinna.

Sąd: Policja nie miała prawa żadać się od niej dokumentów tożsamości. Policja zastosowała nieproporcjonalne środki. Jakiś komentarz @PolskaPolicja?

Zatrzymanie dotyczyło protestu pod Sądem Najwyższym w dniu procedowania sprawy sędziego Tulei.

Tak sąd ocenił działania milicjantów z garnizonu Jelenia Góra którzy popisali się brutalnością pod Sądem Najwyższym.

W 3 rzeszybko partyjna milicja NSDAP nazywała się Gestapo.

Jak podkreśliła sędzia, "rolą policji nie jest legitymowanie obywatela, który wykorzystuje swoje prawa". – Nie można dopuścić do sytuacji, żeby osoba protestująca była wręcz odzierana z odzieży. Dlatego sąd nie znalazł żadnego usprawiedliwienia dla sposobu działań policji – uznał sąd.

Wzięli mnie za ręce i nogi i gwałtownie wrzucili na podłogę radiowozu. Jak worek kartofli. Leżałam w ciasnym przejściu między siedzeniami na strasznie brudnej podłodze. Było dla mnie nie do zrozumienia, dlaczego dwóch wielkich facetów na mnie siedzi. Bolało mnie wszystko. Większy policjant siedział na lewej nodze i biodrze, przyciskał kolanem do kolana. W takiej sytuacji bardzo łatwo złamać kolano, więc krzyczałam. Drugi siedział mi na lewym barku i przyciskał, nie mogłam oddychać - Katarzyna Augustynek, znana jako Babcia Kasia, opowiada, co wydarzyło się przed SN podczas protestu w obronie sędziego Igora Tulei

zachowania molicji w świetle dowodów: dziesiątków świadków i nagrań nie da się nawet nazwać nadużyciem władzy! To była po prostu napaść, uprowadzenie i bezprawne pozbawienie wolności. Tak zachowują się gangsterzy, nie policja. To jest tylko jednostkowa sprawa, a przecież podobnych relacji są dziesiątki z każdego strajku kobiet!

W normalnym kraju powinny polecieć głowy od bezpośredniego przełożonego tych obszczymurów przez wszystkie szczeble - do szefa całej molicji i ministra SW przestępcy skazanego przez sąd czynnego alkoholika Kamińskiego.
Powinna być komisja śledcza do sprawy systemowych nadużyć molicji, zwłaszcza wobec przeciwników narodowych socjalistów pisbolszewików.

"ważne wydarzenie w życiu gospodarczym Jeleniej Góry"... no faktycznie ważne - najpierw przejęcie, potem będzie "racjonalizacja kosztów", redukcja zatrudnienia, na koniec wygaszanie produkcji... czarny scenariusz? W takich transakcjach chodzi zazwyczaj o przejęcie kontraktów i rynków zbytu, a przejmowane fabryczki można w krótkim czasie zaorać. Daję naszej FMP dwa lata dogorywania. Potem będzie można na placu po fabryce postawić Lidla.

Najbliższy globalny kryzys i fabryczka w Cieplicach zostanie zaorana na wieki wieków.

Artykuł o Fampie a ,,ten" swoje.

Redakcja nj24 asekuracyjnie unika ważnych tematów społecznych, dlatego pojawiają się komentarze nie związane z tematem.

Brak było pomysłu na nowe rozwiązania. Kadra techniczna nieuków tylko byli kopista, a technologia pługa. To bardzo smutne wydarzenie w Kotlinie. Koniec starej kadry Fampy. "fampusie" przechodzą do lamusa byle przetrwać do emerytury nie martwiąc o rozwój, dziś już nie ma projektantów z otwartą głową. Czas pokaże co będzie dalej jakie będą technologie czy rozwój lub upadek?

Brak było pomysłu na nowe rozwiązania. Kadra techniczna nieuków tylko byli kopista, a technologia pługa. To bardzo smutne wydarzenie w Kotlinie. Koniec starej kadry Fampy. "fampusie" przechodzą do lamusa byle przetrwać do emerytury nie martwiąc o rozwój, dziś już nie ma projektantów z otwartą głową. Czas pokaże co będzie dalej jakie będą technologie czy rozwój lub upadek?

Na lekcjach religii nie uczą techniki, fizyk,chemii. Będzie jeszcze gorzej ,mądrzy uciekną do wolnych krajów .
Kler przejmie władzę i będzie jak w serialu "Opowieść podrzędnej" .Leci na HBO GO .

Żyjemy w państwie bolszewickim. Powiedział dzisiej szef NIK Marian Banaś.

Raczej nie będziecie,,pracować jako jeden zespół,,,.Obym się mylił ale chyba właśnie
Valmet pozbył się potencjalnego konkurenta

'Połączenie PMP Group i Valmet Corporation' to jakis zart, jak np polaczenie pizzy hut z pizzeria u pana edzia.

W lesie załatwiał się niedźwiedź - znaczy dwójkę robił. Po wszystkim zaczął rozglądać się czym tu się podetrzeć. Wypatrzył pod krzakiem zająca trzęsącego się ze strachu i dawaj zającem po swoim wielkim du.s.ku. Po wszystkim wyrzucił zająca na drogę. Zając otrzepał się i biegiem do domu. - Żoono, żooonooo byłem w lesie i nawiązałem współpracę z niedźwiedziem.

Na dodatek zajączek tłumaczy, że zrobił to wyłącznie dla dobra lasu.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.