-Traktuję konkursy, jako miejsce, gdzie mogę pokazać swoje prace, a jeleniogórskiej Biennale jest prestiżowe i staram się prezentować na nim regularnie. Jeśli otrzymam nagrodę, to jest dodatkowy bonus – mówił laureat. Jury nagrodziło dwa zestawy prac Krzysztofa Strzody.

Tomasz Mielech, kurator Biennale podkreślił, że organizatorom zależało, by impreza nie odbywała się w sieci, jak to się obecnie często dzieje. Udało się nie tylko przygotować wernisaże, ale także zdobyć cenne nagrody dla laureatów konkursów. – Choć początkowo zapowiadało się, że ich wcale nie będzie – mówił Tomasz Mielech.

Po obejrzeniu 589 prac 76 autorów postanowiło zakwalifikować do wystawy 165 prac 67 autorów. Jak zaznaczył Marek Szyryk, przewodniczący jury, członkowie jury zauważyli wysoki poziom nadesłanych fotografii, a także dużą ilość nadesłanych fotografii mimo panującej pandemii. 

– Zgodnie wybieraliśmy najlepsze fotografie nie kierując się żadnymi osobistymi preferencjami dotyczącymi koloru czy techniki wykonania, bo nagrodzone zestawy reprezentują zarówno fotografię klasyczną i cyfrową, czarno białą i barwna, a nawet pojawiły się techniki szlachetne. Jesteśmy przekonani, że wybraliśmy najlepsze prace charakteryzujące się wysokim poziomem estetycznym, interesująco przedstawiając krajobraz górski oraz dodatkowo perfekcyjnym opanowanie warsztatu fotograficznego – podkreślali jurorzy.

Oprócz prezentacji prac laureatów konkursu w ramach Biennale zaprezentowana została także wystawa fotografii Mieczysława Karłowicza, wybitnego polskiego kompozytora i fotografika z przełomu XIX i XX w. Jego twórczość fotograficzna była związana z Tatrami, narciarstwem oraz aktywnością publicystyczną.

W ramach Biennale zostały dzisiaj otwarte jeszcze dwie wystawy: fotografii zmarłego w kwietniu bieżącego roku nestora fotografii karkonoskiej – Tomasza Olszewskiego „Kraina Wichrów i mgieł” w Galerii Korytarz  oraz  Krzysztofa Strzody „Górskie etiudy” w Galerii Pod Brązowym Jeleniem w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Jutro (19.09) w pałacu w Bukowcu odbędzie się wernisaż wystawy  laureatów Biennale z lat 1980-2018, zaś w Teatrze Cinema w Michałowicach zaplanowano seminarium poświęcone fotografii górskiej pt. „Ludzie Gór”.

Wystawy towarzyszące: Jacek Jaśko „Karkonosze. Z pamięci.” Mikavka Cafe & Gallery, ul. Konopnickiej 1.

Tomasz Michałowski „Logos i mit w fotografii” w galerii BWA.

Nagrodzeni na XXI Biennale Fotografii Górskiej

Grand Prix 3000 zł Krzysztof Strzoda Intersections – zestaw 4 fotografii Into the Light – zestaw 4 fotografii

I nagroda 1000 zł Piotr Lisowski Tren po zburzonym schronisku – zestaw 2 fotografii

II nagroda – wystawa w Galerii Korytarz Przemysław Kruk Bardenas Interior – zestaw 2 fotografii Bardenas Exterior -zestaw 2 fotografii wyróżnienie (udział w plenerze)

Jacek Michalak Izera – zestaw 4 fotografii wyróżnienie Rafał Swosiński Tatry 2 – zestaw 6 fotografii Tatry 3 – zestaw 4 fotografii

wyróżnienie Halina Morcinek Samotnia

wyróżnienie Adam Bencal Góry Rodniańskie III Góry Rodniańskie IV Karkonosze Tatry, Słowacja

wyróżnienie (voucher na druk fotografii) Marcin Bawiec Halny – zestaw 2 fotografii

wyróżnienie (pobyt w pałacu Bukowiec) Michał Woźniakowski Powidoki – 2 fotografie

wyróżnienia za tematykę karkonoską: Waldemar Grzelak Wodne Organy W Kotle Małego Stawu Zbyněk Šanc Krkonoše – Snězné jámy Ūdolí Bilého Labe .

Więcej o XXI Biennale Fotografii Górskiej i ludziach, którzy wstają o brzasku, by fotografować góry, w Nowinach Jeleniogórskich z 22 września 2020 r.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.