Taryfa bez zmian, a dyskusja coraz bardziej gorąca

Taryfa bez zmian, a dyskusja coraz bardziej gorąca

W Jeleniej Górze nie będzie na razie podwyżek cen za wodę. I choć do jeleniogórskiej spółki PWiK „Wodnik” nie dotarło jeszcze oficjalne stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", dotyczące nowej taryfy za ceny wody i ścieków w Jeleniej Górze, to senator PiS Krzysztof Mróz już je zna. Opublikował je z komentarzem krytycznym wobec władz spółki. Jaka jest jej odpowiedź?

Krzysztof Mróz poinformował właśnie, że „Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW „Wody Polskie” we Wrocławiu wydał negatywną decyzję odnośnie przedłożonej przez PWiK „Wodnik” taryfy opłat za ceny wody i ścieków w Jeleniej Górze na najbliższe 3 lata. Tym samym zablokował podwyżki cen za wodę i ścieki w mieście”.

Senator  informując o  decyzji "Wód Polskich", nie omieszkał skrytykować działań spółki Wodnik oraz samorządu jeleniogórskiego. My poprosiliśmy o zajęcie stanowiska przez wywołane do tablicy strony.

Jaka duża miałaby być podwyżka?

Jak wylicza senator Krzysztof Mróz, ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w Jeleniej Górze, miałby wzrosnąć łącznie w ciągu trzech lat o 35 procent. „W pierwszym roku cena za 1 m3 wody wzrosnąć miała z obecnie obowiązującej stawki 6,81 zł do 7,84 zł, czyli o blisko 15%. W drugim roku miał nastąpić wzrost cen do kwoty 8,67 zł (podwyżka o kolejne 10 porcent), by za 3 lata sięgnąć kwoty 9,20 zł. Łącznie, w przeciągu 3 lat, ceny za wodę w Jeleniej Górze wzrosnąć miały o 35 procent. Jeszcze większa skala podwyżek miała dotyczyć ścieków, których odbiór miałby wzrosnąć z obecnej kwoty 6,97 zł do 10,05 zł za 1 m3 w przeciągu 3 lat, co byłoby wzrostem o blisko 45 procent" - wylicza senator.

Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy spółki PWiK Wodnik wyjaśnia, że „Budowa i składanie taryfy to proces. Ostateczną jej wersję, która ponoć została odrzucona - do dziś nie otrzymaliśmy na ten temat z Wód Polskich informacji - złożyliśmy 18 marca. Taryfa nie zakładała drastycznych podwyżek cen wody i ścieków o jakich pisze pan senator. W ciągu trzech lat cena miała wzrosnąć o 9,47 procent”.

Dlaczego cena za wodę musi wzrosnąć?

Zgoda jest co do powodów planowanego wzrostu cen. - - Taryfy przedstawiane do zaopiniowania przez Wody Polski powinny uwzględniać m.in. koszty stałe, inflację, wzrost kosztów za energię i wynagrodzenia - tłumaczy senator Mróz.

- Jeszcze raz informuję go, że tak właśnie było – mówi Zbigniew Rzońca. - W tym roku inflacja w Polsce wynosi 3,7 proc. i jest najwyższa w Unii Europejskiej. Jeśli rząd jej nie obniży, w ciągu trzech lat wyniesie ponad 11 procent – rzecznik podaje wyliczenia.

Przypomina, że proponowany przez PWiK Wodnik wzrost cen za wodę i ścieki wynosiłby 9,47 proc. - Odrzucenie taryfy może skutkować ograniczeniem zatrudnienia w Wodniku. Czy na pewno o to chodzi panu senatorowi? – pyta rzecznik.

Czy opróżnią zbiornik wody w Sosnówce?

 - Jako jedną z przyczyn planowanych podwyżek cen za wodę i ścieki w Jeleniej Górze podawano także zamknięcie zbiornika wody pitnej w Sosnówce i związaną z tym konieczność inwestycji we własne ujęcie wody w Grabarowie. "Wody Polskie zdementowały jednak informacje o planowanym zamknięciu zbiornika" - podaje senator Mróz.

Zbigniew Rzońca prostuje, że wprawdzie "Wody Polskie" nigdy i w żadnym dokumencie nie poinformowały spółki Wodnik, że nie dojdzie do spuszczenia wody ze zbiornika „Sosnówka”, to przedstawiciele "Wód Polskich" wypowiadali się na ten temat publicznie w Radiu Wrocław oraz w Muzycznym Radiu. https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/72601/Przecieka-zbiornik-Sosno... https://muzyczneradio.pl/index.php/articles/19891/przecieka-zapora-na-zb...

Biurowiec za 5 mln złotych

Kontrowersje wzbudziła także informacja o ewentualnej budowie nowego budynku dla Wodnika. „Prawdziwym skandalem jest, że powołana niespełna rok temu nowa prezes Wodnika, już w tym roku zamierza rozpocząć budowę nowego biurowca" – twierdzi senator Krzysztof Mróz. Wtóruje mu radny klubu PiS Mariusz Gierus: „Mimo, że, jako radni, nie otrzymaliśmy propozycji nowej taryfy, to zwróciliśmy uwagę na inne budzące wątpliwości zapisy w przedstawionym planie rozwoju spółki. W latach 2021-2022 władze Wodnika zaplanowały w budżecie 5 mln zł na budowę nowej siedziby spółki za co, w sposób oczywisty, musieliby zapłacić odbiorcy wody.” – twierdzi radny. Rzecznik prasowy Wodnika wyjaśnia: „Budynek przy Pl .Piastowskim 12 (siedziba spółki Wodnik) jest w złym stanie. Z tego powodu musi być remontowany. Jego rozbudowa, planowana jest od kilku lat. Pozwoliłaby na sprzedanie przez Wodnik nieruchomości przy Pl. Piastowskim 12.” Jak informuje Zbigniew Rzońca, koszt operacji byłby więc ostatecznie dużo niższy, niż zatwierdzone na ten cel przez Radę Miasta 5 mln zł i nie jest  wykluczone, że cała operacja zbilansowałaby się.

W trosce o mieszkańców

Senator Krzysztof Mróz twierdzi, że dzięki decyzji   "Wód Polskich udało się zablokować horrendalnie wysokie podwyżki cen wody i ścieków dla jeleniogórzan. "Po wysokich podwyżkach opłat za śmieci szykowano mieszkańcom jeszcze większe podwyżki opłat za wodę. Pod rządami prezydenta Jerzego Łużniaka niemal wszystkie opłaty komunalne w mieście drastycznie rosną. Należy zapytać pana prezydenta czy ma inne pomysły na zarządzanie miastem niż drenowanie kieszeni mieszkańców Jeleniej Góry ? – pyta senator Mróz.

- Panu senatorowi polecam rzeczywistą troskę o mieszkańców naszego miasta i zajęcie się inflacją, olbrzymim wzrostem cen gazu i usług. Cena energii elektrycznej w ciągu trzech lat wzrosła o 37 procent a w tym roku wzrośnie o ponad 14 procent – ripostuje Zbigniew Rzońca.

Nowe taryfy cen wody i ścieków w Jeleniej Górze miały obowiązywać od 26 maja br. Po zablokowaniu przez "Wody Polskie",  przedstawionej przez PWiK Wodnik taryfy, spółka może dokonać jej korekty lub odwołać się od wydanej decyzji w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

Taryfa bez zmian, a dyskusja coraz bardziej gorąca

Komentarze (22)

Wystarczy 5% do łapy za zlecenie budowy. Czy to pis czy to tzw opozycja łączy ich jedno -koryto.

Władza w miescie zyc nie moze bez POdwyzek wszelakich opłat dla mieszkańca.Dla siebie natomiast podwyżek pensji.
Pan rzecznik moze zajmie stanowisko wobec przedłuzjacego sie remontu 900 m odcinka Al.Wojska Polskiego.Chocby przez samą przypadkową zboeznosc nazwisk ,powinien być najlepiej poinformowany.

Tak to działa. W Szklarskiej pierwotny wykonawca inwestycji w Jakuszycach jak się dowiedział ile łapówek będzie musiał zapłacić zrezygnował z robót i stracił 5 mln.

Mróz gdzie jest wrak?

Zapytaj Putina, on wie wszystko na ten temat...

Kaczyńskiemu to rękę aby wrak pozostal w Rosji ,taak mu doradza szaleniec Antoni tylko kler zawiedziony bo stracil na produkcji medalików i relikwii.

Mróz kiedy zostanie upubliczniona rozmowa kulawego hitlera kałczyńskiego z bratem na pokładzie Tu-154 001?
Czy po śmierci kulawego?

Dość SMOLEŃSKICH KŁAMSTW !

PiSbolszewia.

Wszystko, co wypracowali Polacy w ostatnich dziesięcioleciach - rozkradzione, zmarnowane, część rozdana na łapówki wyborcze dla sÓwerena, - żeby prawilno głosował ("kradno, ale się dzielo").
Uwłaszczyli się na Polsce i na kasie z Unii.
Teraz czekają na kolejne miliardy do zrabowania.

PiS.bolszewia.

Dać Kaczorowi forsę z Unii to tak, jakby dać strażnikowi pieniądze, żeby Cię lepiej pilnował w więzieniu i opłacił innych, by to więzienie rozbudowali. To gorzej, niż spalić te pieniądze.

Dojna zmiana pisbolszewii.

Andrzej Konieczny został odwołany z funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Stracił posadę kilka dni po tym, jak w "Wyborczej" opisaliśmy, że za około 9,5 tys. zł wykupił dom od państwowej firmy, którą sam zarządzał.

PIS odwołuje swoich ludzi. W PO jedyną formą odejścia był manewr Adamowicza...

Planowana podwyżka cen... Ja nie dostaję „planowanej” podwyżki wynagrodzenia

W zbiorniku w Sosnówce nie ma i nigdy nie było wody pitnej. To się zrobiło bajoro gnilne od początku. I za to powinien siedzieć mocarz co nas w to wpakował.
Skąd Pan Rzońca wziął takie informacje o podwyżkach gazu i prądu? Chyba z przyszłości, jak będzie rządzić jego ekipa.
Dlaczego cena za wodę musi wzrosnąć? Bo inwestycje od lat budzą zdziwienie. Bo w Wodniku już prawie nie ma inżynierów i ekonomistów. Jest "ekipa" a na czele... właściwie to jakie kwalifikacje, doświadczenie i wykształcenie ma prezes?

Wirtualna Polska dotarła do korespondencji dr. Stanisława Mazura, prezesa Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie, ze swoimi pracownikami. Wynika z niej, że Mazur polecił wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych przy podawaniu szczepionki.

Czy jest w pisbolszewii niezależny prokurator?

Niedorzecznik jest wyjątkowo butny.

Co ten rzecznik opowiada za bzdury. Karty na stół.
1. Proszę ujawnić( jakby to było tajne), jakie Wodnik dał propozycje podwyżek wody i ścieków, w kolejnych latach 2021, 2022, 2023.
2. Jeżeli operacja budowy i sprzedaży starego budynku może się zbilansuje, to czy te 5 mln. zł, było przedstawione w argumentacji podwyżek cen wody i ścieków?

Dzisiaj paraprezyden du.pa udzieli wam prostaczkowie "urbi @ orbi".

To cytat z narodowego socjalistycznego radia program pierwszy.

Ci, którzy przez ostatnie dwa tygodnie ograniczyliby się do oglądania wiadomości TVP, nie mieliby pojęcia, że Polska znalazła się w grupie krajów najgorzej radzących sobie z pandemią. A tak jest: w rankingu agencji Bloomberga spadła na 50. miejsce wśród 53 największych gospodarek świata – gorzej radzą sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

Przestańcie pisać o pisbolszewii w kraju bo u nas w Jeleniej Górze nie rządzi PiS a PO i mamy tak źle. Opamietajcie się trzeba pogonić platformę z naszego miasta. Zaznaczam, nie jestem zwolennikiem PiSu.

Pan Senator:Wody Polskie zdementowały informację o planowanym zamknięciu zbiornika Sosnówka. Ale 3 marca nj24 pisały: Wody Polskie informują że Wodnik jest uprawniony do korzystania z wody do końca 2025 roku i że Wody Polskie nie udzielały informacji o STAŁYM zamknięciu zbiornika (a więc może nie na stałe ale na 5 albo 10 lat?). Skąd wtedy brać wodę? Podobno diabeł tkwi w szczegółach.

Szkoda że Wody Polskie nie pochwaliły się jakie "genialne" pomysły na zaporze w Sosnówce obecnie realizują.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.