Te strony są niebezpieczne i wyłudzają dane. Lista fałszywych serwisów

Fot.: iStock

Niemal 15 tysięcy adresów znalazło się na liście ostrzeżeń przed fałszywymi stronami wyłudzającymi dane. Sprawa jest poważna, bo ich utrata, grozi wyczyszczeniem naszego konta lub zaciągnięciem kredytu.

Strony, które znalazły się na czarnej liście, wyłudzają dane osobowe oraz dostępy do kont bankowych. W ten sposób, dajemy oszustom możliwość zaciągnięcia np. kredytu. Wchodząc na te strony, możemy również stracić kontrolę nad swoimi kontami w social media, na przykład Facebooka. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami: przez SMS, e-mail lub właśnie przez media społecznościowe. Służby podkreślają, że bardzo ważne jest zgłaszanie takich stron, bowiem szybka reakcja uchroni innych użytkowników i umożliwi szybsze zablokowanie podejrzanych witryn.

Lista ostrzeżeń

Lista ostrzeżeń, zawierająca wykaz witryn stanowiących zagrożenie, dostępna jest na stronie: https://hole.cert.pl/domains/domains.txt. Po wejściu w ten link, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy "ctrl" oraz "f" i wyszukać podejrzaną domenę.

Nie daj się złapać

Oszuści imają się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze - podszywają się pod firmy kurierskie, energetyczne, portale ogłoszeniowe, a nawet policję. Wysyłają maile i SMS-y, by pozyskać nasze dane osobowe lub dostęp do kont bankowych czy w social mediach. Ostatnie miesiące to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Aby okraść, wykorzystują m.in. nasz lęk, niepokój o bliskich i chęć zadbania o zdrowie. Takim zjawiskiem jest tzw. "phishing.". Ta nazwa nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem, czyli, po angielsku, łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują przynętę.

"Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować, że podejmiemy działania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. Straszą niezapłaconym mandatem czy rachunkiem. Są przy tym bezwzględni. Często podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystują do tego komunikatory i portale społecznościowe" – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

- Dokładnie sprawdzaj wygląd i adres strony, na której podajesz dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej (na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę).

- Uważaj na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.

- Uważaj na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.

Zgłaszanie podejrzanych stron

Każdy może zgłosić stronę, która w jego opinii wyłudza dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych, za pomocą formularza dostępnego na https://incydent.cert.pl/phishing. Odpowiednie służby zbadają serwis. Zgłaszanie podejrzanych wiadomości SMS Podejrzaną wiadomość SMS zawierającą link możesz przesłać na numer 799 448 084, wykorzystując funkcję "przekaż" albo "udostępnij" w swoim telefonie. Trafi ona bezpośrednio do analityków, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.

Komentarze (5)

Każda strona zawierająca narodowo socjalistyczne idee pisbolszewii: nazizm, narodowy socjalizm, ksenofobię, narodowy katolicyzm, antysemityzm i podobne to ZAGROŻENIE dla zdrowia i życia.

....wydalił bolszewik.Czekista i przysiadł z błogim uśmieszkiem w ekskrementach...

Ludzie nie mają żadnych hamulców, niestety.

Podejrzane linki, łudząco podobne do znanych portali ogłoszeniowych, usługowych i innych należy zgłosić administratorom takiego portalu i zablokować nadawcę, a następnie usunąć wiadomość.

Łamana i niepoprawna polszczyzna też powinna zwrócić naszą uwagę.

Ostatnio dostałam dwa smsy od "InPost", że mam rzekomo niedopłatę w wysokości 50 gr. To kolejna próba oszustwa, bo rzecz jasna podczas nadawania przesyłki w paczkomacie lub zamawianiu kuriera InPost za usługę płacimy z góry.

Podobnież otrzymałam wiadomości na WhatsApp o zainteresowaniu moją ofertą na OLX. Ignorować, zablokować, zgłosić do serwisu i usunąć wiadomość.

Próby wyłudzeń środków z kart mogą dotyczyć każdego z nas. Złodziej ze specjalnym oprogramowaniem przemyka się obok nas tworząc sztuczny tłok i już ma dane karty.

Aby temu przeciwdziałać jest proste. Portfele RFID są drogie, ale tania jest folia aluminiowa, którą można owinąć kartę bankową, kartę pamięci... lub kupić w internecie specjalne "kieszonki" na karty. Mam takie i karty nie czyta czytnik podczas płacenia - wypróbowałam i polecam. Są niedrogie, a skutecznie chronią nasze pieniądze, zwłaszcza podczas podróży.

"....wydalił bolszewik.Czekista i przysiadł z błogim uśmieszkiem w ekskrementach..." Brawo: Lek. med. spec. proktolog - potwierdzam opinie.

O ile oszusta wyłudzającego nasze pieniądze "na wnuczka", "na policjanta",czy organizujęcego nielegalną zbiórkę pobliczną -poza Ojcem Dyrektorem oczywiście- może spotkać odpowiedzialnośc karna,to zorganizowaną grupę trzymającą władzę dopiero po jej utracie.Jak widać bezpieczniej jest okradać własnych wyborców, niż bawić sie w bezczelne wyłudzenia.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.