„Bóle fantomowe” to niespiesznie, przepięknym językiem opowiedziana historia o dorastaniu młodego chłopca na niespokojnym pograniczu na tzw. Ziemiach Odzyskanych. O dorastaniu, ale i o dojrzewaniu. Życie chłopca na prowincji upływa w pozornym spokoju, skrywane przed dorosłymi wyprawy na ryby, wypady do lasu, niosą w sobie tajemnice i przygody. Ale dorastający człowiek musi zmierzyć się także z niedopowiedzeniami, tajemnicami z przeszłości i traumą związaną z tragicznym wypadkiem ojca, którego okoliczności także nie zostały wyjaśnione. „Bóle fantomowe” wymykają się klasyfikowaniu i nie dają się określić jednym znacznikiem. Jest to powieść o wspominaniu, powieść o dorastaniu, może nawet bardziej o dorastaniu do pamiętania, do pamięci.

Jędrzej Soliński jako punkty odniesienia dla własnej twórczości wymienia pisarstwo Wiesława Myśliwskiego oraz Leonida Andriejewa, przedstawiciela srebrnego okresu literatury rosyjskiej z dwóch pierwszych dekad XX wieku. Podczas lektury „Bólów fantomowych” przychodziło mi na myśl jeszcze jedno nazwisko. To Cormac McCarthy, być może najwybitniejszy prozaik amerykański przełomu tysiącleci. Widzę podobieństwa z jego pierwszymi powieściami takimi, jak „Strażnik sadu”, czy „W ciemność”. Mimo tych literackich koligacji, czy analogii, „Bóle fantomowe” to utwór w pełni oryginalny. Jego szczególną wartość stanowi połączenie realistycznej narracji z narastaniem tajemnicy, zatrącającej o metafizykę.
Jacek Moskwa, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Więcej o „Bólach fantomowych” Jędrzeja Solińskie w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 18 sierpnia 2020 r.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy egzemplarze tej właśnie książki. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w piątek, 28 sierpnia, po godz. 12.00. Warunkiem odbioru książki jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!   

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.