Wiosna Jeleniogóralska

Wiosna Jeleniogóralska

Jeleniogórskie Centrum Kultury proponuje mieszkańcom miasta wielkanocne spotkania ze sztuką i rzemiosłem. Okres świąteczny to dobry czas, żeby spotkać się z przyjaciółmi i znajomymi, żeby wczuć się w atmosferę Świąt, zatrzymać na chwilę, sprawić przyjemność sobie i swoim najbliższym. 

Jest to kolejne przedsięwzięcie, w które zaangażowani są Czesi. Za nami warsztaty rzemiosła artystycznego dla grupy dorosłych artystów-amatorów oraz jarmark wielkanocny, okraszony pokazami rzemiosł i programem artystycznym, a także warsztatami dla dzieci, zaś przed nami dwa koncerty czeskich artystów – jeden organowy z towarzyszeniem skrzypiec, drugi muzyki chóralnej. Ich realizacja stała się możliwa dzięki współpracy Jeleniogórskiego Centrum Kultury z Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze.
W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 19.00 w Kościele Garnizonowym odbędzie się koncert organowy. Usłyszymy dzieła Vivaldiego, Bacha i Bibera w wykonaniu czeskiego organisty Radka Hanuša, któremu towarzyszyć będzie mieszkający w Czechach hiszpański skrzypek Eduardo García Salas. Koncert poświęcony jest pamięci urodzonego we Vrchlabí wybitnego skrzypka Karla Halířa.
Dwa dni później, w środę, 23 kwietnia również o godz. 19.00 usłyszymy koncert wielkanocny w wykonaniu czeskiego chóru dziecięco-młodzieżowego i mieszanego "Jizerka". Chór skupiający dziś około 130 młodych ludzi powstał w 1964 roku. Na koncie ma wiele występów w Czechach i w innych krajach (tournée po USA, koncerty w Watykanie i Japonii), a także kilka płyt.
Wszystkie te wydarzenia są efektem dążenia Jeleniogórskiego Centrum Kultury do zacieśnienia więzi z naszymi najbliższymi sąsiadami. Najbliższymi nie tylko pod względem geograficznym, ale też mentalnym i językowym.
Zachęcamy mieszkańców czeskiej strony pogranicza do odwiedzania Jeleniej Góry i okolic nie tylko podczas realizowanych przez nas imprez, ale też prywatnie, w weekendy, z rodzinami. Czy ta polityka przynosi efekty? Zdecydowanie tak. „Naszych” warsztatowiczów można spotkać na różnych innych imprezach organizowanych w mieście. Czesi coraz liczniej przyjeżdżają też do Jeleniej Góry, żeby pozwiedzać miasto i okolicę. Powoli przełamywane są bariery, a Polska zaczyna być postrzegana jako interesujący, wart odwiedzenia zakątek świata.
Za niecały miesiąc, wspólnie z partnerem czeskim – Domem Kultury SD Jilm w Jilemnicach – przeprowadzimy warsztaty w technikach malowania tkanin, dekoracji kwiatowych – florystyki, szklanych koralików, mozaiki szklanej. Warsztaty odbędą się od 5 do 9 maja w Jilemnicach, w Czechach. Chętni mogą się zgłaszać w JCK, zapewniony zostanie transport, noclegi i wyżywienie.
Kolejna seria polsko-czeskich imprez i spotkań odbędzie się w grudniu przed świętami Bożego Narodzenia. Już teraz zapraszamy do udziału w warsztatach, koncertach i jarmarku, a także do wysłuchania prelekcji na temat czeskich Karkonoszy i tamtejszych zwyczajów.
Wszystkich Jeleniogórali oraz Turystów serdecznie zapraszamy! 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 

Więcej informacji: www.jck.pl, tel.: 75 64 23 880 i 881. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.